Геренчук К.І.
Природа Волинської області

Клімат Волинської області. Атмосферна циркуляція і вітровий режим

Атмосферна циркуляція і вітровий режим

Вітер на території Волинської області обумовлюється, з одного боку, характером поверхні, а з другого – розподілом над нею атмосферної циркуляції. Напрямок і швидкість вітру над територією області визначається місячним і сезонним режимом баричних центрів, які виникають над північною частиною Євразії і Атлантики.
Волинська область зазнає впливу різноманітних повітряних мас, які змінюються за порами року. Континентальне повітря помірних широт (полярне) спостерігається протягом цілого року і є панівною повітряною масою над територією області, яка формується з арктичного або морського повітря помірних широт над територією СРСР.
Прихід морського повітря помірних широт спостерігається в усі пори року. Взимку цей прихід пов'язаний з інтенсивною циклонічною діяльністю над Північно-Західною Європою, а влітку – з антициклоном. Порівняно з іншими областями УРСР у Волинській області часто повторюється морське повітря помірних широт.
Арктичне повітря (як морське, так і континентальне) вторгається рідко, але в температурному режимі області відіграє важливу роль. Коли вторгається арктичне повітря, то спостерігаються найбільш низькі мінімальні температури, особливо зимою і на початку весни. При такнх входженнях арктичного повітря відбувається різке зниження температури, яке за добу може досягти 20°С і більше.
В літньо-осінній час надходить морське арктичне повітря, і настає холодна волога погода. В теплу половину року, особливо влітку, спостерігається континентальне тропічне повітря, яке є причиною найбільш високих максимальних температур на території області.
Морське тропічне повітря приходить у Волинську область з Середземного моря і приносить теплу, похмуру погоду з туманами і мрякою. Морське тропічне повітря затримується над областю ненадовго.
Умови атмосферної циркуляції визначають напрямки вітрів: взимку – західні і південно-західні, влітку – західні і північно-західні (табл. 2).

Таблиця 2 . Повторюваність напрямків вітрів у процентах без урахування штилів (м. Луцьк) (доступно при скачуванні повної версії підручника)

Переважання вітрів західних румбів в області підтверджують і рози вітрів, побудовані для Луцька, Любешева, Свитязя, Ковеля, Маневичів (рис. 7).

Рис. 7. Рози вітрів: 1 – Луцьк; 2 – Любешів; 3 – Свитязь; 4 – Ковель; 5 – Маневичі. (доступно при скачуванні повної версії підручника)

Швидкість вітру великою мірою залежить від характеру поверхні, величини градієнту і умов циркуляції. Середня річна швидкість вітру у Волинській області невелика – 3,8-4,0 м/сек.
Найбільшу повторюваність на території області в річному ході мають вітри з швидкостями 2-3 м/сек. ймовірність швидкості вітру 8-10 м/сек невелика і становить 9% від загального числа випадків. Такі вітри в області спостерігаються дуже рідко. Не часто трапляється на Волині вітер зі швидкістю 10 м/сек.

Скачати повну версію книжки (з малюнками, картами, схемами і таблицями) одним файлом