Харчова промисловість України
Харчова промисловість є важливою частиною агропромислового комплексу. До її складу входять галузі, підприємства яких виробляють продукти харчування, а також мило, тютюнову, парфумерно-косметичну продукцію та ін.
Харчова промисловість об'єднує понад 40 підгалузей і виробництв. Головні підгалузі:
- борошномельно-круп'яна,
- цукрова,
- м'ясна,
- молочна,
- хлібопекарська,
- олійно-жирова,
- плодоовочева,
- спиртова,
- рибна.
Більше, ніж інші галузі, харчова промисловість пов'язана із сільським господарством, оскільки одержує від нього сировину (зерно, цукрові буряки, молоко, картоплю, м'ясо) і повертає йому відходи.
Підприємства харчової промисловості розміщуються практично скрізь, проте і тут спостерігаються окремі закономірності. Так, підприємства цукрової, маслоробної, виноробної, консервної тяжіють до джерел сировини, борошномельної, хлібопекарської, молочної, кондитерської — до споживача (мал. 56).
За вартістю продукції харчовій належить друге місце з-поміж галузей промисловості в Україні.
Борошномельно-круп'яна промисловість
Підприємства борошномельно-круп'яної промисловості виробляють із зернових культур борошно (пшеничне, житнє, кукурудзяне, ячне тощо) і крупи (гречана, пшоняна, рисова, ячна, перлова, манна тощо).
Розмелюванням зерна займались у сиву давнину. В Україні це робили з допомогою вітряків. Перші парові млини з'явилися в останній чверті XIX ст. Значна кількість борошномельних підприємств нині зосереджена як у районах вирощування зерна, так і в місцях споживання борошна. Найбільшими центрами борошномельно-круп'яної промисловості є Київ, Харків, Дніпропетровськ, Одеса, Львів, Запоріжжя. Тут діють хлібозаводи, макаронні, кондитерські фабрики, знаходяться елеватори — підприємства, де зберігається зерно (мал. 57).
Хлібопекарська промисловість
Хлібопекарська промисловість розвинута в усіх областях і районах України. Географія цієї галузі збігається з географією розселення населення. Потужні механізовані підприємства розміщені у великих містах. Хлібозаводи є в усіх невеликих містах і селищах міського типу. Обсяг виробництва зернових культур в Україні цілком достатній для задоволення внутрішніх потреб та значного експорту.
Цукрова промисловість
Важливою і традиційною для України підгалуззю харчової промисловості є цукрова, яка виникла в другій половині XIX ст. і отримала значне поширення у всьому Лісостепу. Ґрунтово-кліматичні умови цієї зони винятково сприятливі для вирощування цукрових буряків — сировини для цієї галузі. На Україну припадає 3% світового виробництва цукру. За його випуском наша країна посідає третє місце в Європі після Франції та Німеччини.
Виробництво цукру розвинуте в районах вирощування цукрових буряків, переважно в містах і селищах міського типу лісостепової зони. Основні цукрові заводи зосереджені в областях Поділля, центральній та північно-східній частині країни (мал. 44). Найбільше його виробляють у Київській, Вінницькій, Тернопільській, Черкаській та Хмельницькій областях.
В Україні працює 192 цукрові заводи. Вихід цукру з маси перероблених буряків перевищує 10%, але це залежить від цукристості буряків, на що, в свою чергу, впливають природно-кліматичні умови (мал. 58).
Цукрова промисловість в Україні належить до галузей, що потребують докорінного переоснащення. Продуктивність українських заводів порівняно з продуктивністю аналогічних підприємств інших країн низька. Поліпшення технічного забезпечення і технологічне оновлення обладнання цукрових заводів, нарощування їх потужностей — важливі напрями розвитку цукрової промисловості в нашій країні.
М'ясна промисловість
Україна є значним виробником м'яса, переробку якого здійснюють підприємства м'ясної промисловості. На промисловій основі організовано переробку м'яса яловичини і телятини, баранини, свинини, птиці. В останні роки у зв'язку зі скороченням поголів'я худоби і птиці промислове виробництво м'яса зменшується.
У структурі виробництва м'яса провідне місце належить яловичині та телятині (65%), свинині (15%) і птиці (6%). Обсяг виробництва баранини в Україні незначний; Дещо більший у карпатських областях, у Криму, на півдні України, тобто там, де розводять овець.
Найбільше м'яса виробляють у Вінницькій, Полтавській, Дніпропетровській, Донецькій, Харківській, Запорізькій областях. У південних областях виробництво м'яса відстає від показників у середньому по країні. Промислову переробку м'яса організовано в усіх областях України.
Молочна промисловість
Північна і центральна частини України спеціалізуються на молочному і молочно-м'ясному тваринництві. Ця галузь розвивається також навколо великих міст, які формують основну територіально-сировинну базу для розвитку молочної промисловості. Є тут також маслоробні і сироварні підприємства. Галузь випускає широкий асортимент молочної продукції: масло (селянське, любительське, бутербродне, з наповнювачами, топлене масло), сметану, кефір, йогурт, сухе молоко, сири жирні тощо.
Провідне місце у виробництві продукції з незбираного молока займають Донецька, Харківська, Дніпропетровська, Київська, Львівська, Луганська області. Багато молочних продуктів виготовляється в селянських господарствах.
Олійно-жирова промисловість
Олійно-жирова промисловість набула в Україні значного розвитку. Підприємства галузі виробляють олію, маргарин, мило та інші продукти. Великі посіви соняшнику в південних і центральних областях (мал. 43) створюють належну сировинну базу як для задоволення внутрішніх потреб у соняшниковій олії, так і для її експорту. Крім того, сировиною для виробництва олії є насіння льону, ріпаку, сої, гірчиці, кукурудзи. В країні працюють потужні Дніпропетровський, Полтавський, Харківський, Одеський, Кіровоградський, Запорізький, Чернівецький олійно-жирові комбінати.
Плодоовочева промисловість
У країні розвинена плодоовочева промисловість, основні підприємства якої зосереджені в районах сировинних баз, передусім у степовій і лісостеповій зонах. Виробляються плодоовочеві консерви, сушені овочі, варення, джеми, компоти тощо. Потужні спеціалізовані консервні, овочесушильні підприємства зосереджені в Криму, Херсонській, Миколаївській, Одеській, Закарпатській, Полтавській, Кіровоградській, Вінницькій (мал. 59), Черкаській, Запорізькій областях.
Спиртова промисловість
Традиційною в Україні є спиртова промисловість. У розміщенні вона орієнтується на сировинну базу, якою переважно є відходи цукрової галузі (близько 90% спирту виготовляється з меляси). Частково як сировину використовують картоплю (на Поліссі), зерно (на півдні). Великими спиртовими комбінатами є Барський, Калинівський (Вінницька обл.), Лохвицъкий (Полтавська обл.). Близько двох третин спирту виробляється в західній і центральній частинах України, зокрема в лісостепових районах. Крім спирту, виготовляють дріжджі, кормові вітаміни, вуглекислоту тощо.
Рибна промисловість
Підприємства рибної промисловості виловлюють рибу, морепродукти та виробляють харчову, медичну, кормову і технічну продукцію. Риболовецькі судна України виловлюють рибу в Чорному, Азовському морях, а також у різних районах світового океану. Великі рибопереробні підприємства є в Херсоні, Миколаєві, Одесі, Севастополі, Керчі (мал. 60).
Реформування аграрного сектора економіки позитивно вплине на розвиток сільського господарства, а підвищення добробуту народу і експортних можливостей забезпечить належний збут продукції харчової галузі.
- Які чинники є вирішальними під час вибору місця для будівництва цукрового заводу?
- Де розміщуються підприємства хлібопекарської промисловості: біля джерел сировини чи поблизу споживача?
- Яку продукцію виробляють підприємства плодоовочевої промисловості?
- Які підприємства харчової промисловості є у вашому місті (селі), районі?
- Назвіть основні підгалузі харчової промисловості.
- Назвіть і покажіть на карті найбільші центри рибопереробної промисловості.
- Користуючись матеріалом додатка 14, проаналізуйте зміни, що сталися у випуску продукції харчової промисловості за 1985-1997 pp.