Геренчук К.І.
Природа Волинської області

Клімат Волині. Природні пори року. Зима. Весна

Природні пори року

На території Волинської області виділяються чотири природні пори року, які можна поділити на періоди, що обумовлюються річним ходом сонячної радіації, умовами атмосферної циркуляції і станом підстелюючої поверхні (фенологічні явища).
Зима триває в області три з половиною місяці, починаючись переходом середньодобової температури нижче 0°С. Зимовий сезон найшвидше встановлюється на сході і північному сході – 27.XI, на заході – 30.XI – 1.XII.
Зима м'яка, похмура, з частими відлигами і невеликими опадами.
У результаті тривалих відлиг сніговий покрив іноді сходить повністю, відтає поверхня грунту (температура під час відлиг підвищуються до 10-14°С). Середня дата початку стійких морозів припадає да 16. XII на сході області і на 18. XII на півдні і на заході. У другій половині лютого стійкі морози припиняються (табл. 6). В середньому за рік тривалість стійких морозів буває 58-62 дні.

Таблиця 6. Дати першого і останнього приморозків і тривалість безморозного періоду (доступно при скачуванні повної версії підручника)

Залежно від інтенсивності та тривалості зимових процесів виділяються такі періоди зими:
а) початок зими – період, який починається в середньому 27 листопада. Це найпохмуріший і найтемніший період року в області, коли сонце над горизонтом буває недовго (до 8 год) і за місяць спостерігається до 26 похмурих днів і один-два світлі дні. Сніговий покрив ще незначний (висота його за декаду досягає 4 см);
б) справжня зима починається 13 січня (дата переходу середньодобової температури нижче від -5°С). Це період стійких морозів, тривалих заметілей (п'ять-шість днів), похмурих днів (63-75%), високого снігового покриву і найнижчої температури повітря;
в) спад зими – останній період зими починається 7 лютого. У цей час збільшується тривалість сонячного сяйва (9-10 год), кількість сумарної радіації (4-5 ккал/см кв). Йому властиві деякі фенологічні явища – початок весняних пісень зимуючих птахів, капіж з дахів у морозні дні, утворення лійок навколо стовбурів дерев у кінці періоду. Сніговий покрив починає відтавати.

Весна в області починається 8-13 березня, швидко зростає сонячна радіація і температура повітря, середньодобові температури стають вищими від 0°С, але ще можливі приморозки, які є важливою особливістю весняного температурного режиму. Всі сільськогосподарські культури реагують на такі похолодання: приморозки інколи на досить тривалий час гальмують ріст і розвиток рослин та викликають часткове їх пошкодження (табл. 7).

Таблиця 7 . Календар природи (м. Луцьк) (доступно при скачуванні повної версії підручника)

Для весни характерна велика мінливість погоди – холодна погода змінюється дуже теплою (особливо це спостерігається в квітні). Порівняно зі східними районами України, весна на Волині затяжна.

Протягом весни спостерігається інтенсивний розвиток фенологічних явищ: набухання бруньок, утворення листя і квіток, тому виділяють такі періоди:
а) передвесна починається з 8-13 березня. Ця дата збігається з датою зникнення снігового покриву. Рослинний покрив має ще зимовий вигляд, але деякі явища свідчать про початок пробудження живої природи – сокорух у берези і клена, набухання бруньок у більшості дерев і кущів, приліт перших птахів (шпаки, жайворонки). В затінених місцях (ярах, балках) лежить сніг, грунт вологий і сільськогосподасьркі роботи ще не проводяться;
б) початок весни настає 2-4 квітня, що збігається з початком цвітіння ліщини, осики, вільхи, верби козячої і постійним переходом середньої температури понад 5°С. Порівняно з передвесною стає тепліше, бо немає перешкод для нагрівання повітря (сніговий покрив відсутній). У цей період проводять деревоочищувальні і деревопосадочні роботи. Наприкінці періоду висівають деякі зернові культури;
в) зелена весна починається 22-24 квітня. Середньодобова температура перевищує 5°С, постійно зростає тривалість дня (до 15 год), сонячне сяйво і температура повітря. Проте ще можливе повернення холодної погоди, часом випадає мокрий сніг, бувають приморозки. Протягом зеленої весни майже всі дерева і кущі (за винятком акації білої, ясеня і дуба) покриваються листям, появляються різноманітні комахи. Вечорами чути жаб'ячі «концерти». На полях іде напружена робота – оранка, сівба ярих, технічних та овочевих культур;
г) справжня весна починається датою зацвітання черемхи – 4-7 травня, що збігається з датою переходу середньодобової температури понад 10°С, а мінімальної – понад 5°С. Протягом справжньої весни дерева та кущі повністю покриваються листям, починається цвітіння квітів, дерев, кущів (конвалій, тюльпанів, нарцисів, піонів, ірисів, черешень, вишень, слив, яблунь, груш, бузків, каштанів) (рис. 10, 11). Повертаються з теплих країн останні птахи. Висівають і висаджують в грунт теплолюбні культури: кукурудзу, гречку, просо, огірки, картоплю, помідори.

Рис. 10. Строки цвітіння вишні в Волинській області (доступно при скачуванні повної версії підручника)

Рис. 11. Строки цвітіння жита (доступно при скачуванні повної версії підручника)

Тривалість дня зростає до 15 год 57 хв. Проте і в цей період можливі приморозки на поверхні грунту, які можуть викликати часткове і навіть повне пошкодження розсади, плодів, квітів.

Скачати повну версію книжки (з малюнками, картами, схемами і таблицями) одним файлом