Росія

Росія. Загальна характеристика. Природні умови Росії

Господарська оцінка природних умов і ресурсів. Населення Росії

Загальна характеристика господарства Росії. Промисловість Росії (Паливно-енергетичний комплекс).

Промисловість Росії (Інші галузі).

АПК Росії. Транспорт. Туризм в Росії

Внутрішні відмінності та міста Росії. Центральна Росія. Москва.

Внутрішні відмінності та міста Росії. Північ. Південь. Поволжя. Урал.

Внутрішні відмінності та міста Росії. Східний Сибір. Західний Сибір. Далекий Схід.

Російська Федерація

Площа — 17 075,4 тис км кв.
Населення — 148,3 млн. чоловік.
Столиця — Москва.

Адміністративний поділ. До складу Російської Федерації входять 21 республіка, 6 країв, 49 областей, міста федерального значення Москва і Санкт-Петербург, автономна область і 10 автономних округів.
Форма правління. Республіка з федеральним державним устроєм.
Глава держави. Президент, що обирається на 4 роки.
Найвищий законодавчий орган. Двопалатні Федеральні збори (Рада Федерації і Державна дума).
Найвищий виконавчий орган. Уряд.

Великі міста. Санкт-Петербург, Новосибірськ, Нижній Новгород, Єкатеринбург, Самара, Омськ, Казань, Перм, Уфа, Ростов-на-Дону, Волгоград.

Державна мова. Російська.
Релігія. Серед релігійних конфесій найчисленнішою є православна, жителі Росії сповідують також іслам, католицизм, іудаїзм, буддизм.
Етнічний склад. 81% — росіяни, 3,8% — татари, 3% — українці, 1,2% — чуваші, 0,9% — башкири. Всього в Росії проживає більше 100 народностей.

Валюта. Рубль = 100 копєйкам.

Місце в світі

Одна з найбільших за площею, кількістю населення, економічним потенціалом країна світу. За площею вона посідає перше місце в світі, за кількістю населення — шосте.

Після розпаду СРСР з березня 1992 р. його правонаступницею в ООН та в Раді Безпеки, в інших міждержавних організаціях стала Росія, що визначило її високий міжнародний статус. Проте геополітичне положення країни змінилося: утворилися нові державні кордони з суверенними державами – колишніми республіками СРСР; обмежився вихід у Балтійське море, а також до портів та військово-морських баз Чорного моря, що переважно знаходяться нині в Україні.

Розташування

Росія – євразійська країна: 1/3 території її знаходиться в Східній Європі, 2/3 – в Північній Азії.

На заході Росія межує з Норвегією, Фінляндією, Естонією, Латвією, Білоруссю, на південному заході – з Україною, на півдні – з Грузією, Азербайджаном, Казахстаном, Монголією, Китаєм, КНДР. На сході територія Росії омивається морями Тихого, на півночі – Північного Льодовитого океанів, на півдні виходить до Чорного, Азовського та Каспійського морів. На морські кордони припадає майже 2/3 всіх кордонів країни. До Російської Федерації належить розташована окремо на заході Калінінградська область, яка межує з Литвою й Польщею, омивається водами Балтійського моря.

Клімат

Більша частина території країни знаходиться в помірному поясі. Майже повсюдно клімат континентальний. Ступінь континентальності помітно зростає з заходу на схід від помірно континентального в європейській частині країни до різко континентального в Східному Сибіру, що пояснюється зменшенням впливу Атлантичного океану. На півдні Далекого Сходу, який перебуває під впливом морів Тихого океану, клімат мусонний.

Різко континентальний клімат є причиною поширення багаторічної мерзлоти в Сибіру, площа якої перевищує 10 млн км кв. Багаторічна мерзлота ускладнює господарське освоєння північно-східних територій.

Флора

Рослинний і тваринний світ сильно розрізняються в залежності від широти місцевості і її клімату. Велику частину території країни займають ліси — близько 65%, і в них представлені всі види хвойних і широколистяних дерев: сосна, ялина, ялиця, кедр, береза, осика, граб, бук, дуб, ясен і багато інших.

Фауна

На території країни зустрічається близько 150 тис. видів тварин. З них 300 видів ссавців, 300 видів прісноводих риб і 250 видів морських риб, які мають промислове значення. Для арктичної і тундрової зон характерні наступні представники фауни: білий ведмідь, північний олень, песець, лемінг. З морських тварин в цій зоні зустрічаються ластівка, білуха, морж, тюлень. Птахи — чайки, кайри, гаги, білі гусаки. Серед мешканців тайгової зони можна назвати бурого ведмедя, лося, рись, соболя, білку. На Далекому Сході зустрічаються тигр, плямистий олень. У зоні змішаних і широколистяних лісів поширені зубр, бурий ведмідь, кабан, вовк, лисиця, кріт, їжак, з птахів: лелека, журавель, глухар, тетерук, рябчик, синиця, дятел, соловей, ластівка, горобець. Для степової зони не рідкість такі тварини: заєць-русак, хом'як, ховрах; птахи — дрохва, орел. У напівпустелі проживають сайгак, тушканчик.

Річки і озера

У Росії близько 120 тис. річок (завдовжки понад 10 км.). Найбільш великі з них: — Лєна, Іртиш, Єнісей, Об, Волга, Амур. На відстані понад 400 тис. кілометрів річки Росії придатні для судноплавства та лісосплаву. їх води є основним джерелом водопостачання міст та промислових підприємств, а в південних районах вони використовуються для зрошення. Річки багаті на гідроресурси, особливо в східних районах країни. Найбільші озера — Каспійське море, Байкал, Ладозьке, Онезьке. У РФ майже 2 млн прісних і солоних озер.