Геренчук К.І.
Природа Закарпатської області

Поверхневі води Закарпатської області: річки Косівська, Шопурка, Теребля, Ріка, Боржава, Латориця, Уж

Поверхневі води. Ріки

Косівська є першою правою притокою Тиси в її верхній частині. За характером водного режиму та будовою долини вона типова гірська річка. Бере початок на південно-західному схилі хребта Свидовець і тече в південно-західному напрямі паралельно Чорній Тисі (нижче м.Ясиня) по вузькій глибокій долині з крутими залісеними схилами. Довжина її 44 км, площа басейну 157 км². Середня швидкість течії 2-4 м/с.

Шопурка — права притока Тиси — утворюється від злиття Малої Шопурки і Середньої Ріки, які беруть початок на південно-західному схилі хребта Свидовець на висоті 1580 м н.р.м. Вони течуть паралельно Косівській по вузьких глибоких долинах, схили яких майже повністю покриті лісом. Довжина Шопурки 13 км (разом з Малою Шопуркою 41 км), площа водозбору 283 км². Річка гірського типу. Ширина басейну 8-10 км, крутизна схилів 20-40°, а падіння русла 26 м/км. Швидкість течії у межень 2-3 м/с. Середні витрати 8,9 м³/с.

Тересва утворюється при злитті річок Брустурянка та Мокрянка біля смт. Усть-Чорна і є найбільшою правобережною притокою Тиси у східному Закарпатті. Її довжина 56 км, площа водозбору 1220 км².

Тересва тече на південний захід, перетинаючи Полонинський хребет. Від верхів'я до с.Дубове вона протікає по вузькій глибокій звивистій V-подібній долині шириною по дну 100-400 м. Ширина русла 20-40 м, глибина 0,5-1,0 м. Середня швидкість течії 1-2 м/с, середні витрати 24,0 м³/с (с. Дубове).

Нижче с. Дубове долина розширюється до 1-2 км. Схили виположуються, їх залісеність зменшується. Спостерігаються добре виражені тераси та двобічна заплава шириною 300-500 м. Русло звивисте, розгалужене, з численними островами, нестійке. Ширина річки 30-60 м, глибина 0,5-2 м. Середня швидкість течії 0,5-1,0 м/с.

Теребля, яка протікає на захід від Тересви, бере початок в центрі Горган із джерел на західному схилі гори Болотняк на висоті 1080 м н.р.м. і впадає в Тису біля смт. Буштина. Довжина річки 91 км, площа водозбору 750 км². Верхня та середня частини басейну знаходяться в гірському районі, нижня — в передгір'ях Карпат і Солотвинській улоговині.

Від с. Драгове до впадання в Тису Теребля тече по Солотвинській улоговині, в якій долина річки розширюється до 2-3 км. Русло річки нестійке, складене переважно галькою, середні витрати 6,6 м³/с.

Ріка — одна з найбільш крупних правобережних приток Тиси — бере початок із джерела на схилі гори Чорна Ріпа на висоті 1120 м н.р.м. Довжина річки 92 км, площа водозбору 1240 км². До с. Торунь річка відома під назвою Прислоп і тече на південний схід. Після Торуня повертає на південний захід і продовжує свій путь по вузькій V-подібній долині з крутими залісеними схилами. Ширина долини по дну не перевищує 40-100 м. Середні витрати 13,2 м³/с (смт. Міжгір'я). Нижче цього селища річка перетинає Полонинський хребет по вузькій глибокій долині і біля с. Березове виходить в Хустську улоговину, де її долина розширюється до 4 км. Ріка вільно протікає серед невисоких берегів, покритих полями, луками та пасовиськами. Ширина русла в межень 80-150 м, середня швидкість 0,4-0,8 м/с.

Боржава бере початок на південно-західному схилі полонини Боржава, розміщеної на Полонинському хребті. Довжина річки – 106 км, площа водозбору 1360 км². Вона має гірський характер тільки у верхній частині до с. Довге, де тече по гірській V-подібній долині у південному напрямі. Швидкість течії у межень 0,6-1,2 м/с, середні витрати 10,1 м³/с (с. Довге).

Нижче с. Довге Боржава повертає на південний захід, перетинає невисокий хребет Вулканічних гір і виходить на Закарпатську низовину, де приймає найбільшу правобережну притоку Іршаву. Далі річка зберігає південно-західний напрям і біля с. Вари на кордоні УНР впадає в Тису.

Латориця бере початок на схилі Вододільного хребта поблизу Верецького перевалу на висоті 800 м н.р.м. і витікає за межі області на територію ЧССР, де впадає з лівого берега в р. Бодрог — правобережну притоку Тиси. Довжина Латориці в межах області 144 км (загальна довжина 191 км), площа водозбору 4900 км² (загальна площа водозбору 7860 км²).

На своєму шляху Латориця перетинає Верховинське низькогір'я, Полонинський хребет, Міжгірську повздовжню долину, Вулканічний хребет і виходить на Закарпатську низовину. Середні витрати 8,8 м³/с. (с. Підполоззя).

Нижче м. Мукачеве Латориця виходить на Закарпатську низовину, в межах області тече в західному напрямі. Русло її звивисте, замулене, непостійне, з широкою заплавою і старицями, ширина його в межень досягає 80 м. Швидкість сповільнюється і становить 0,4-0,6 м/с.

Уж — права притока Тиси — починається біля підніжжя Вододільного хребта, має два витоки (Уж і Ужок), які беруть початок відповідно на висотах 1250 і 1000 м н.р.м. Протікаючи поблизу державного кордону, Уж нижче Ужгорода перетинає державний кордон з ЧССР, на території якої впадає в р. Лаборець — праву притоку Латориці.

Довжина річки в межах області 107 км (загальна довжина 133 км), площа водозбору 2010 км² (загальна площа водозбору 2750 км²).

Біля Ужгорода річка повертає на захід. Тут гори розходяться, долина розширюється до 2-3 км, Уж виходить на Закарпатську низовину і покидає територію області.