Бершадська Т.
Економічна та соціальна географія світу

Сільське господарство Австралії та країн Океанії. Науру

Сільське господарство

У сільському господарстві Австралії та Нової Зеландії переважає велике землеволодіння. Сільське господарство відрізняється високою інтенсивністю та механізацією і має експортне значення.

У структурі цієї галузі господарства провідна роль належить тваринництву. Австралія та Нова Зеландія займають відповідно перше та третє місця у світі за поголів'ям овець, розвинуте скотарство та свинарство.

Землеробство в Новій Зеландії має споживчий напрям, вирощують пшеницю, ячмінь, овес, займаються плодівництвом та овочівництвом. Головна експортна культура Австралії — пшениця, вирощують також ячмінь, овес, цукрову тростину, тютюн. У країні розвинуте плодівництво (ананаси, банани, цитрусові) і виноградарство (див. рис. 115).

Сільське господарство Австралії та Нової Зеландії
Рис. 115. Сільське господарство Австралії та Нової Зеландії

Сільське господарство споживчого напряму є головною галуззю господарства країн Океанії. Вирощують кокосові пальми, коренеплоди (ямс, таро, маніок), хлібне дерево, цукрову тростину, овочі й фрукти. Розводять велику рогату худобу, кіз і свиней.

Транспорт

Транспортна система Австралії добре розвинута. Основне значення мають трансконтинентальні залізниці і шосейні дороги, а також внутрішній і зовнішній повітряний транспорт. У зовнішніх перевезеннях велику роль відіграє морський транспорт. У Новій Зеландії переважає автомобільний транспорт, важливе місце належить повітряному та морському транспорту.

Зовнішні економічні зв'язки

Основа експорту Австралії та Нової Зеландії — продукція гірничодобувної промисловості та сільського господарства. Австралія вивозить за кордон 50% продукції сільського господарства (вовна, м'ясо, молочні продукти, пшениця) та 75% продукції гірничодобувної промисловості (боксити, свинець, цинк, мідь, марганець, нікель, уран, алмази), що разом складає 75% вартості експорту країни. Нова Зеландія відома у світі як виробник вовни, м'яса, масла і сиру, експортер деревини та продукції її переробки.

Основні торгові партнери обох країн — Великобританія, США, Японія. Дедалі більшого значення набуває торгівля з країнами Східної та Південно-Східної Азії.

Країни, що розвиваються, вивозять корисні копалини, деревину, копру, кокосову олію, какао-боби, тропічні фрукти, морепродукти. Імпортують продукти харчування, промислові вироби. Головні торговельні партнери — Австралія, Нова Зеландія, Японія, європейські країни.

Запитання і завдання

  1. Як змінилося ЕГП країн регіону з розвитком сучасного транспорту?
  2. Що спільного і відмінного у формуванні населення Австралії, Нової Зеландії та Канади?
  3. Чи відчувається у сучасному економічному розвиткові Австралії та Нової Зеландії вплив колоніального минулого? У чому він проявляється?
  4. Чому обробна промисловість Австралії не повністю задовольняє потреби господарства та населення?
  5. Як ЕГП країн Океанії впливає на розвиток господарства?
  6. За картами підручника визначте особливості розміщення виробництва в Австралії та Новій Зеландії.
  7. Дайте порівняльну економіко-географічну характеристику Канади та Австралії.

Це цікаво

Острів Науру в Океанії — член ООН та «особливий член» Британської Співдружності — одна з найменших держав у світі, площа якої всього 21 км, а населення — 10 тис. осіб. Це єдина країна у світі, яка не має ні столиці, ні міст, ні вулиць. Адресою вважається номер будинку або поштової скриньки.

Кожна людина земної кулі, заплативши певну суму, може зареєструвати в Науру підприємство, яке повністю звільняється від податків за умови, що воно не проводитиме на острові жодних комерційних операцій. Достатньо заплатити уряду 5600 дол., а потім щороку платити 4980 дол. за продовження реєстрації. Причому все можна здійснювати через мережу Інтернет. Зовсім не обов'язково, щоб гроші дійсно були в Науру. Вони користуються науруанською юрисдикцією, а реально містяться на рахунках інших офшорних банків (американських, прибалтійських тощо). Усе це вигідно людям, які не хочуть, щоб хтось цікавився їхніми фінансовими справами. У міжнародній організації «Сили з фінансової протидії відмиванню грошей» (РАТР) Науру очолює «чорний» список із 15 країн, де ситуація із відмиванням грошей є неблагополучною.

На острові Увеа (Нова Каледонія) немає нафти, але там використовують кокосову олію для виробництва електроенергії. Французький інженер Алан Лієнар 18 років створював двигун, який працює на кокосовій олії. Ця 165-кіловатна система за своєю потужністю і кількістю споживання пального рівносильна дизельним двигунам.

Сіднейське олімпійське містечко в Австралії, збудоване для проживання спортсменів та обслуговуючого персоналу, є найбільшим у світі містечком, що використовує сонячну енергію. Там також є «Супердоум» — найбільший у південній півкулі критий центр культури та спорту. У ньому є найпотужніша в Австралії приватна електроенергетична система, що працює на сонячній енергії і майже не продукує речовин, які спричиняють парниковий ефект.

У Австралії нараховується 35 тис. наших співвітчизників.