Пестушко В.Ю., Сасихов В.О., Уварова Г.Є.
Географія материків і океанів

Типи клімату Африки. Води суходолу

§ 27. Типи клімату Африки

 1. Що таке кліматичний пояс?
 2. Чим відрізняються між собою кліматичні області?

Внаслідок того, що екватор перетинає Африку майже посередині, в її північній та південній частинах кліматичні пояси, за винятком екваторіального, повторюються. Є два субекваторіальних, два тропічних і два субтропічних пояси (див. карту атласу).

Екваторіальний пояс

Екваторіальний пояс займає вузьку прибережну смугу вздовж Гвінейської затоки і западину Конго. В цьому поясі впродовж року переважають теплі й вологі екваторіальні повітряні маси, тому тут один тип клімату — екваторіальний. Температура впродовж року тут висока: +26°С — +28°С. Сумарна річна кількість опадів становить більш як 2000 мм, які розподіляються рівномірно протягом року.

Субекваторіальні кліматичні пояси

Субекваторіальні кліматичні пояси з характерним для них субекваторіальним типом клімату розташовані обабіч екваторіального поясу, приблизно до широти 15-20°. Тут упродовж року спостерігається також висока температура (+25°С — +28°С), але чітко простежується чергування літнього вологого і зимового сухого періодів. Це пов'язано зі зміною типів повітряних мас за сезоном. Влітку тут панують екваторіальні вологі повітряні маси, взимку — сухі тропічні.

Тропічні пояси

Тропічні пояси займають найбільшу площу на материку. Протягом року тут переважають континентальні тропічні повітряні маси — сухі з високими, особливо влітку, температурами. Під їхнім впливом у Сахарі, а також у Південній Африці формується область тропічного пустельного типу клімату.

Сахара розташована у зоні низхідних рухів повітря і посушливих пасатів Північної півкулі. Цим переважно зумовлена незначна кількість опадів і низька відносна вологість повітря. Небо тут найчастіше безхмарне, але колір його майже ніколи не буває прозоро-блакитним, оскільки в повітрі зависає найдрібніший пил. Опади вкрай нерегулярні. Відомі випадки, коли протягом кількох років жодна краплина не досягала поверхні Землі. Висока денна і низька нічна температури повітря в поєднанні з великою його сухістю, а також: пилові бурі негативно впливають на перебування людини в пустелі.

У південно-східній частині Африки формується область тропічного вологого типу клімату з великою кількістю опадів протягом року.

Чим це можна пояснити?

Крайні північ і південь Африки розташовані в субтропічних поясах. Середня річна температура тут становить близько 20°С тепла, але вона помітно коливається за сезонами. Залежно від розподілу опадів у субтропічних поясах виділяють дві кліматичні області. На півночі та південному заході Африки переважає область середземноморського типу клімату (характерний для узбережжя Середземного моря — звідси й назва). Опади в цій місцевості випадають переважно взимку, літо — сухе.

Пригадайте, чим це пояснюється

На південному сході материка — область субтропічного клімату з рівномірним зволоженням. Через вплив пасатів опади тут розподіляються досить рівномірно впродовж року.

ВИСНОВКИ

 1. Африка розташована в екваторіальному, субекваторіальних, тропічних і субтропічних кліматичних поясах.
 2. В екваторіальному і субекваторіальному кліматичних поясах переважає один тип клімату.
 3. У тропічному кліматичному поясі розрізняють сухий пустельний і вологий, а в субтропічному поясі — середземноморський та субтропічний з рівномірним зволоженням типи клімату.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

 1. Назвіть основні та перехідні кліматичні пояси материка.
 2. Які особливості середземноморського типу клімату?
 3. Чим відрізняються між собою кліматичні області тропічного поясу Африки? (Чому?)
 4. Куди варто брати парасольку від дощу в січні: на мис Голковий чи на мис Рас-Енгела?

§ 28. Води суходолу

 1. Що відносять до вод суходолу?
 2. Що таке річковий басейн, вододіл, річкова система?
 3. Чим живляться річки?

Більша частина території Африки розподіляється між басейнами двох океанів. Близько 1/3 площі материка належить нині до басейну внутрішнього стоку.

За мал.67 визначіть, до басейнів яких океанів належать річки і озера Африки. З'ясуйте,у якій частині материка — на півночі чи півдні — більше річок належить до басейну внутрішнього стоку.

Басейни річок Африки
Мал. 67. Басейни річок Африки

Річки

Майже всі річки живляться переважно дощовими водами. Густота річкової мережі неоднакова, що зумовлено кліматом (співвідношенням опадів і випаровування), рельєфом і складом гірських порід.

Водність річок зменшується від екватора до тропіків. У тропіч­ному поясі часто трапляються сухі річища — ваді (на карті по­казані пунктирною лінією). Вони зрідка наповнюються водою, яка на короткий час перетворює їх на бурхливі каламутні потоки.

Ніл — найдовша річка в світі. Її довжина становить 6 671 км. Ніл бере  початок з  річки  Кагера,  що  на  Східноафриканському плоскогір'ї, протікає через кілька озер і витікає з них під назвою Білий Ніл. Біля міста Хартум Білий Ніл приймає води Голубого Нілу, який бере початок з озера Тана на Ефіопському нагір'ї. Після злиття Білого і Голубого Нілу водний потік стає дуже широким і називається Нілом (мал.68).

Річка Ніл
Мал. 68. Річка Ніл

У верхів'ях Ніл утворює багато озер, порогів і водоспадів. Протікаючи рівниною, річка розгалужується на безліч рукавів і проток, які заболочують долину. Під час дощів болота в одну мить перетворюються на величезне мілководне озеро. Вийшовши з бо­літ, Ніл потрапляє у зелений коридор вузьких лісових смуг, що тягнуться вздовж берегів. Вони різко виділяються на жовтому тлі піщаних пустель.

Більшу частину свого шляху Ніл тече безводною пустелею. Проте, незважаючи на це, річка завжди повноводна, особливо влітку і восени.

Чим це пояснити?

Після спаду води на полях залишається шар родючого мулу. Удобрена ним земля дає щедрі врожаї. При. впадінні в Середземне море Ніл утворює велику дельту.

Долина Нілу — одна з найстародавніших колисок людства, де зародилося сільське господарство, виникли могутні держави із своєрідною культурою.

Конго (Заїр) – друга за довжиною річка Африки (4 320 км), найповноводніша у Східній півкулі (мал.69). На своєму довгому шляху Конго приймає численні притоки, які збирають води з північної та південної частин материка. Праві притоки живлять Конго переважно з березня до листопада, ліві — з вересня до березня. Це пов'язано з дощовими сезонами в субекваторіальних поясах у різних півкулях. Саме тому Конго повноводна протя­гом року.

До найбільших річок Африки відносять також Нігер, Замбезі із широковідомим водоспадом Вікторія (мал. 70) і річку Оранжеву.

Річка Конго
Мал. 69. Річка Конго
Водоспад Вікторія
Мал. 70. Водоспад Вікторія

Озера Африки

Озера Африки мають різне походження. Значна кількість озер утворилася в розломах-грабенах земної кори (по лінії Великого Африканського грабена). У них витягнуті улоговини зі стрімкими берегами і значною глибиною.

За картою атласу знайдіть озера в розломах-грабенах і назвіть їх.

Танганьїка має високі та стрімкі береги. За глибиною (1 470 м) це типове рифтове озеро поступається тільки Байкалу і є найдовшим прісноводним озером на Землі.

Є на континенті озера, що виникли у прогинах давнього фундаменту платформи. Вони порівняно неглибокі, як, наприклад, озеро Вікторія. Озеро Вікторія — найбільше в Африці і друге за площею (68 тис. км:) прісноводне озеро світу. На противагу озеру Танганьїка, береги цієї мілководної водойми переважно низькі, порізані затоками.

В районах вулканічної діяльності трапляються озера, що з'явилися внаслідок підгачування гірських долин лавовими потоками. До таких водойм належить озеро Тана. Воно невелике за розмірами, але глибоке. З нього бере початок Голубий Ніл.

Залишком давнього моря є озеро Чад. У нього впадали великі в минулому річки центральної Сахари. Тепер воно живиться тільки двома річками, головна з них — Шарі. Коли на Шарі повінь, Чад майже втричі збільшує свою площу. Жодна річка не витікає з озера, проте воно прісноводне. Сіль звідси виноситься підземними водами в сусідні улоговини.

Води річок і озер мають велике господарське значення і широко використовуються для зрошення. На річках, що багаті на гідроенергію, збудовані гідроелектростанції. Подекуди велике значення має рибальство.

Болота і підземні води

Значна частина екваторіальної Африки зайнята болотами. Їх утворення пов'язане з великою кількістю опадів і рівнинним характером земної поверхні. На високих гірських вершинах, навіть на екваторі, лежать багаторічні сніги і льодовики.

У Низькій Африці є великі запаси підземних вод. Величезні артезіанські басейни виявлені в Сахарі і пустельних районах Південної Африки. Там, де підземні води виходять на поверхню, утворюються оазиси.

Нестача води на більшості території Африки викликає справжній "водний голод", від якого страждають сотні мільйонів африканців.

ВИСНОВКИ

 1. Внутрішні води Африки розміщені вкрай нерівномірно.
 2. Більшість річок належить до басейнів Атлантичного та Індійського океанів.
 3. Велику площу Африки займає басейн внутрішнього стоку.
 4. Озера Африки численні і різноманітні за походженням.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

 1. До яких басейнів належать річки та озера Африки?
 2. Поясніть, де і чому в Африці найгустіша річкова мережа.
 3. Яке живлення переважає у річок Африки і чому?
 4. Чому деякі річки, а також береги озера Чад показані на карті пунктирною лінією?
 5. Кіліманджаро в перекладі означає "гора бога холоду". Як можна пояснити походження цієї назви?