Бершадська Т.
Економічна та соціальна географія світу

США

Сполучені Штати Америки
Столиця Вашингтон
Населення 278 млн. осіб (2000р.)
Площа  9364 тис. км кв.

Географічне положення США

США займають понад 1/3 території Північної Америки і за площею займають четверте місце у світі після Росії, Канади та КНР. Це республіка, яка складається з 50 штатів та округу Колумбія. 48 штатів розташовані компактно, два — окремо від основної території: Аляска та Гавайські острови. «Заокеанське» положення США та віддаленість від військових конфліктів, що виникали в Європі та Азії, гарантувало їм в минулому надійну безпеку, полегшувало торгові зв'язки з державами, що розташовані в зонах Атлантичного та Тихого океанів.

Природно-ресурсний потенціал

Надра США багаті на корисні копалини. Особливо значні запаси вугілля, нафти, газу, залізної, мідної руд, поліметалів, урану. Тривала нераціональна розробка призвела до виснаження деяких кращих родовищ, але НТР дала можливість використовувати менш багаті родовища, що значно покращило сировинну базу країни. Незначні запаси марганцевих руд, олова, нікелю, графіту, хромітів, бокситів, рідкісних металів. За рахунок імпорту тепер задовольняється понад 50% потреб економіки країни у мінеральній сировині, що пояснюється можливістю одержати дешевшу продукцію з інших країн та бажанням економно витрачати власні ресурси (див. рис. 94).

Мінеральні ресурси США
Рис. 94. Мінеральні ресурси США

Значні й різноманітні водні ресурси країни, але вони сконцентровані переважно на сході країни: ріка Міссісіпі з притоками, яка зв'язана каналами з Великими Американськими озерами та Атлантичним океаном.

Велику природну родючість мають грунти США, особливо чорноземовидні грунти прерій і чорноземи центральної частини країни. Ліси значною мірою вирубані й вкривають сьогодні 25% території. Великі лісові масиви збереглися на території Аляски та Кордильєр.

Кліматичні умови настільки різноманітні, що дозволяють культивувати практично всі рослини помірного поясу, багато субтропічних і навіть тропічних культур.

Населення США

За чисельністю населення США посідають третє місце у світі після Китаю та Індії. Демографічна ситуація аналогічна іншим індустріальним країнам.

Американська нація пройшла тривалий і складний шлях становлення, який триває й досі. Першими жителями цієї країни були аборигени-індійці, а також переселенці з Англії, Ірландії, Нідерландів і скандинавських країн та негри-раби з Африки. У XX ст. до них приєдналися іммігранти з Південної, Східної Європи, Латинської Америки та Азії. Незначну частину населення відокремлених штатів становлять ескімоси, алеути і гавайці.

Середня густота населення у США — 28 осіб/км кв., але розміщується населення нерівномірно. Найбільша густота населення на північному сході (до 374 осіб/км кв.), в той час як на Алясці вона становить всього 0,6 осіб/км кв. Після Другої світової війни за рахунок внутрішніх міграцій зростає густота населення на заході країни.

США — одна з найбільш урбанізованих країн світу, частка міського населення становить 77%. Головна роль у розселенні належить таким міським агломераціям-мільйонерам, як Нью-Йоркська, Лос-Анджелеська, Чиказька, Філадельфійська, Сан-Франциська, Детройтська, Х'юстонська та ін. Деякі агломерації утворили мегалополіси — БосВаш (від Бостона до Вашингтона з населенням 45 млн. осіб), Приозерний (від Мілуоки до Піттсбурга), Каліфорнійський (від Сан-Франциско до Сан-Дієго). Формується мегаполіс у штаті Техас (Даллас — Форт-Уерт — Х'юстон).

У структурі зайнятості відбуваються зміни, пов'язані з різкий скороченням зайнятих у сільському господарстві та істотним збільшенням їх у сфері нематеріального виробництва і послуг, де зайнято 70% економічно активного населення.

Загальна характеристика господарства

США — високорозвинута постіндустріальна країна. Активний вихід країни на світову арену розпочався на початку XX ст. У цей час економіка країни розвивалася надзвичайно швидко. Після Другої світової війни США практично не мали конкурентів серед капіталістичних країн, тому що господарство Німеччини та Японії були зруйновані, а Великобританія та Франція вийшли з війни ослабленими. Однак в останні десятиріччя колосальні переваги в галузях економіки, техніки та технології істотно зменшилися. Тепер у багатьох галузях американці зіштовхуються із серйозними конкурентами (Японія, ФРН тощо).

Сучасній американській економіці притаманна висока концентрація виробництва та капіталу. Найбільші американські монополії за своїм характером є транснаціональними («Дженерал Моторз», «Ай-Бі-Ем», «Дженерал Електрик», «Ексон», «Боїнг» та ін.). Держава сприяє розвитку найновіших наукомістких галузей промисловості, фінансує перспективні наукові дослідження, особливо у військово-промисловому комплексі.

Останнім часом відбувається структурна перебудова економіки США: зниження питомої ваги сировинних галузей і сільського господарства. Найвищі темпи розвитку мають наукомісткі галузі, а також галузі, що застосовують найновішу техніку та є носіями технічного прогресу. Зростає сфера нематеріального виробництва.

Ця перебудова базується на швидкому зростанні трьох визначальних галузей: машинобудування, електроенергетики та хімічної промисловості. Відбувається процес зниження у виробництві затрат матеріалів, сировини та енергії.