Заставний Ф.Д.
Економічна і соціальна географія України

Автомобільний, повітряний, трубопровідний транспорт України

Автомобільний транспорт

Автомобільний транспорт має велике значення для перевезень на короткі відстані безпосередньо до дверей споживача. Проте вартість перевезень його більша порівняно з залізничним.

Україна з її переважно рівнинним рельєфом має сприятливі умови для розвитку автомобільного транспорту. В країні створено розгалужену мережу автомобільних шляхів, загальна довжина яких у 1997 р. становила 172,4 тис. кілометрів, густота автомобільних шляхів загального користування з твердим покриттям дорівнює 269 км на 1000 км кв території. Це в сім разів більше, ніж такий же показник залізничного транспорту.

Автомобільний шлях — належним чином обладнана для руху автомобілів дорога, яка за господарською важливістю, провізною спроможністю і технічним забезпеченням належить до категорії загальнодержавного, обласного і місцевого значення (мал. 67).

Сучасна автомобільна траса Київ — Бориспіль
Мал. 67. Сучасна автомобільна траса Київ — Бориспіль

У країні діють важливі автомобільні шляхи, якими здійснюються міжнародні та міжрегіональні перевезення: Київ — Львів — Ужгород, Харків — Севастополь, Київ — Донецьк, Київ — Дніпропетровськ — Донецьк, Київ — Одеса, Харків — Сімферополь (мал. 62). Великими автошляховими вузлами є Київ, Полтава, Харків, Донецьк, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Львів, Одеса, Сімферополь, Кіровоград.

Проводиться підготовка до спорудження через Україну добре облаштованих автошляхів міжнародного значення (транспортних коридорів), що з'єднуватимуть західну і східну, а також південну і північну частини Європи. Перший крок уже зроблено. На українсько-польському кордоні на початку 1998 р. введено в дію найбільший в Європі автомобільний перехід на заході Львівщини (Краковець), від якого на схід України будується сучасний автошлях.

Зростає роль автомобільного транспорту в перевезенні сільськогосподарських вантажів. За обсягом вантажообороту (понад 18 млрд т) автомобільний транспорт знаходиться на рівні морського.

Середня відстань перевезення цим транспортом невелика: вантажів — 18 км, пасажирів (автобусами) — 10 км.

В Україні різко збільшується кількість легкових автомобілів, що є в приватній власності (майже 5 млн). Чільні місця займають тут Донецька, Дніпропетровська, Харківська області і м. Київ.

Повітряний транспорт

Повітряний транспорт — один з наймолодших видів сполучення. Його перевага — швидкість. Спеціалізація — пасажирські перевезення на великі відстані, пошта. Повітряним транспортом України здійснюються регулярні внутрішньообласні, міжобласні та міжнародні рейси. Найбільшими центрами повітряного транспорту є Київ, Сімферополь, Одеса, Донецьк, Харків, Львів. Україна зв'язана повітряними лініями з багатьма зарубіжними країнами. У 1997 р. повітряним транспортом було відправлено 1 млн пасажирів. Відбулася переорієнтація пасажирських потоків з внутрішніх на міжнародні авіарейси. Тепер на них припадає близько 60% усіх перевезень пасажирів.

Трубопровідний транспорт

Трубопровідний транспорт є ефективним видом транспорту, який забезпечує безперервне передавання рідких, газоподібних і твердих речовин спеціальними трубами під тиском.

В Україні трубопровідним транспортом передаються рідке паливо, газ, хімічні продукти. Цей вид транспорту поділяється на магістральний (передача від місць видобутку до місць споживання чи переробки) і промисловий (переміщення в межах промислового підприємства, населеного пункту). Трубопровідний транспорт посідає перше місце за вантажооборотом в Україні (див. мал. 61).

Трубопровідний транспорт — новий вид транспорту. В Україні він виник у 20-ті роки XX ст. в Передкарпатті, де вперше на сучасній території держави був прокладений магістральний газопровід Дашава — Стрий — Дрогобич (1924 р.). У грудні 1929 р. було завершено спорудження газопроводу Дашава — Львів. У повоєнні роки будівництво газопроводів розширювалося. У 1948 р. було здано в експлуатацію газопровід Дашава — Київ, який пізніше (1951 р.) продовжено до Москви. Протягом 1956-1964 pp. були збудовані газопроводи з Передкарпаття до Мінська, Риги, міст Польщі, а також Шебелинка — Харків, Шебелинка — Полтава — Київ, Шебелинка — Дніпропетровськ — Кривиц Ріг — Ізмаїл. У 1967 р. введено в дію магістральний газопровід «Братерство» від м. Долини (Івано-Франківська обл.) до Чехословаччини. Пізніше було побудовано газопроводи «Союз» і Уренгой (Західний Сибір) — Помари — Ужгород.

Видобуток нафти в Україні не забезпечує внутрішніх потреб у рідкому паливі і продуктах його переробки. Потужним трубопроводом, що простягається з Поволжя, є нафтопровід Самара — Лисичанськ — Кременчук — Херсон з відгалуженням на Одесу. У 1963 р. збудовано трансєвропейський нафтопровід «Дружба», що починається в Росії і перетинає усю територію нашої країни від східного до західного кордону України (мал. 68). Проведено також нафтопроводи Качанівка — Охтирка, Гнідинці — Прилуки — Кременчук на Лівобережжі і Долина — Дрогобич, Битків — Надвірна та інші у Передкарпатті. Протяжність трубопроводів у 1997 р. становила близько 45 тис. кілометрів, що майже вдвічі більше, ніж довжина залізничних колій загального користування.

Нафтопровід «Дружба» в Українських Карпатах
Мал. 68. Нафтопровід «Дружба» в Українських Карпатах

За останні роки в Україні створено мережу продуктопроводів: аміакопровід Поволжя — Горлівка — Одеса, етилопровід Угорщина — Калуш (Івано-Франківська обл.) та деякі інші.
Трубопровідний транспорт працює найбільш стабільно. В останні роки збільшився обсяг перекачування нафти і газу, які доставляються з Російської Федерації в країни
Центральної Європи. В обсязі транспортування рідкого і газового палива провідне місце займає його транзит через територію України.

У перспективі велике значення для України має налагодження транспортування нафти трубопроводом з Казахстану і Азербайджану через території країн Закавказзя до Чорного моря, а звідти (танкерами чи побудованим по дну моря нафтопроводом) до Одеського терміналу. З Одеси уже прокладено більшу частину нафтопроводу до м. Броди (Львівська обл.). З Бродів є можливість продовжити нафтопровід до Балтійського моря через територію Польщі. Це послабить залежність України від поставок російської нафти.

  1. Які переваги і недоліки автомобільного транспорту?
  2. Яка спеціалізація повітряного транспорту? Які його переваги?
  3. Яке місце займає трубопровідний транспорт у загальному вантажообороті? Чим це можна пояснити?

  1. Назвіть і покажіть головні автошляхи України.
  2. Назвіть і покажіть нафто- і газопроводи на території України.