Карпенко H.I.
Рельєф морських берегів

Геоморфологічні дослідження для створення штучних островів і рифів

Особливий інтерес становлять ті заходи в береговій зоні, що працюють одночасно на дві мети – позбавлення суші від нетоксичних відходів і створення сприятливих умов для вирощування риби в межах морського мілководдя. Яскравим прикладом цього є створення штучних рифів. Нині вже створюють штучні рифи із нетоксичних відходів – залишків каркасів автомобілів, зіпсованих труб, зношених автомобільних шин, каркасів старих суден і трамваїв, будівельного сміття тощо. Наприклад, за даними Г.О. Саф’янова (1996), на східному узбережжі США вже існує понад 100 штучних рифів, 43 із яких споруджено з використанням автомобільних шин. Спостереження засвідчили, що вилов риби в межах цього району зріс у 300-1800 разів. Отже, штучні рифи можуть стати ефективним засобом для збільшення відтворення рибних запасів і забезпечення високих виловів риби в прибережних районах.
Перші із відомих штучних островів створено ацтеками в XIII-XIV століттях на оз. Текскоко. На оз. Тітікака побудовано 42 штучних острови з очерету, який росте на берегах озера. Нестача земель, придатних для життя, змушувала мешканців о. Малаїта (Соломонові острови) упродовж багатьох століть насипати штучні береги з подріблених коралів або щебеню між вбитими у дно палями, які море дуже швидко перетворювало на достатньо міцний моноліт.
Сьогодні внаслідок енергетичного буму штучні острови утворюють в районах видобутку нафти. Наприклад, десятки островів створено в морі Бофорта на глибині 20 м. Для будівництва цих островів використовували мішки з піском із синтетичного фільтруючого матеріалу. По периметру острова створюється пляж, а схил пляжу зміцнюється мішками з піском. Берег у цьому місці повинен бути дуже і дуже пологим. Матеріалом для пляжу слугує піщаний асфальт, який має механічні властивості, подібні до пісковику. Такий пляж може функціонувати впродовж 2-3-х років. Подібно до піску, він має фільтраційні властивості. Типовий острів, створений за цією методикою в морі Бофорта, має діаметр 107 м і висоту 4 м над рівнем моря. Зазначимо, що хвильовий вплив на такі острови мінімальний, оскільки впродовж 8 місяців море скуте кригою.
Унаслідок катастрофічної нестачі землі для будівництва в Японії збудовано так звані «сміттєві» острови. Найвідоміший з них – Одайба – «місто майбутнього», побудоване на місці колишнього сміттєвого звалища. Наступним (менш відомим, але не менш красивим) зі «сміттєвих» островів є Теннозу. Японські учені також збираються «виростити» острів на рифі, висадивши на нім паростки молодих коралів.
Епохальні проекти зі створення рукотворних насипних островів в Об’єднаних Арабських Еміратах передбачають збільшення берегової лінії та пляжевої зони для відпочинку. В Абу-Дабі відкрився для відвідувачів штучний острів Лулу («Перлина»). Основу проекту «Пальмові острови» складають три величезні штучні острови у формі пальмових дерев, а прямо у відкритому морі (5 км від Дубаї) завершується будівництво ще одного штучного архіпелагу, що складається з великої кількості насипних островів, розташованих у формі географічної карти світу, і має назву «Світ» («The World»). У територіальних водах Катару будується штучний острів «Перлина Катару» (Pearl Qatar), а на західному узбережжі Італії планується спорудити п’ять штучних островів для відпочинку.