Чинники розміщення виробництва в умовах науково-технічної революції
З курсу «Економічна і соціальна географія України» пригадайте основні чинники розміщення виробництва.
Розміщення промисловості кінця XIX — початку XX ст. значною мірою визначалося ресурсним чинником — розміщенням мінерально-сировинних баз. В епоху науково-технічної революції вплив цього чинника дещо змінився: багато країн і регіонів, що найбільш динамічно розвиваються, взагалі не мають власних сировинних баз (Японія, Італія, Республіка Корея та ін.). Добувна промисловість залишається основою виробництва лише в нових ресурсних регіонах розвинутих країн (північні й західні райони Канади, північ Австралії та Росії, Аляска в США, шельф Світового океану) та в країнах, що розвиваються, де ресурсний чинник залишається головним в індустріалізації та розміщенні виробництва.
Одним із найважливіших чинників розміщення виробництва в сучасному світі стає чинник «наукомісткості». Він тісно пов'язаний з різким посиленням ролі науки в епоху науково-технічної революції, вирішальним впливом її на виробництво. Підприємства, у першу чергу нових галузей, тяжіють до крупних наукових центрів, міст і міських агломерацій. У 80-х роках XX ст. у США, Японії, Франції та інших країнах почали створюватися технополіси — цілеспрямовано сформовані зони, в яких поєднуються взаємодіючі науково-дослідні інститути, вузи та наукомісткі промислові виробництва. Вони володіють найсучаснішою виробничою та соціальною інфраструктурою, висококваліфікованими кадрами, можливостями комплексної переробки відходів виробництва, уміло використовують переваги кооперування і спеціалізації (ефект агломерації), мають значні резерви капіталовкладень.
Один зі старих чинників, який зберіг своє значення в наш час, – чинник територіальної концентрації. Для періоду НТР характерні крупні підприємства, посилення виробничої концентрації. Територіальна концентрація виражається в розширенні старих і формуванні нових, ще крупніших промислових центрів і вузлів. Висока концентрація виробництва в старих індустріальних районах розвинутих країн викликала переміщення деяких виробництв у менш промислово розвинуті райони. А це у свою чергу привело до прискорення промислового розвитку не лише мало урбанізованих територій розвинутих країн, а Я країн, що розвиваються, які володіють сировинними ресурсами й забезпечені дешевою робочою силою.
Тому в останні десятиріччя XX ст. змінилася й дія чинника трудових ресурсів. Якщо в розвинутих країнах розміщення виробництва все більше орієнтується на висококваліфіковані кадри, то у країнах, що розвиваються, все активніше залучається у виробництво дешева робоча сила невисокої кваліфікації. Саме в ці країни переносяться окремі підприємства легкої промисловості, а також «брудні підприємства» (нафтопереробні та кольорової металургії).
Звичайно, на розміщення господарства впливають й інші чинники: особливості географічного положення, розвиток транспортної мережі, орієнтацій на ринки збуту, стан екології.
Запитання і завдання
- Яка відмінність між поняттями «науково-технічний прогрес» і «науково-технічна революція»?
- Який напрям НТР вважають головним? Чому?
- Які основні риси НТР на сучасному етапі?
- Чому в наш час наука перетворилася на безпосередню продуктивну силу?
- Як вплинула НТР на структуру господарства? Поясніть випереджаючі темпи розвитку галузей «авангардної трійки».
- Чому розвиток добувної промисловості відбувається повільніше, ніж обробної?
- Чому в епоху НТР значну роль відіграє управлінська діяльність? Поясніть роль інформаційних ресурсів у сучасному розвитку господарства.
- Як і чому змінилася роль ресурсного чинника в період НТР?
- Що таке технополіси? Чому вони виникли?
- Чому в епоху НТР виник новий чинник розміщення виробництва – екологічний?
Це цікаво
Особлива увага в розвинутих країнах приділяється поширенню комп'ютерної грамотності та комп'ютеризації усіх сфер життя. Уміння користуватися інформаційною мережею — один з найважливіших показників освіченості у наші дні. У цьому плані дуже показовий розрив між США, Японією та іншими країнами світу. Так, у Франції лише 15% сімей мають персональний комп'ютер, тоді як у США — 35%. В Америці 3% будинків підключені до мережі Інтернет, що удвічі більше, ніж у Великобританії та Німеччині, та у 10 разів більше, ніж у Франції. За рівнем комп'ютеризації європейські країни починають поступатися Південній Кореї, Сінгапуру, Тайваню.
World Wide Web — величезна мережа, яка з'єднує між собою мільйони комп'ютерів у цілому світі. Батьківщина мережі Інтернет — США. У середині 50-х років був створений проект Арпамент. «Ожила» мережа у 1969 році у Каліфорнійському університеті Лос-Анджелеса, коли об'єднали 4 комп'ютери. У 1971 році були розроблені базові програми для пересилання програм і прочитання електронних повідомлень. У 1983 р. народилася мережа Інтернет. 1991 рік — поява WWW. З 1998 р. Інтернет-телефонія функціонує у сучасному вигляді.