Заставний Ф.Д.
Економічна і соціальна географія України

Вирощування технічних і кормових культур в Україні

Технічні культури

Перше місце серед технічних культур належить соняшнику, який займає близько двох третин всієї площі технічних культур (2,1 млн га). В Україні отримують досить високі й стабільні врожаї цієї культури (10-17 ц/га). Основні площі соняшнику зосереджені в степовій зоні, на півдні Лісостепу (мал. 43).

Посіви соняшнику і підприємства олійно-жирової промисловості
Мал. 43. Посіви соняшнику і підприємства олійно-жирової промисловості

Важливе місце з-поміж технічних культур займають цукрові буряки, що використовуються для виробництва цукру (фабричні). їх площа становить близько 1,1 млн гектара, урожайність — приблизно 300 ц/га. Основними регіонами вирощування цукрових буряків є області Лісостепу та північного Степу (мал. 44 і 45).

Посіви цукрових буряків і цукрові заводи
Мал. 44. Посіви цукрових буряків і цукрові заводи
Збирання цукрових буряків на Поділлі
Мал. 45. Збирання цукрових буряків на Поділлі

У північній та західній частинах України вирощують льон-довгунець, площа якого у 1997 р. дорівнювала 40 тис. гектарів, а вихід льоноволокна становив 3-6,5 ц/га. Вирощують його у поліських районах Чернігівської, Житомирської, Рівненської, Волинської та Сумської областей, а також у Львівській та Івано-Франківській областях.

В Україні на невеликих площах висівають коноплі. Порівняно з довоєнним періодом посіви цієї культури різко скоротилися. Південні коноплі висівають у степовій зоні, середньоруські — в лісостеповій.

У південних районах України вирощують рицину, олія якої широко використовується в авіаційній, парфумерній, медичній, шкіряній та інших галузях.

Південь — головний район посівів сої, яка переважно культивується на зрошуваних землях. Соєві боби містять багато білків (30-45%) і олії, які використовуються у консервній, хлібопекарській, маргариновій, м'ясній та інших галузях.

В Україні вирощують і заготовляють багато лікарських рослин (близько 100). Культивують валеріану лікарську, кмин, хрін, шавлію лікарську, лаванду, м'яту перцеву, фенхель, беладонну лікарську тощо. Головним районом вирощування лікарських рослин є Крим (мал. 46).

Механізоване збирання лаванди в Криму
Мал. 46. Механізоване збирання лаванди в Криму

В Україні вирощують тютюн і махорку. Основні площі посівів тютюну зосереджені в західній (Тернопільська, Івано-Франківська і Хмельницька області) та південній (Крим) її частинах.
Для потреб пивоварної, дріжджової та хлібопекарської промисловості використовують хміль. Цю культуру вирощують здебільшого у Житомирській, Рівненській областях.

Україна є важливим регіоном вирощування картоплі. Її почали культивувати в 60-х роках XVIII ст. в Слобідській Україні (Охтирка, Лебедин). У другій половині XIX ст. ця культура поширилася в Галичині. Тепер площі картоплі зосереджені переважно на Поліссі, в Лісостепу. Потреби у картоплі в південних районах задовольняються в основному за рахунок її доставки з північних областей. У 1997 р. посіви картоплі становили 1,6 млн гектара.

Овочі в Україні вирощують повсюдно. На півночі і в центральних районах переважають такі овочеві культури, як капуста, морква, столові буряки, цибуля, огірки, на півдні — помідори, перець, баклажани.
Значні площі в Україні займають баштанні культури: гарбузи, кавуни, дині, кабачки, патисони, які є цінними продуктами харчування. Основні площі баштанних культур знаходяться у степовій зоні.

Кормові культури

Великі площі в Україні займають кормові культури (у 1997 р. — 9,7 млн га). Провідне місце в посівах цих культур належить кукурудзі на силос (мал. 47), багатолітнім травам, зокрема конюшині, люпину, люцерні, однолітнім травам (мал. 48), кормовим коренеплодам і кормовим баштанним. Ці культури вирощують у багатьох регіонах. Люпин в основному висівають на піщаних землях Полісся, люцерну — на поливних землях південної частини держави.

Збирання кукурудзи на силос на Київщині
Мал. 47. Збирання кукурудзи на силос на Київщині
Збирання кормових трав у Передкарпатті
Мал. 48. Збирання кормових трав у Передкарпатті

Частина земель, особливо на півдні України, виділяється під пар — ріллю, яка протягом вегетаційного періоду або його частини залишається без посіву. Така земля «відпочиває». Після цього парові поля відводять, як правило, під посіви озимої пшениці.

Садівництво і виноградарство

Важливою галуззю сільськогосподарського виробництва стало садівництво і виноградарство. Головними районами поширення плодоягідних насаджень (зерняткових, кісточкових і горіхоплідних) є приміські зони великих міст. Найбільші масиви садів зосереджені в лісостеповій і степовій зонах (близько 40% усіх площ) (мал. 49).

Сади і виноградники
Мал. 49. Сади і виноградники

Великі плантації винограду розташовані на півдні держави і в Закарпатті. Близько 80% усіх площ виноградників зосереджено в Херсонській, Одеській і Кримській областях. Його високоякісні європейські сорти вирощують у південній частині Криму, Закарпатті. Виноград переробляють на соки, використовують у свіжому вигляді впродовж досить тривалого осінньо-зимового періоду, а також для виробництва вин.

В Україні проводиться певна селекційна робота, спрямована на виведення високоврожайних сортів сільськогосподарських культур. Це дає змогу площі всіх озимих/і ярих зернових, цукрових буряків, соняшнику та льону-довгунця засівати сортовим насінням.

Україна належить до держав з розвинутим землеробством. На неї припадає 4% світового збору пшениці, 9% — ячменю, 6 — картоплі, 11 — цукрових буряків, понад 4% — вівса.

Виробництво типових для України зернових і зернобобових культур, у тому числі пшениці, порівняно з найбільшими країнами Європи ілюструють дані табл. 3.

Таблиця 3. Виробництво зернових та зернобобових культур і пшениці в найбільших країнах Європи, млн т (1996 р.)
КраїнаЗернові та зернобобовіУ тому числі пшениця
Україна 24,6 18,4
Франція 65,1 35,9
Німеччина 42,3 18,9
Польща 26,1 8,8
Великобританія 25,1 16,0
Іспанія 22,8 6,0
Італія 20,7 8,2
Румунія 14,3 3,2
Болгарія 9,5 1,8

Україна має всі можливості для збільшення збору сільськогосподарських культур за рахунок підвищення врожайності, яка є ще дуже низькою. Приватизація землі, на якій працюватиме справжній її власник, — реальний шлях до підвищення продуктивності рослинництва, зростання врожайності сільськогосподарських культур.

  1. Назвіть головні технічні культури України. Покажіть на карті райони їх вирощування.
  2. Розкрийте географію вирощування картоплі і овочів.
  3. Назвіть і покажіть на карті основні райони виноградарства і садівництва.
  4. Проаналізуйте матеріали додатка 15. Зробіть висновки.