Бершадська Т.
Економічна та соціальна географія світу

Країни Південної Європи: Іспанія, Португалія, Греція

Країни Південної Європи займають дуже вигідне положення на островах і півостровах Середземного моря, на перетині шляхів між Європою та Африкою, країнами Близького Сходу.

Бібліотека одного з монастирів у Мадриді
Рис. 52. Бібліотека одного з монастирів у Мадриді

За державним ладом половина країн — конституційні монархії (Ватикан — теократична).

Мінеральні ресурси регіону не дуже різноманітні: кам'яне (Іспанія) та буре (Греція) вугілля, мідь, боксити, ртуть, вольфрам, олово, цинк, уран (Португалія), нікель, хром. Запаси їх, особливо в Іспанії, обмежені, тому господарство орієнтується на імпортну сировину.

Середня густота населення коливається від 71 особи на 1 км кв. у Греції до 109 осіб на 1 км кв. у Португалії, але розміщується воно нерівномірно.

Найбільша густота населення на узбережжях — до 150 осіб на км кв. Природний приріст населення дуже низький — від 0 до 1%о щорічно. Більше половини населення проживає в містах, найбільше міського населення в Іспанії (67%). Проте великих агломерацій у Південній Європі, крім Італії, немає. Найкрупніші міста — столиці.

Господарство

Країни Південної Європи, в основному, індустріально-аграрні й характеризуються помітно нижчим рівнем продуктивних сил та економіки в цілому. Проте за останні 30 років вони розвивалися доволі високими темпами і дещо збільшили свою питому вагу в економіці Західної Європи. А Іспанія посіла 5 місце в Західній Європі та увійшла до першої десятки економічно розвинутих країн світу. В економіці всіх країн сильні позиції мають іноземні монополії. Значну роль в економіці країн регіону відіграє міжнародний туризм.

Промисловість — провідна галузь господарства. На відміну від інших країн Західної Європи, в усіх країнах найбільшого розвитку досягла добувна промисловість: видобуток мідних, вольфрамових (Португалія виробляє 10% вольфрамового концентрату в світі), уранових, олов'яних, нікелевих, хромових руд, бокситів, ртутних руд (Іспанія посідає перше місце у світі за її видобутком), вугілля.

Обробна промисловість найбільше розвинута в Іспанії (судно-, автомобілебудування, виробництво верстатів, електрообладнання, електроніка, металургія, хімічна промисловість). В інших країнах розвивається суднобудування й судноремонт (міжнародний судноремонтний центр розміщується в Лісабоні), чорна і кольорова металургія. В Португалії монтують автомобілі з імпортних деталей і частин, виробляють деякі види верстатів на експорт, розвиваються хімічна, нафтопереробна й нафтохімічна промисловість.

Традиційними галузями промисловості країн Південної Європи є текстильна та харчова, хоча їх значення останнім часом зменшилося. Португалія займає перше місце у світі за збором і вивозом натурального корку, Іспанія — перше місце у світі за виробництвом оливкової олії, третє місце за виробництвом вина. В усіх країнах розвивається рибо- та овочеконсервна промисловість (див. рис. 53).

Основні промислові центри країн Південної Європи
Рис. 53. Основні промислові центри країн Південної Європи

Сільське господарство

В аграрних відносинах Південної Європи країнам притаманні залишки доринкових відносин: тут можна побачити і наймитів з наділами, і поміщицькі маєтки, і дрібні напівнатуральні господарства. Тому вони мають значно нижчі показники спеціалізації аграрних виробництв, нижчу товарність, ніж інші країни Західної Європи.

Провідну роль відіграє рослинництво, тому Південну Європу часто називають «садом» і «городом» Європи. Тут вирощують пшеницю, цукровий буряк, бавовну, кукурудзу, рис, картоплю, займаються субтропічним садівництвом і виноградарством. У тваринництві розводять велику рогату худобу, свиней, овець. В усіх країнах займаються рибальством.

Транспорт регіону надзвичайно розвинутий, особливо автомобільний. Зростає роль повітряного транспорту. Морський транспорт — традиційний для країн регіону. Він обслуговує внутрішні і зовнішні перевезення. Греція посідає третє місце у світі за тоннажем морських суден.

Зовнішньоекономічні зв'язки країни півдня Європи підтримують між собою та країнами-членами ЄЄ, експортуючи натуральний корок, вина, рибні консерви, цитрусові, виноград, а також продукцію легкої промисловості (швейні вироби, текстиль) та мінеральну сировину. Іспанія експортує продукцію машинобудування (судна та автомобілі). Великі країни регіону є членами ЄС та НАТО.

Запитання і завдання

  1. Порівняйте особливості ЕГП малих країн Північної, Середньої та Південної Європи.
  2. На контурній карті позначте країни, які розглядаються в параграфі.
  3. За картами визначте основні центри галузей промисловості країн Західної Європи, нанесіть їх на контурну карту.
  4. Порівняйте структуру промисловості малих країн Північної, Середньою і Південної Європи. Чим вони відрізняються? Чому?
  5. Чи можна вважати, що наявність корисних копалин має вирішальний вплив на розвиток економіки країн на сучасному етапі?
  6. Чому аграрні відносини країн Південної Європи є менш розвинутими ніж в інших країнах Західної Європи? Доведіть свою думку.
  7. Чому в країнах, про які йдеться у параграфі, переважають автомобільний та морський транспорт?
  8. За картою атласу визначте найкрупніші морські порти регіону, позначте їх на контурній карті.

Це цікаво

В Альпах між Швейцарією та Австрією розташована карликова держава Європи — Ліхтенштейн. Площа її території становить всього 160 км , і чисельність населення станом на 19995 р. — 30 тис. осіб. Ця конституційна монархія перебуває у митному, валютному й дипломатичному союзі із Швейцарією. За обсягом ВНП на душу населення Ліхтенштейн належить до найбагатших країн світу. За показником насиченості промисловості на 1 км кв. князівство займає перше місце в Європі. Тут зареєстровано кілька десятків тисяч іноземних фірм та банків, що дає в бюджет до третини надходжень. Інші важливі джерела надходжень — випуск поштових марок і туризм.

Андорра — карликове князівство, розташоване між Францією та Іспанією. Площа країни 467 км кв., а населення — 70 тис. осіб (1995 p.). Основою економічного благополуччя країни є туризм та мито за продаж споживчих товарів, що ввозяться. Розвинуто також виробництво сувенірів на експорт. Зовнішні економічні зв'язки країна підтримує тільки із сусідніми державами, валюти яких замінюють власні гроші.

Сан-Марино — карликова держава, територія якої з усіх боків оточена Італією. Площа країни — 61 км кв., населення — 23 тис. осіб (1995 p.). Основа економіки — сільське господарство (вирощування зернових, фруктів, виноробство) та туризм. Іншим джерелом доходів є випуск і продаж поштових марок і монет для колекціонування. Сан-Марино — найстаріша держава Європи, заснована у 301 р.

Ватикан — місто-держава — центр католицької церкви. Площа — 0,44 км кв., населення — 1 тис. осіб (1995 p.). Економічна основа держави — надходження від організацій католицької церкви та доходів від банківсько-фінансових операцій. Держава є одним із найбільших акціонерів ТНК світу, серед них «Дженерал Моторз», «Шелл», «Галф ойл», «Дженерал Електрік» тощо.

Данія розраховує до 2030 р. половину енергії, яка споживається, одержувати за рахунок вітрогенераторів. Для цього протягом 30 років потрібно встановити вітроустановки сумарною потужністю 4 тис. МВт.

У такій острівній країні, як Данія, важко організувати транспортне сполучення. З цією метою побудовані численні мости й влаштовані поромні переправи (сучасні пороми вміщують 300-400 автомобілів і 2 тис. пасажирів). Одним із найбільш досконалим вважається міст завдовжки 3,3 км між островами Лоланном і Фальстером. У 90-х роках XX ст. збудовано 20-кілометровий міст-тунель через протоку Великий Бельт, який з'єднав острови Фюн і Зеландія.

У Швейцарії щорічно виготовляють близько 150 млн. годинників, що становить близько 50% їхнього світового виробництва. Країна виробляє 150 млн. т. сиру в рік (21 кг на кожного жителя).

Щорічно Іспанію відвідує близько 50 млн. туристів, що перевищує чисельність населення цієї країни.