Пестушко В.Ю., Сасихов В.О., Уварова Г.Є.
Географія материків і океанів

Природні зони Африки

§ 29. Природні зони

 1. Що таке природна зона?
 2. Що таке ґрунт, як він утворюється?

Рівнинний характер рельєфу Африки та її широтне положення зумовлюють особливо чіткий прояв тут широтної зональності. Від екватора природну зону вологих екваторіальних лісів послідовно змінюють зони перемінно-вологих лісів, саван і рідколісся, тропічних пустель і напівпустель, вічнозелених твердолистих лісів і чагарників.

Знайдіть їх на карті атласу

Північна частина Африки ширша і рівнинніша за південну, тому тут природні зони простягаються вздовж паралелей. У значно вужчій південній частині материка вони наближаються до меридіонального напряму. Особливо це помітно на окраїнах, які перебувають під значним впливом океанів.

Вологі екваторіальні ліси, або гілеї

Вони формуються на червоно-жовтих фералітних ґрунтах і ростуть кількома ярусами. Гілеї відрізняються багатством і різноманітністю видів рослин, яких налічується близько 25 тисяч. Над зеленим морем дерев (а їх більш як тисяча видів) наче велетенські колони підносяться сейби. Ці дерева першого ярусу висотою 60-80 м мають додаткове коріння — дошкоподібні підпорки.

У другому ярусі переважають фікуси і різні види пальм висотою 20-40 м. Третій ярус має дерева заввишки 10-15 м, серед яких багато цінних порід з міцною деревиною: ебенове (чорне), червоне, сандалове дерева, різні види пальм, зокрема олійна, з плодів якої виробляють пальмову олію, каучуконоси. Залізне дерево таке важке, що тоне у воді. Ростуть у гілеї хлібне, кавове, мускатне дерева та дерево какао. У самому низу розмістилися невибагливі до світла деревоподібні папороті, різноманітні чагарники.

Найменші просвіти між стовбурами дерев заповнені повзучими та виткими ліанами. З-поміж них ліаноподібна пальма ротанг, довжина стебла якої досягає 300 м. Гірлянди ліан і стовбури дерев рясно вкриті квітучими орхідеями.

Тварини гілеї пристосувалися до життя на деревах, крони яких ховають безліч птахів, кажанів. Особливо багато мавп: мартишки, павіани, шимпанзе (мал.71). В окремих віддалених районах мешкає найбільша з людиноподібних мавп — горила (мал. 72).

Шимпанзе
Мал. 71. Шимпанзе
Горила
Мал. 72. Горила

У наземному ярусі водяться слони, носороги, китицевухі свині, з хижаків — леопард. Кількох метрів завдовжки досягають пітони, в пухкому ґрунті й лісовій підстилці водяться різні ящірки та землерийки.

В усіх ярусах лісу поширені комахи: москіти, комарі, мурахи. Вони дуже докучають людині. Москіти не дають дихати, комарі розносять малярію, так звані кочові мурахи винищують на своєму шляху все живе. Великої шкоди завдає муха цеце, укус якої викли­кає у людини небезпечну сонну хворобу, а для великої рогатої худоби є смертельним.

Перемінно-вологі ліси

Перемінно-вологі ліси з'являються в субекваторіальному поясі. Тут на червоних латеритних ґрунтах ростуть дерева, що скидають листя в сухий сезон. Але періоди скидання листя у різних рослин не збігаються, тому ліс ніколи не буває зовсім оголений.

Савани і рідколісся

Савани і рідколісся — це безкраї трав'яні простори з поодинокими деревами і чагарниками, що сформувалися за умов субекваторіального клімату. У рослинному покриві переважають високі, іноді заввишки до 5 м, трави. Характерні також поодинокі дерева — баобаби і акації з плоскою кроною-зонтиком (мал.73, 74). Густий трав'яний покрив не встигає розкластися за сухий сезон, тому в ґрунті нагромаджується перегній, що забарвлює його в червоно-бурий колір.

Савана: баобаби
Мал. 73. Савана: баобаби
Зонтичні акації у савані
Мал. 74. Зонтичні акації у савані

У савани два кольори — яскраво-зелений у сезон дощів і бурожовтий у сухий сезон, коли майже всі дерева скидають листя, а трави вигорають під пекучим сонцем. Напередодні сезону дощів савани часто спалахують, як порох. Значна частина сучасних саван виникла на місці лісів, що зникли внаслідок діяльності людини.

Густі соковиті трави саван дають притулок та їжу великій кількості травоїдних, у тому числі найрізноманітнішим антилопам — від карликових, зростом у півметра, до величезних антилоп (мал.75). Великими стадами блукають газелі, буйволи, зебри (мал. 76).

Антилопи
Мал.75. Антилопи
Зебра
Мал. 76. Зебра

Біля водоймищ зустрічаються жирафи, носороги (мал. 77), слони, бегемоти (мал.78, 81). Багато в савані хижаків. Це лев (мал. 79), гепард — найпрудкіший серед тварин, а також шакали і гієни (мал. 80). У річках і озерах водяться крокодили.» Дуже багато плазунів: ящірок, змій, хамелеонів.

Жираф і носороги
Мал. 77. Жираф і носороги
Слон і мавпи
Мал. 78. Слон і мавпи
Лев
Мал. 79. Лев
Марабу і гієни
Мал. 80. Марабу і гієни

У савані безліч птахів. Найбільший — африканський страус, що втратив здатність літати. Довгоногий птах-секретар полює на плазунів, зокрема на змій. Особливо численні чаплі, фламінго, марабу (мал.80), пелікани (мал.81). Біля водоймищ вони утворюють величезні пташині колонії (мал.82).

Пелікани і бегемоти
Мал. 81. Пелікани і бегемоти
Фламінго
Мал. 82. Фламінго

Часто в савані можна натрапити на термітники — багатометрові міцні земляні споруди термітів — комах, що живляться деревиною.

Пустелі та напівпустелі

Пустелі та напівпустелі розташовані здебільшого в тропічних поясах. Найбільшу площу вони займають у Північній Африці.

Тут протягом року переважає сухе тропічне повітря. Річна кількість опадів скрізь менша за 100 мм. Дощі бувають здебільшого у вигляді злив. Трапляється, що річна норма випадає за кілька годин, а потім упродовж багатьох років опадів зовсім не буває. Висока температура зумовлює велику випаровуваність, низьку відносну вологість.

За умов тропічного пустельного клімату, коли температура вночі становить менш як +10°С, а вдень перевищує +50°С у тіні, гірські породи швидко руйнуються, перетворюючись на купи каміння та піску. Внаслідок вивітрювання формуються різні типи пустель. Більшу частину Сахари та пустелі Наміб займають кам'янисті пустелі. Крім них тут є піщані, а також глинясті пустелі.

Пустельні тропічні ґрунти в умовах сухості і майже відсутності рослинного покриву слабо розвинуті і часто засолені.

Біля джерел і в долинах річок, там, де близько до поверхні підходять підземні води, розвивається багата рослинність — пальми, різні чагарники. Тут селяться люди. Такі місця називають оазисами (мал.83). Найбільший оазис у світі — долина Нілу.

Оазис у Сахарі
Мал. 83. Оазис у Сахарі

Головна рослина оазисів — фінікова пальма. Смачні та поживні плоди пальми йдуть у їжу, сік — для виготовлення напоїв, деревина — для будівництва, а листям дерев укривають дахи помешкань. З кожного дерева щорічно збирають близько 100 кг плодів. Африка дає 40% світового виробництва фініків.

До життя в пустелях пристосувалися тварини. Так, антилопи і газелі долають сотні кілометрів у пошуках води. Хижаки — гієна, шакал, лисиця-феньок, гепард — вологу дістають з їжі (мал.84). Черепахи, ящірки та змії можуть довго обходитися без води, ховаючись у норах.

Гепард
Мал. 84. Гепард

У пустелях багато птахів: страуси, дрофи, жайворонки. Небезпечні для людини укуси отруйних павукоподібних — скорпіона та фаланги. Величезні зграї саранчі інколи повністю знищують посіви сільськогосподарських культур.

Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники

Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники, які формуються в умовах середземноморського типу клімату на коричневих грунтах, добре пристосувалися до сухого літа. Вони мають тверде листя та колючки, що випаровують мало вологи. Тут ростуть африканські види дуба і бука, дика маслина, суничне дерево, карликові пальми. Найцінніші породи дерев, наприклад, ліванський кедр, вирубані, а на їх місці нині ростуть чагарники.

У горах Африки чітко простежується висотна поясність: з підняттям угору ліси змінюються саванами, які ще вище поступаються лукам. На вершинах гір, розташованих навіть на екваторі, лежать багаторічні сніги.

З метою збереження органічного світу на материку створені національні парки — це природоохоронні території, де поряд з науковою діяльністю має місце обмежений туризм. До відомих національних парків Африки належать Серенгеті з численними табунами копитних, вулканічний кратер Нгоронгоро (мал.85), парк Кіліманджаро.

Національний парк Нгоронгоро
Мал. 85. Національний парк Нгоронгоро

ВИСНОВКИ

 1. В Африці чітко простежується широтна зональність.
 2. За умов екваторіального клімату формуються гілеї, субекваторіального — перемінно-вологі ліси, савани і рідколісся, тропічного пустельного — пустелі і напівпустелі, середземноморського — вічнозелені твердолисті ліси і чагарники.
 3. 3 метою збереження органічного світу на материку створені національні парки.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

 1. Завдяки чому в Африці чітко простежується широтна зональність?
 2. Що таке гілеї? Які їх особливості?
 3. Назвіть характерні риси рослинності і тваринного світу саван.
 4. Чому в саванах не ростуть вічнозелені ліси?
 5. Термін "пустеля" походить від слова "пусто". Чи справді там немає життя?
 6. Чи можна змерзнути в пустелі?