Центральноукраїнський (Центральний) економічний район. Черкаси
Площа | 45,5 тис. км кв (7,5% території України) |
Населення | 2676,5 тис. чоловік (5,3% жителів країни) |
Входять | Черкаська і Кіровоградська області |
Центральний економічний район належить до найбільш розвинутих у сільськогосподарському відношенні районів з досить потужною промисловістю. Тут знаходиться географічний центр України. Район має вигідне економіко-географічне положення і великі перспективи розвитку.
Територія району в основному збігається з межами Придніпровської височини. Північна і центральна частини цього району знаходяться у лісостеповій зоні, крайня південна — в степовій.
Центральноукраїнський район, поряд з Подільським, південною частиною Північно-Східного і Центрально-поліського районів, є унікальною територією, що характеризується винятково сприятливими природними умовами для розвитку землеробства і тваринництва. Тут родючі чорноземні ґрунти, теплий помірно вологий клімат.
Населення Центральноукраїнського району в основному (90%) українське. Переважає міське населення.
Сільське господарство спеціалізується на вирощуванні пшениці, кукурудзи, а також цукрових буряків, соняшнику, промисловість — на переробці сільськогосподарської продукції, а також на випуску машин і устаткування для землеробства і тваринництва, радіовиробів, підйомно-транспортного устаткування, бурових машин. Є підприємства хімічної промисловості. Розвивається кольорова металургія. Видобувається буре вугілля. Виробляються будівельні матеріали. Харчова індустрія випускає більше третини загального обсягу промислової продукції. Провідне місце належить виробництву м'ясо-молочної продукції» цукру, плодоовочевих консервів.
Міста
Головним містом і промисловим центром району є Черкаси (мал 89). Місто розташоване на рівнинному правому березі Дніпра (Кременчуцького водосховища). Засновано поселення наприкінці XIII ст. Вперше згадується в документах як південне укріплення Київського князівства, яке в той час було підвладне Литві. У другій половині XV ст. поблизу міста виникли поселення українських козаків. Черкаси та його околиці пізніше стають відомим районом селянських заворушень і селянсько-козацьких повстань. У другій половині XIX ст. виникають промислові підприємства — цукровий (1854 p.), лісопильний (1870 р.) заводи, тютюнова фабрика (1878 p.). З 1954 р. Черкаси — центр Черкаської області.

Мал. 89. Черкаси. Нова забудова
Господарство Черкас багатогалузеве. Провідне місце посідає промисловість. Розвинуті будівництво, транспорт і зв'язок. Спеціалізацію Черкас визначають хімічна, машинобудівна, харчова і легка промисловість. У місті виробляють штучне волокно, азотні добрива, хімічні реактиви, продукцію побутової хімії. Працюють підприємства з випуску консервів, цукру-рафінаду, телеграфної апаратури, будівельних машин, меблів тощо.
Цікавими спорудами повоєнних років є музично-драматичний театр ім. Т.Г.Шевченка (1949 p.), залізничний вокзал (1965 p.), краєзнавчий музей (1983 р.) тощо.
Другим важливим промисловим і культурним центром економічного району є Кіровоград — обласний центр однойменної області. У місті зосереджено сільськогосподарське машинобудування, підприємства харчової та легкої промисловості.
Серед інших промислових центрів району виділяються Олександрія, Умань, Сміла, у яких переважають підприємства машинобудівної та харчової промисловості. Олександрія і Жовті Води є також центрами гірничо-добувної промисловості (буре вугілля, уран).
Проблеми розвитку
Важливими проблемами є збереження і підвищення природної родючості високопродуктивних сільськогосподарських угідь, скорочення площ земель, які підтоплюються, зокрема поблизу Кременчуцького водосховища. Чільної уваги потребують раціональне розміщення підприємств з переробки сільськогосподарської продукції з переважною орієнтацією на місця її виробництва, створення у районах Кременчуцького і Дніпродзержинського водосховищ баз відпочинку і лікування людей, туристичних центрів. Однією з першочергових є проблема працевлаштування робітників буровугільної промисловості, вивільнених у зв'язку із закриттям деяких підприємств.
- Яка площа і кількість населення Центральноукраїнського району?
- Чим відрізняється спеціалізація промисловості Центрально-українського і Придніпровського економічних районів?
- Назвіть найважливіші природні ресурси Центральноукраїнського району.
- Дайте економіко-географічну характеристику Черкас.
- Перелічіть проблеми розвитку господарства району.
- Порівняйте кількість населення найбільших міст району. Використайте для цього матеріали додатка 8.
КРАЄЗНАВЧА СТОРІНКА
Історія Черкаського краю багата на сторінки, які свідчать про активну участь місцевого населення у визвольних змаганнях українського народу. Тут прокотилося повстання під назвою Коліївщина в 1768-1769 pp., визвольна війна під проводом Б. Хмельницького. У революцію 1917-1920 pp. на Черкащині воювали за незалежність України сотні селянських партизанських загонів.
Черкащина дала Батьківщині таких видатних людей, як гетьмани Богдан Хмельницький, Петро Дорошенко, поети Тарас Шевченко і Михайло Драй-Хмара, письменники Іван Нечуй-Левицький, Михайло Старицький, співак і композитор Семен Гулак-Артемовський, композитор Кирило Стеценко, історик, учений-природознавець Михайло Максимович, художник Іван Їжакевич, історик, літературний критик Сергій Єфремов, підприємець-меценат Федір Симиренко, вчені у галузі садівництва Лев Симиренко і його син Володимир Симиренко, підприємці-цукрозаводчики і меценати брати Яхненки.
На Кіровоградській землі народилися такі видатні українські митці, як Іван Карпенко-Карий (Тобілевич), Марко Кропивницький, Гнат Юра, педагог із світовим іменем Василь Сухомлинський, письменники Володимир Винниченко, Юрій Яновський, Іван Микитенко, космонавт Леонід Попов.