Заставний Ф.Д.
Економічна і соціальна географія України

Автомобільний, повітряний, трубопровідний транспорт

§31. Автомобільний, повітряний, трубопровідний транспорт

Автомобільний транспорт має велике значення для перевезень на короткі відстані безпосередньо до дверей споживача. Проте вартість перевезень його більша порівняно з залізничним.
Україна з її переважно рівнинним рельєфом має сприятливі умови для розвитку автомобільного транспорту. В країні створено розгалужену мережу автомобільних шляхів, загальна довжина яких у 1997 р. становила 172,4 тис. кілометрів, густота автомобільних шляхів загального користування з твердим покриттям дорівнює 269 км на 1000 км кв території. Це в сім разів більше, ніж такий же показник залізничного транспорту.
Автомобільний шлях — належним чином обладнана для руху автомобілів дорога, яка за господарською важливістю, провізною спроможністю і технічним забезпеченням належить до категорії загальнодержавного, обласного і місцевого значення (мал. 67).

Мал. 67. Сучасна автомобільна траса Київ — Бориспіль (доступно тільки при скачуванні повної версії)

У країні діють важливі автомобільні шляхи, якими здійснюються міжнародні та міжрегіональні перевезення: Київ — Львів — Ужгород, Харків — Севастополь, Київ — Донецьк, Київ — Дніпропетровськ — Донецьк, Київ — Одеса, Харків — Сімферополь (мал. 62). Великими автошляховими вузлами є Київ, Полтава, Харків, Донецьк, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Львів, Одеса, Сімферополь, Кіровоград.
Проводиться підготовка до спорудження через Україну добре облаштованих автошляхів міжнародного значення (транспортних коридорів), що з'єднуватимуть західну і східну, а також південну і північну частини Європи. Перший крок уже зроблено. На українсько-польському кордоні на початку 1998 р. введено в дію найбільший в Європі автомобільний перехід на заході Львівщини (Краковець), від якого на схід України будується сучасний автошлях.
Зростає роль автомобільного транспорту в перевезенні сільськогосподарських вантажів. За обсягом вантажообороту (понад 18 млрд т) автомобільний транспорт знаходиться на рівні морського.
Середня відстань перевезення цим транспортом невелика: вантажів — 18 км, пасажирів (автобусами) — 10 км.
В Україні різко збільшується кількість легкових автомобілів, що є в приватній власності (майже 5 млн). Чільні місця займають тут Донецька, Дніпропетровська, Харківська області і м. Київ.

Повітряний транспорт — один з наймолодших видів сполучення. Його перевага — швидкість. Спеціалізація — пасажирські перевезення на великі відстані, пошта. Повітряним транспортом України здійснюються регулярні внутрішньообласні, міжобласні та міжнародні рейси. Найбільшими центрами повітряного транспорту є Київ, Сімферополь, Одеса, Донецьк, Харків, Львів. Україна зв'язана повітряними лініями з багатьма зарубіжними країнами. У 1997 р. повітряним транспортом було відправлено 1 млн пасажирів. Відбулася переорієнтація пасажирських потоків з внутрішніх на міжнародні авіарейси. Тепер на них припадає близько 60% усіх перевезень пасажирів.

Трубопровідний транспорт є ефективним видом транспорту, який забезпечує безперервне передавання рідких, газоподібних і твердих речовин спеціальними трубами під тиском.
В Україні трубопровідним транспортом передаються рідке паливо, газ, хімічні продукти. Цей вид транспорту поділяється на магістральний (передача від місць видобутку до місць споживання чи переробки) і промисловий (переміщення в межах промислового підприємства, населеного пункту). Трубопровідний транспорт посідає перше місце за вантажооборотом в Україні (див. мал. 61).
Трубопровідний транспорт — новий вид транспорту. В Україні він виник у 20-ті роки XX ст. в Передкарпатті, де вперше на сучасній території держави був прокладений магістральний газопровід Дашава — Стрий — Дрогобич (1924 р.). У грудні 1929 р. було завершено спорудження газопроводу Дашава — Львів. У повоєнні роки будівництво газопроводів розширювалося. У 1948 р. було здано в експлуатацію ' газопровід Дашава — Київ, який пізніше (1951 р.) продовжено до Москви. Протягом 1956-1964 pp. були збудовані газопроводи з Передкарпаття до Мінська, Риги, міст Польщі, а також Шебелинка — Харків, Шебелинка — Полтава — Київ, Шебелинка — Дніпропетровськ — Кривиц Ріг — Ізмаїл. У 1967 р. введено в дію магістральний газопровід «Братерство» від м. Долини (Івано-Франківська обл.) до Чехословаччини. Пізніше було побудовано газопроводи «Союз» і Уренгой (Західний Сибір) — Помари — Ужгород.
Видобуток нафти в Україні не забезпечує внутрішніх потреб у рідкому паливі і продуктах його переробки. Потужним трубопроводом, що простягається з Поволжя, є нафтопровід Самара — Лисичанськ — Кременчук — Херсон з відгалуженням на Одесу. У 1963 р. збудовано трансєвропейський нафтопровід «Дружба», що починається в Росії і перетинає усю територію нашої країни від східного до західного кордону України (мал. 68). Проведено також нафтопроводи Качанівка — Охтирка, Гнідинці — Прилуки — Кременчук на Лівобережжі і Долина — Дрогобич, Битків — Надвірна та інші у Передкарпатті. Протяжність трубопроводів у 1997 р. становила близько 45 тис. кілометрів, що майже вдвічі більше, ніж довжина залізничних колій загального користування.

Мал. 68. Нафтопровід «Дружба» в Українських Карпатах (доступно тільки при скачуванні повної версії)

За останні роки в Україні створено мережу продуктопроводів: аміакопровід Поволжя — Горлівка — Одеса, етилопровід Угорщина — Калуш (Івано-Франківська обл.) та деякі інші.
Трубопровідний транспорт працює найбільш стабільно. В останні роки збільшився обсяг перекачування нафти і газу, які доставляються з Російської Федерації в країни
Центральної Європи. В обсязі транспортування рідкого і газового палива провідне місце займає його транзит через територію України.
У перспективі велике значення для України має налагодження транспортування нафти трубопроводом з Казахстану і Азербайджану через території країн Закавказзя до Чорного моря, а звідти (танкерами чи побудованим по дну моря нафтопроводом) до Одеського терміналу. З Одеси уже прокладено більшу частину нафтопроводу до м. Броди (Львівська обл.). З Бродів є можливість продовжити нафтопровід до Балтійського моря через територію Польщі. Це послабить залежність України від поставок російської нафти.

1. Які переваги і недоліки автомобільного транспорту?
2. Яка спеціалізація повітряного транспорту? Які його переваги?
3. Яке місце займає трубопровідний транспорт у загальному вантажообороті? Чим це можна пояснити?

1. Назвіть і покажіть головні автошляхи України.
2. Назвіть і покажіть нафто- і газопроводи на території України.

Скачати повну версію книжки (з малюнками, картами, схемами і таблицями) одним файлом
При копіюванні інформації обов'язкові прямі посилання на сторінки сайту.
Всі книги та статті є власністю їхніх авторів та служать виключно для ознайомлення.