Бершадська Т.
Економічна та соціальна географія світу

Туреччина

Туреччина (Столиця — Анкара, населення — 70,5 млн. осіб 2000р.). Країна розташована на межі Європи та Азії, на перехресті доріг між цими частинами світу та з Причорномор'я до Середземномор'я. Саме це визначає важливу геополітичну роль Туреччини. Територія країни складається з європейської частини — Фракії та азіатської — Анатолії, яка займає 97% площі держави.

За державним ладом Туреччина — республіка.

Мінеральні ресурси значні. Тут розробляють світового значення родовища ртуті, сурми, хромітів, вольфраму, є також уран, вугілля й нафта.

Клімат більшої частини країни — субтропічний середземноморський, а у внутрішніх частинах країни — континентальний.

Турки становлять 90% населення, також тут проживають курди, араби, грузини, туркмени.

Найгустіше заселені узбережжя. У містах живе половина населення.

За структурою господарства Туреччина — індустріально-аграрна держава, її економіка до початку 90-х років XX ст. розвивалася шляхом імпортозаміщення, на сучасному етапі почався перехід до створення економіки, зорієнтованої на експорт. Розвинуті гірничодобувна, легка, харчова промисловість. Усе більшу роль відіграють останнім часом металургія, нафтопереробка, хімічна промисловість, створені підприємства, що виробляють автомобілі з комплектуючих деталей, військову техніку, обладнання для харчової та легкої промисловості, транспортні засоби.

У сільському господарстві переважає рослинництво (пшениця, ячмінь, кукурудза, цукрові буряки, бавовник, соняшник, виноград, цитрусові). Тваринництво переважно екстенсивне. Розводять велику рогату худобу, овець, кіз.

Головні торгові партнери Туреччини — країни ЄС, арабські країни, США та Японія.

Туреччина — член НАТО та асоційований член ЄС.

Запитання і завдання

  1. На контурній карті позначте країни регіону та їхні столиці. Порівняйте ЕГП Афганістану та країн узбережжя Перської затоки.
  2. До яких типів за рівнем економічного розвитку належать країни Південно-Західної Азії?
  3. Чому Афганістан є однією з найменш розвинутих країн світу?
  4. У чому проявляються залишки колоніального минулого у країнах Південно-Західної Азії?
  5. Яку роль відіграють країни регіону у МГПП?
  6. Які позитивні зрушення у розвитку економіки відбулися у країнах Південно-Західної Азії?
  7. Порівняйте економічний розвиток країн Південно-Західної та Південно-Східної Азії. У чому проявляються подібність і відмінність у їхньому розвитку?
  8. Чому Туреччину вважають середньорозвинутою країною?
  9. Доведіть, що Туреччина справді має важливе геополітичне положення.

Це цікаво

Єрусалим — місто з 3000-річною історією, яке виникло на перетині стародавніх шляхів між Єгиптом, Сирією та Месопотамією. Тут розміщені «Стіна плачу» — священне місце для іудеїв. На горі Голгофа стоїть святиня християн — церква Гробу Господнього. Мусульманською святинею та найкрасивішою спорудою Єрусалима є мечеть «Кунал Скелі», пов'язана із життям Мухаммеда. Боротьба за це місто точиться протягом багатьох століть. За свою історію місто переходило з рук у руки 40 разів. Зараз воно розташоване на території Ізраїлю, який намагається перетворити Єрусалим на свою столицю. Проте з цим не погоджуються араби-палестинці, які борються за незалежність Палестини. Рішення Ізраїлю щодо долі Єрусалима не знаходить підтримки в багатьох країнах світу. Останнім часом висловлюються думки про надання місту міжнародного статусу.

Мекка — місто в Саудівській Аравії, яке відоме як священне місто мусульман виникло ще до нашої ери. Саме в ньому народився Мухаммед і почалася історія ісламу. Кожен мусульманин повинен хоча б раз у житті побувати у цьому місті (здійснити хадж). У Мецці розміщуються культові споруди ісламу — Головна мечеть — Харам («Божий Дім»), храм Кааба («Куб») і Чорний Камінь («Кибла»).

Палестина — історична область Південно-Західної Азії між Середземним морем на заході, Мертвим морем і р. Йордан на сході. Палестина — один з найдавніших районів цивілізації. У 1947 р. Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення про створення на території Палестини двох незалежних держав: Ізраїль та Палестина. Єрусалиму за цим рішенням було надано статус самостійної адміністративної одиниці під управлінням ООН. Під час війни 1948-1949 рр. Ізраїль (утворений 14 травня 1948 р.) захопив більшу частину території Палестини, що була виділена для арабської держави. У 1967 р. Ізраїль окупував всю територію Палестини.