Заставний Ф.Д.
Економічна і соціальна географія України

Лісова промисловість України. Промисловість будівельних матеріалів

Лісова промисловість

Лісова промисловість — сукупність галузей і виробництв, підприємства яких здійснюють заготівлю деревини, й комплексну обробку і переробку.

Включає

 • лісозаготівельну,
 • деревообробну,
 • лісохімічну і
 • целюлозно-паперову промисловість.

Порівняно обмежені лісові ресурси України впливають на розміри і структуру галузі. Провідне місце посідає деревообробна промисловість, на яку припадає близько 70% зайнятого у всій галузі промислового персоналу.

Випуск продукції всіх галузей лісової промисловості в останні роки знизився (див. додаток 14). Це пояснюється насамперед обмеженістю лісових ресурсів, скороченням площ стиглих лісів, які призначено для вирубки.

Заготовляють ліс переважно в Карпатах, на Поліссі та в Лісостепу, тобто у головних лісових районах України. Певна кількість лісу надходить з Росії та Білорусі.

Ліс, як відомо, виконує важливу природозахисну функцію. Тому безсистемна інтенсивна його вирубка, особливо в Карпатах, завдає великої шкоди довкіллю цього регіону: призводить до великих повеней, затоплення значних площ, руйнування мостів, доріг, дамб, населених пунктів.

Лісопильне виробництво тяжіє до районів лісозаготівлі. Найзначнішими лісопильними центрами є Берегомет (Чернівецька обл.), Чернівці, Вигода, Надвірна, Брошнів-Осада, Рожнятів (Івано-Франківська обл.), Рахів, Тересва, Чинадієве, Ясіня (Закарпатська обл.) (мал. 35), Сколе, Стрий, Турка (Львівська обл.), Ковель, Камінь-Каширський (Волинська обл.), Костопіль, Сарни (Рівненська обл.), Овруч, Коростень, Малин (Житомирська обл.).

На території Ясінського лісокомбінату
Мал. 35. На території Ясінського лісокомбінату

Підприємства деревообробної промисловості знаходяться в усіх областях України — і у районах заготівлі лісу, і в місцях споживання виробленої продукції.

Найбільшим деревообробним виробництвом є меблеве (у ньому зайнято понад 45% промислового персоналу). Центрами виробництва меблів є всі великі міста України, а також розташовані поблизу середні та малі міські поселення.

В Україні щороку утворюється понад 15 млн м куб відходів деревини. Раціональне використання цих відходів у целюлозно-паперовому і лісохімічному виробництвах, для виготовлення деревостружкових та деревоволокнистих плит, як паливно-енергетичної сировини в умовах невеликої кількості лісу набуває винятково важливого значення. На жаль, у нашій країні використовується лише близько третини відходів деревини.

В Україні працюють спеціалізовані підприємства, цехи та дільниці, де виготовляється продукція з відходів деревообробної промисловості. Центрами переробки відходів деревини, зокрема виробництва деревостружкових і деревоволокнистих плит, є Київ, Харків, Донецьк, Дніпропетровськ, Одеса, Вигода (Івано-Франківська обл.), Свалява (Закарпатська обл.), Малин (Житомирська обл.), Чернігів, Ковель (Волинська обл.) та ін.

В Україні налагоджене виробництво дерев'яних будівельних деталей і будинків (Костопіль), фанери (Київ, Харків, Одеса, Львів та ін.), сірників (смт. Березне Рівненської області).

На підприємствах лісохімічної промисловості виробляють камфору, каніфоль, ефірну олію, хвойно-вітамінне борошно, скипидар, метиловий спирт та ін. В Україні ця галузь не набула значного розвитку, розміщена в районах значних лісових ресурсів: Великий Бичків, Перечин, Свалява (Закарпатська обл.), Вигода (Івано-Франківська обл.), Коростень.

Підприємства целюлозно-паперової промисловості з рослинної сировини виробляють різні види паперу, картону, штучне волокно, деревну масу, целюлозу. Сировиною є деревина хвойних порід та відходи її обробки, солома, костриця конопель і льону, очерет, макулатура, ганчір'я.

На території України перше паперове виробництво виникло в XVII ст. На початку XX ст. тут працювало 43 підприємства галузі. Нині найбільшими центрами целюлозно-паперової промисловості є Малинська і Дніпропетровська паперові фабрики, Понінківська картонно-паперова фабрика (Хмельницька обл.), на якій випускають також учнівські зошити, Жидачівський картонно-паперовий комбінат (Львівська обл.), Херсонський целюлозно-паперовий та Ізмаїльський целюлозний заводи, Корюківська фабрика технічного паперу (Чернігівська обл.), Обухівський (Київська обл.) картонно-паперовий комбінат.

У цілому на одного жителя в Україні виробляється близько 2 кг паперу. Це значно менше, ніж у країнах Європи з приблизно такою ж залісненістю території. Особливо бракує газетного паперу, який Україна змушена завозити з Росії.

 1. Назвіть і покажіть основні райони заготівлі лісу.
 2. Розкажіть про особливості розміщення деревообробної промисловості. Назвіть основні центри галузі.
 3. Схарактеризуйте географію меблевої промисловості.
 4. Поясніть, яку продукцію виробляють підприємства лісохімічної промисловості. Назвіть і покажіть її основні центри.
 5. Назвіть основні центри целюлозно-паперової промисловості.

Промисловість будівельних матеріалів

Промисловість будівельних матеріалів — група галузей важкої промисловості, що виготовляють матеріали і вироби, деталі і конструкції для всіх видів будівництва. Розміщення їх визначається сировинною базою і географією проведення будівельних робіт.

До промисловості будівельних матеріалів в Україні належить цементна, азбестоцементна, збірних залізобетонних і бетонних конструкцій, нерудних будівельних матеріалів та інші галузі. Провідне місце займає виробництво збірних залізобетонних і бетонних конструкцій (30% обсягу продукції галузі). Налагоджено виробництво м'яких покрівельних матеріалів, будівельної кераміки, цегли, будівельних матеріалів з полімерної сировини, облицювальних матеріалів з природної сировини, пористих заповнювачів, вапняних, гіпсових матеріалів, будівельного вапна тощо.

Більшу частину будівельних матеріалів нераціонально перевозити, тому їх виробництво організовано в місцях використання. Проте такі матеріали, як мармур, облицювальний граніт, лабрадорит, можна перевозити на значні відстані, а також експортувати.

На цементну промисловість припадає 4% продукції галузі. Основними центрами виробництва цементу в індустріально розвинутих регіонах Донбасу, Придніпров'я і Харківського регіону є Амвросіївка (в місті працює п'ять підприємств), Краматорськ, Єнакієве, Дніпродзержинськ, Кривий Ріг, Балаклія. В північній і західній частинах країни велике цементне виробництво створене в Новгороді-Сіверському, Кам'янці-Подільському, Здолбунові, Миколаєві (Львівська обл.); на півдні — у Бахчисараї та інших містах.

Виробництво залізобетонних і бетонних конструкцій та виробів зосереджене переважно в районах інтенсивного будівництва, тобто в місцях їх споживання: великі міста, райони проведення зрошувальної та осушувальної меліорації, дорожнього будівництва (мал. 36). Для виробництва збірних залізобетонних і бетонних конструкцій та виробів використовують кам'яні будівельні матеріали, які переробляють на щебінь у районах виходу на поверхню кристалічних порід (Житомирська, Рівненська, Дніпропетровська, Запорізька, Кіровоградська, Черкаська області, Карпати і Крим), а також гравій і пісок. Стінові матеріали (стінові блоки, цеглу, черепицю) виготовляють і використовують повсюдно. Для облицювання, крім твердих кристалічних матеріалів, дедалі ширше використовують мармур (його видобуток організовано в Криму та на Закарпатті), черепашник (район Одеси).

Київський завод залізобетонних конструкцій
Мал. 36. Київський завод залізобетонних конструкцій

Налагоджено виробництво так званих легких заповнювачів: керамзиту (отримують у результаті термічної обробки легкоплавких глинистих порід), термозиту (шлакова пемза). їх виробляють у Керчі, Одесі, Львівській, Житомирській, Харківській, Київській та інших областях.

В Україні організовано випуск кислототривких керамічних і шамотних (вогнетривких) виробів, а також мінеральної вати і теплоізоляційних матеріалів із скловолокна. Головним регіоном виробництва вогнетривких виробів є Донбас, звідки вони надходять до інших регіонів країни, передусім на підприємства чорної металургії.

В Україні випускається широкий асортимент листового (віконного) і технічного скла. Найбільшим районом виробництва скла є Донбас, оскільки тут зосереджено значні сировинні ресурси і знаходяться великі його споживачі. Тут центрами випуску скла є Артемівськ, Лисичанськ, Костянтинівка. Скло виробляють також у Києві, Запоріжжі, Львові та інших містах.

Промисловість будівельних матеріалів розміщена по території України досить нерівномірно. Найбільше продукції виробляється в областях, де ведеться велике будівництво. Це Донбас і Придніпров'я (на Донецьку, Дніпропетровську і Запорізьку області припадає понад 30% усього виробництва продукції галузі). Значного розвитку набула ця промисловість у Харківській, Одеській, Львівській і Хмельницькій областях.

 1. Яку продукцію виробляє промисловість будівельних матеріалів України?
 2. Які особливості розміщення виробництва збірних залізобетонних і бетонних конструкцій та виробів?
 3. Який чинник має вирішальне значення в розміщенні підприємств промисловості будівельних матеріалів — сировинний чи споживчий?
 4. Які підприємства будівельних матеріалів працюють у вашій місцевості?

 1. Назвіть і покажіть на карті основні центри цементної промисловості.
 2. За додатком 14 проаналізуйте показники виробництва окремих видів продукції промисловості будівельних матеріалів за період з 1991 по 1998 pp. Зробіть висновок.