Основи ерозієзнавства
Словник основних термінів з ерозієзнаства
- Авторегуляція флювіального рельєфу (синонім – саморегуляція рельєфу)
- регулювання інтенсивності і характеру ерозійного розвитку схилу формуванням хвилястого подовжнього профілю внаслідок чергування зон ерозії на випуклих ділянках схилу та зон акумуляції наносів – на увігнутих. Авторегуляція флювіального рельєфу приводить до динамічної рівноваги та певної самоорганізації в процесі розвитку флювіального рельєфу, але може спричиняти формування досить складних за рисунком ерозійних структур грунтового покриву.
- Агрегат водотривкий
- грунтовий агрегат, який повністю або частково зберігається в нерухомій або проточній воді.
- Базис ерозії
- горизонтальна поверхня, на рівні якої припиняється ерозія: для яру базисом ерозії є меженний рівень ріки або її заплави; для дрібних річок – рівень ріки, у яку вони впадають. Загальний базис ерозії – рівень Світового океану.
- Вали протиерозійні
- земляні споруди, що будуються на схилах для припинення процесів ерозії та зростання ярів. За цільовим призначенням поділяються на водозатримувальні та водовідвідні.
- Вали-тераси (синоніми – вали з широкою основою, гребенеподібні тераси)
- земляні споруди, які призначені для регулювання поверхневого стоку талих та зливових вод шляхом зміни профілю схилу. Висота валів, як правило, 0,3-0,6 м, ширина основи – у 8-12 разів більше висоти. Вали-тераси поділяються на: горизонтальні (розташовувані по горизонталях місцевості в умовах нестійкого зволоження) і похилі (застосовувані в умовах надлишкового зволоження для перехоплення і часткового відведення поверхневих вод).
- Вимоїна
- лінійний розмив, який не можна зарівняти (заорати) землеробськими знаряддями. Глибина вимоїн становить 0,5-3,0 м.
- Грунти еродовані (змиті)
- грунти з укороченим гумусним профілем; еродовані грунти є результатом інтенсивного процесу ерозії.
- Дефляція (вітрова ерозія) (від лат. deflatio – видування, здування)
- руйнування і знесення грунту вітром.
- Дистанційні методи
- методи вивчення еродованих грунтів без входження у фізичний контакт з грунтом; дистанційні методи здійснюються за допомогою літальних апаратів (літаків, гелікоптерів, штучних супутників, пілотованих космічних апаратів тощо) або наземних платформ шляхом систематичної реєстрації електромагнітних випромінювань з поверхні грунту.
- Дощування штучне
- фізичне моделювання процесу ерозії, поверхневого стоку, процесів краплинної ерозії, протиерозійних властивостей грунтів тощо за допомогою штучного дощувального пристрою.
- Дощ змивоутворюючий
- дощ, здатний сформувати схиловий стік, який викликає ерозійне руйнування грунту (за Г.І. Швебсом – з інтенсивністю випадання не менше 0,08 мм/хв, у США – з шаром за дощ більше 12,6 мм (півдюйма)).
- Ергодичності теорія
- теорія, на основі якої формулюється вихідна гіпотеза, згідно з якою існує можливість об'єднання коротких рядів кліматичного фактора ерозії по окремих метеостанціях в один довгий просторово-часовий ряд, що характеризує зливову ерозію визначеної території, де склалися однакові умови формування опадів у вигляді злив.
- Еродуємість
- загальне позначення податливості грунту ерозійному руйнуванню; існують різні кількісні показники і методи визначення еродуємості.
- Ерозієзнавство
- наукова дисципліна, яка розглядає водну ерозію як процес, наслідки цього процесу для навколишнього середовища та господарської діяльності, а також засоби боротьби з ерозією.
- Ерозія антропогенна
- ерозія грунту, яка є результатом діяльності людини.
- Ерозія (водна ерозія)
- частина процесу денудації, яка складається з руйнування, переміщення і відкладення частинок грунту і порід під дією дощу та поверхневого стоку і визначається законами падіння крапель і руху водних потоків.
- Ерозія геологічна
- ерозія як складова процесу денудації, що відбувається під впливом тільки природних чинників.
- Ерозія грунту
- змив і розмив грунту, а іноді й грунтоутворюючих порід, поверхневим стоком тимчасових водних потоків.
- Ерозія зливова
- ерозія, обумовлена дією зливових вод.
- Ерозія іригаційна
- у широкому трактуванні терміну застосовується при визначенні ерозійних процесів на зрошуваних землях. У вузькому розумінні термін іригаційна ерозія часто використовують на позначення тільки ерозії при поливах і є синонімом поливної ерозії.
- Ерозія лінійна
- процес інтенсивного розмиву в глибину природного або штучного поглиблення на схилі. Результатом лінійної ерозії є лінійні розмиви – витягнуті ерозійні форми різних розмірів – вимоїни і яри.
- Ерозія нормальна
- ерозія грунту, за якої інтенсивність ерозійного руйнування не перевищує швидкості грунтоутворення і яка не призводить до деградації грунтового покриву.
- Ерозія поверхнева (площинна)
- змив і розмив грунту в тимчасовій струмковій мережі, а також на міжструмковях ділянках. Поділяється на поверхнево-дрібноструминний і зливовий поверхневий змиви.
- Ерозія поливна
- ерозійне руйнування грунту, обумовлене безпосередньою дією зрошуваних (поливних) вод.
- Ерозія прискорена
- ерозія грунту, за якої інтенсивність ерозійного руйнування перевищує швидкість грунтоутворення і йде деградація грунтового покриву.
- Ерозія розбризкування (крапельна ерозія)
- руйнування і переміщення вниз по схилу грунту під дією крапель дощу при їх падінні на зволожену поверхню.
- Ерозія струминна
- ерозія, яка проявляється в струменях (струмках, водомиях) поверхневого стоку.
- Ерозія яружна
- ерозія грунту і грунтоутворюючих порід у лінійних поглибленнях з подовжнім профілем, відмінним від профілю поверхні, що розмивається (ярах); проявляється під дією концентрованих водних потоків.
- Залуження
- посів багаторічних трав на ерозійно-небезпечних та еродованих грунтах з метою, зменшення та розпилення поверхневого стоку і послаблення ерозії внаслідок утворення щільної дернини, створення водостійкої структури, підвищення водопроникності грунту і захисту поверхні грунту від ударів дощових крапель.
- Землі (або грунти) ерозійно-небезпечні
- землі (або грунти), на яких можливе ерозійне руйнування земель при гіпотетичному суцільному використанні території під ріллю без проведення будь-яких протиерозійних заходів.
- Злива
- короткочасні атмосферні опади у вигляді дощу, що відрізняються великою інтенсивністю (до 100 мм/год); випадають на обмеженій території і виникають у вертикально нестійких повітряних масах; Злива викликає, як правило, формування поверхневого стоку та ерозію.
- Зливовий поверхневий змив
- змив грунту, який відбувається в тих же умовах, що й поверхнево-дрібноструминний, але при додатковій енергетичній дії крапель дощу.
- Змив грунту
- втрати грунту внаслідок водної ерозії; виражається в тоннах з гектара площі (т/га) або міліметрах шару (мм) за деякий період часу (найчастіше всього – за рік).
- Змив весняний
- втрати грунту, спричинені ерозійною дією вод при сніготаненні.
- Змив зливовий
- втрати грунту, які обумовлені ерозійною дією крапель зливових дощів та поверхневого стоку, що формується зливовими опадами.
- Змиваємість
- у загальному розумінні синонім терміну еродуємість; у вузькому – параметр логіко-математичної моделі поверхневого змиву грунту Г.І. Швебса.
- Ізоероденти
- ізолінії, які з'єднують на картах точки з однаковим значенням еродуючої здатності опадів.
- Індекс ерозійний опадів
- добуток сумарної кінетичної енергії дощу на його максимальну 30-хвилинну інтенсивність; індекс ерозійних опадів – кліматичний фактор математичних моделей ерозії USLE та RUSLE; норма індексу ерозійних опадів картується у вигляді ізоеродент.
- Каламутність
- концентрація наносів в одиниці об'єму води, кг/м3 .(хоча може бути і безрозмірною – у вигляді так званої об'ємній каламутності).
- Класифікація земель ерозійна
- розподіл орних земель за однотипністю і інтенсивністю прояву ерозійної деградації грунтів; найчастіше виділяються три типи земель («ерозійних фондів», «еколого-технологічних груп» і т.п.) – з ухилом до 3°, 3-7 (9)°, > 7 (9)°.
- Коефіцієнт протиерозійної ефективності
- відношення величини змиву грунту на варіанті досліду з оцінюваним грунтозахисним заходом до змиву грунту на контролі.
- Коефіцієнт шорсткості (синоніми – коефіцієнт гідравлічної шорсткості, коефіцієнт гідравлічного тертя)
- кількісний показник, який характеризує нерівностями поверхні, по якій відбувається стікання води.
- Контурний обробіток грунту
- проводиться на складних схилах у напрямку, близькому до горизонталей місцевості. Запобігає змиву грунту, сприяє затримці талих та дощових вод, покращує їх використання сільськогосподарськими рослинами. Контурний обробіток грунту здійснюється з одночасним утворенням гребенів, лунок, мікролиманів, щілюванням тощо.
- Крупність гідравлічна
- швидкість рівномірного падіння часток наносів у спокійній воді.
- Ламінарний режим
- режим течії рідин і газів, при якому швидкість у кожній точці потоку або постійна, або змінюється поволі за певним законом. Швидкість потоку при ламінарному режимі течії пропорційний величині ухилу поверхні, по якій відбувається стікання.
- Лісосмуги прияружні
- лісові насадження у вигляді стрічок уздовж великих ярів, створені для запобігання подальшого розвитку ерозійних процесів; скріплюють грунт, перешкоджають його розмиву, переводять поверхневий стік у внутрішньогрунтовий, поліпшують мікроклімат, сприяють раціональному використанню малопродуктивних земель.
- Лісосмуги стокорегулювальні
- лісові насадження у вигляді стрічок на схилах, які створюються для захисту грунту від ерозії; один із видів захисних лісових насаджень; стокорегулювальні лісосмуги сприяють рівномірному розподілу снігу, затримці і регулюванню поверхневого стоку; стокорегулювальні лісосмуги зменшують змив і розмив грунту, підвищують його вологість, збільшують урожайність сільськогосподарських, культур; стокорегулювальні лісосмуги на схилах більш 2°, а в районах сильного прояву ерозії і менше, закладають упоперек схилу; на водозборах з різноманітним падінням схилів – у напрямку горизонталей з випрямленням по балках; стокорегулюючі лісосмуги, як правило, поєднують з гідротехнічними спорудами.
- Логіко-математична модель поверхневого змиву грунту
- емпірична фізико-статистична модель змиву грунту, розроблена Г.І. Швебсом і в повному вигляді опублікована в 1974 р. У 80-90-ті роки минулого сторіччя була модифікована. Сучасний модифікований варіант логіко-математичної моделі поверхневого змиву грунту (1995) являє собою емпіричну фізико-статистичну модель змиву-акумуляції грунту.
- Майданчик стоковий
- частина природного водозбору або штучно обмежений майданчик, пристосований для детального спостереження за ерозією та стоком талих, дощових та (або) поливних вод; вивчення впливу на стік та ерозію агротехнічних заходів, культурної і природної рослинності тощо.
- Метод стаціонарних досліджень
- спостереження будь-якого грунтового процесу на «типових для даної місцевості грунтах, у тому числі й еродованих з визначеним сполученням грунтоутворюючих факторів; стаціонарні методи досліджень застосовуються в вигляді польових досліджень, які, у свою чергу, розпадаються на метод траншей, ключових ділянок, грунтово-екологічних профілів, полігонів-трансект, катен тощо.
- Метод струминних розмивів (водомиїв)
- метод оцінки ерозійних втрат грунту, який полягає в тому, що вздовж схилу закладаються профілі, на яких визначаються перетини водомиїв, обраховується їх обсяг, який потім перераховується в м3 або в тонни на гектар.
- Модель
- образ (у тому числі умовне або уявне зображення, опис, схема, креслення, графік, план, карта тощо) або прообраз (зразок) якого-небудь об'єкту, явища або системи об'єктів («оригіналу» даної моделі), що використовується за певних умов як їх «замінник».
- Модель ерозії теоретична
- математична модель водної ерозії, що спирається на опис основних складових ерозійно-акумулятивного процесу з використанням диференціальних рівнянь нерозривності (балансу маси) і руху (балансу енергії). Як субмоделі у складі теоретичної моделі ерозії, як правило, використовуються емпіричні формули інтерполяційного типу.
- Модель змиву логіко-математична
- Модель змиву фізико-статистична
- емпірична математична модель ерозійних втрат грунту, отримується в результаті обробки емпіричних даних з широким застосуванням теоретичних знань про процес ерозії. Деякі з моделей другої групи в ерозієзнавстві називають ще логіко-математичними.
- Модель змиву формально-статистична
- емпірична математична модель ерозійних втрат грунту, отримується в результаті обробки емпіричних даних на основі формально-статистичного підходу з використанням апарату множинної регресії.
- Моделювання
- дослідження будь-яких явищ, процесів або систем об'єктів шляхом побудови і вивчення їхніх моделей. Моделювання включає: визначення, попередній аналіз досліджуваного об'єкта (формалізацію об'єкта), побудову моделі і її вивчення; отримання інформації щодо явища, яке моделюється, процесу, об'єкта і зіставлення її з реальною інформацією про явище, процес, об'єкт; корегування моделі до одержання задовільних результатів при порівнянні зазначеної інформації.
- Моделювання імітаційне
- побудова моделей реальних систем, які створюються спочатку концептуально, а потім із залученням відомих методів формалізації і математичного опису, включаючи методи інформатики, системного аналізу; при імітаційному моделюванні строге математичне описання об'єкту (процесу) необов'язкове: значне місце в цій процедурі посідають діалоги людини і комп'ютера, методи системного аналізу тощо; поступаючись за точністю математичного опису традиційним математичним моделям реального об'єкта (процесу) імітаційна модель, як правило, має перевагу при розв'язанні практичних завдань.
- Моделювання математичне
- опис будь-якого класу явищ зовнішнього світу за допомогою математичної символіки; в ерозієзнавстві широко застосуються моделі ерозії USLE; RUSLE; логіко-математична тощо.
- Моделювання фізичне
- вид моделювання, який реалізується через процедуру заміни при вивчення деякого об'єкта або явища експериментальним дослідженням його моделі, що має ту саму фізичну природу; в ерозіезнавстві прикладом фізичного моделювання є штучне дощування.
- Мульчування
- покриття поверхні грунту різними матеріалами (мульчею) з метою зниження ерозійних втрат грунту, а також зменшення випаровування вологи з його поверхні, регулювання температури грунту, запобігання руйнування грунтової структури тощо; для М. застосовуються картон, торф'яна крихта, дрібний гній, солома тощо.
- Наносоутворення
- процес формування схилових наносів – надходження в потік частинок грунту або грунтоутворюючих порід під дією крапель дощу або води, що тече.
- Небезпека ерозійна потенційна (син. – небезпека ерозійна)
- можливість ерозійного руйнування земель при гіпотетичному суцільному використанні території під ріллю без проведення будь-яких протиерозійних заходів.
- Нерозмиваюча швидкість потоку
- найбільша швидкість потоку, при якій ще не відбувається переміщення частинок.
- Норма ерозії припустима
- максимальні ерозійні втрати грунту (т/га/ рік, м3/га/рік або мм/рік), що не призводять до деградації грунтового покриву, а в більш широкому розумінні – агрояандшафта в цілому.
- Обробіток грунту протиерозійний
- безполицевий обробіток грунту, прийом розпушування грунту знаряддями, які не обертають верхній шар грунту; застосовується під час осіннього основного глибокого і дрібного обробітку, при обробітку пару та весняній передпосівній підготовці грунту; протиерозійний обробіток грунту забезпечує розпушування грунту, але при цьому найбільш родюча її частина залишається на своєму місці, забезпечує збереження на поверхні ріллі до 50-80% стерні і рослинних решток; протиерозійний обробіток грунту – невід'ємна частина грунтозахисної системи землеробства.
- Період активного наносоутворення
- період всередині зливи з найбільшими інтенсивностями випадання, впродовж якого формується головна частина схилових наносів; для умов України П.а.н. дорівнює 10-15 хвилинам.
- Питома потужність дощу
- величина роботи крапель дощу на 1 м- поверхні за 1 с, Вт/м2.
- Підхід балапсовий
- урахування всіх статей надходження та витрат речовини і енергії в еродованому грунті, за яким ведуться спостереження; П.б. передбачає урахування всіх міграційних та трансформаційних процесів на різних рівнях, починаючи з мікропереміщень.
- Покриття проективне
- відношення площі вертикальної проекції надземної частини рослинного покриву в межах розглянутої площі до величини цієї площі; П.п. визначається або в безрозмірних показниках (частках одиниці), або у відсотках.
- Потенційний змив грунту
- можливі в даних кліматичних і грунтово- геоморфологічних умовах щорічні втрати грунту (т/га/рік, м3/га/ рік, мм/рік) при використанні території під ріллю і відсутності протиерозійних заходів.
- «Пояс максимальної ерозії»
- найбільш ерозійно небезпечна територія рівнинної України; П.м.е. знаходиться на півдні Лісостепу – півночі Степу, у межах Подільської, Придніпровської і Донецької височин, де максимальна розораність сільськогосподарських угідь поєднується з максимальною зливовою діяльністю та найбільш ерозійно небезпечним характером рельєфу.
- Прийоми фітомеліоративні
- комплекс протиерозійних заходів, які використовують грунтозахисні властивості дерев та польових сільськогосподарських культур; П.ф. включають грунтозахисні сівозміни, смугове розміщення культур, лісосмуги, залуження, буферні смуги на парах та полях з просапними культурами тощо.
- Протиерозійна стійкість грунту
- здатність грунту протистояти руйнуючій дії поверхневого стоку та крапель дощу. Характеристика, протилежна змиваємості.
- Розмиваюча швидкість потоку
- найменша швидкість (м/с), при якій настає безперервний відрив грунтових частинок, що призводить до помітної ерозії грунтів.
- Розпилювачі стоку
- найпростіші протиерозійні гідромеліоративні земляні споруди, які призначаються для розосередження і відведення поверхневого стоку, який концентрується вздовж природних і штучних рубежів місцевості в безпечні щодо розмиву грунту місця.
- Система землеробства грунтозахисна
- забезпечує надійний захист грунту від ерозії; С.з.г. розробляється для кожної грунтово-кліма- тичної зони і є основою стійкого високопродуктивного землеробства; С.з.г. містить грунтозахисні сівозміни зі смуговим розміщенням зернових та кормових культур, безполицевим та плоскорізним обробітком грунту упоперек схилу або контурно з залишенням на її поверхні стерні та інших рослинних рештків для затримки стоку і захисту грунту від ерозії; у С.з.г. для підвищення врожайності зернових культур застосовують мінеральні добрива, особливо фосфорні (азотні – в обмеженій кількості); застосовують сівозміни без чистих пар, з багаторічними травами і з обмеженою площею просапних культур.
- Сівозміни грунтозахисні
- сівозміни з великою часткою багаторічні та однорічних трав, а також густопокривних культур.
- Смугове розміщення культур
- фітомеліоративний захід по боротьбі ерозією, пов'язаний з чергування упоперек схилу або по горизонт лям смуг, зайнятих культурами різною грунтозахисною ефекти) ністю.
- Струменеві розмиви (водомиї)
- лінійні ерозійні форми, які ще можуї бути зарівняні землеробськими знаряддями. їх максимальна глі бина не перевищує 0,5 м, часто обмежуючись плуговою підошво: (20-22 см). Ширина С.р. може досягати 2-3 м і більше.
- Тангенційне напруження (рушійна сила) потоку
- сила, з якою поті діє на частинки грунту на його дні, ГІа/м-'.
- Теорія подібності
- вчення про умови подібності фізичних явищ; Тл спирається на вчення про розмірності фізичних величин і є осново] фізичного моделювання. Предметом Т.п. є встановлення критерії подібності різних фізичних явищ і вивчення за допомогою цих крї теріїв властивостей самих явищ; в ерозієзнавстві Т.п. застосовуєті ся при використанні як пасивних (зокрема, досліджень на стоковс ерозійних майданчиках), так і активних (штучного дощування гощс експериментів.
- Терасування
- штучна зміна поверхні схилів для боротьби з ерозією т кращого використання їх під сільськогосподарські та лісові культу ри; утворення терас – земляних споруд, обмежених валами майда нчиків, виступів; розрізняють тераси гребенеподібні, східчасті (лаво подібні), траншейні та тераси-канави.
- Транспортувальна здатність потоку
- гранична при даному гідравлічне му режимі потоку витрата наносів. Т.з. схилових потоків звичайні виражається у вигляді витрати наносів на одиницю ширини схил; (кг/(с-м)). Як характеристику Т.з.п. також використовують каламу тність потоку, що відповідає його транспортувальнії! здатності.
- Турбулентний режим
- режим течії рідин і газів, який характеризу ється безперервними змінами швидкості (пульсаціями швидкості у кожній точці потоку як за величиною, так і за напрямком; середні швидкість потоку при цьому пропорційна кореню квадратному ; . величини ухилу.
- УкрНДІЗГЕ
- Український науково-дослідницький інститут захисту грунтів від ерозії.
- УкрНДГМІ
- Український науково-дослідницький гідрометеорологічний інститут.
- Рівняння Уїшмейєра – Сміта
- Універсальне рівняння втрат грунту
- Revised Universal Soil Loss Equation
- RUSLE
- Universal Soil Loss Equation
- USLE
- фізико-статистична-математична модель змиву (або – ерозійних втрат) грунту, перша редакція якої розроблена в США у 1958 p., друга – у 1978 p., остання (під назвок Revised Universal Soil Loss Equation, скорочено – RUSLE) – у 198E p. У.p.в.г. називають також на ім'я основних розробників перших версій У.Х. Уїшмейєра (W.H. Wischmeier) і Д.Д. Сміта (D.D. Smith) рівнянням Уїшмейєра – Сміта.
- Формула Шезі
- формула середньої в живому перетині швидкості потоку.
- Формула Маннінга
- формула розрахунку швидкісного коефіцієнта С у формулі Шезі, який характеризує, головним чином, опір, який створюється потоку нерівностями поверхні, по якій відбувається стікання.
- Число Рейнольдса (Re)
- критерій переходу ламінарного режиму течії в турбулентний, характеризує також ступень турбулентності потоку. Ч.р. є безрозмірним відношенням добутку швидкості і глибини потоку та коефіцієнту кінематичної в'язкості.
- Числа Фруда (Fr)
- критерій «бурхливості» потоку, що є відношенням сил інерції до сил тяжіння в потоці.
- Швидкість грунтоутворення
- швидкість утворення грунту (у тому числі еродованого) з материнської гірської породи під впливом дії на неї живих організмів, продуктів їх метаболізму і розкладання; ІП.г. залежить від властивостей гірських порід, клімату, рослинного покриву; основне джерело енергії грунтоутворення – сонячна енергія; великий вплив на Ш.г. у сучасну епоху робить людина.
- Щілювання
- прийом обробітку грунту; прорізання в ньому поперек схилу щілин, як правило, глибиною 40-60 см на відстані 100-150 см одна від одної, використовується для регулювання поверхневого стоку і більш повного поглинання грунтом талих, зливових та поливних вод.
- Яр
- лінійна ерозійна форма, що виробила подовжній профіль, відмінний від профілю схилу.
- Яри берегові
- схилові яри, які розташовані на крутих схилах балок і річкових долин, нижче за їх брівку.
- Яри вершинні
- схилові яри, розміщені у верхів'ях балок, лощин і малих річкових долин.
- Яри донні
- лінійні розмиви, що розміщуються по днищах стародавніх ерозійних форм – улоговин, лощин, балок. Характеризуються великою водозбірною площею (від десятків до тисяч гектарів і більше) і значною глибиною.
- Яри схилові
- яри, що утворюються на схилах лощин, балок і річкових терас. Залежно від розташування схилові яри можуть бути береговими, типово схиловими і вершинними. Я.с., як правило, є одноступінчатими ярами, що розвиваються однією вершиною.
- Яри типово схилові
- схилові яри, вершини яких вийшли за брівку стародавніх ерозійних форм (балок, річкових долин) на пологі при- вододільні схили.
- Яружна система
- єдина сукупність основного русла і густої мережі ярів менших порядків.
- EUROSEM (European Soil Erosion Model – Європейська модель грунтової ерозії)
- динамічна математична модель ерозії-акумуляції, розроблена європейськими фахівцями під керівництвом профес.ора Р.П.С. Моргана (перша версія – у 1994 p.).
- LISEM (Limburg Soil Erosion Model – Лимбурзька модель грунтової ерозії)
- динамічна математична модель змиву-акумуляції, розроблена в університеті м. Утрехта, Нідерланди (перша версія – у 1994 p.).
- WEPP (Water Erosion Prediction Project)
- Проект прогнозу водної ерозії – науково-дослідницький проект, що розробляється у СІЛА з 1985 р. Мета проекту – розробка методичної бази протиерозійного проектування нового покоління.