Пестушко В.Ю., Сасихов В.О., Уварова Г.Є.
Географія материків і океанів

Органічний світ Австралії. Природні зони

  1. Наведіть приклади пристосування рослин і тварин до природних умов.

Органічний світ Австралії

Через відособленість материка та відсутність зледеніння більшість видів рослин і тварин Австралії є своєрідними пережитками минулих геологічних епох. Це — релікти (з латинської — "залишки"). Тут зустрічаються також види, яких немає більше ніде на земній кулі. Вони називаються ендеміками. Водночас ізольованість материка призвела до порівняної бідності видового складу живих організмів.

Одна з найпоширеніших рослин Австралії — евкаліпт. На материку їх налічується близько 350 видів — від чагарників до велетнів у 150 м заввишки. Більшість евкаліптів надає перевагу вологим місцям.

Евкаліпт називають деревом-насосом. За день він "викачує" з ґрунту і випаровує через свою крону в кілька разів більше води, ніж, наприклад, береза за тиждень. Ця здатність дерева використовується людиною для осушення боліт. Листя евкаліптів повернуте ребром до сонця і не утворює тіні. Тому евкаліптові ліси світлі, з буйним трав'яним покривом. Повітря в них насичене цілющими пахощами, які виділяє листя.

З-поміж тварин найпоширеніші в Австралії сумчасті: кенгуру, вомбати, ведмідь-коала, бідки, летяги, соні та ін. (мал.95, 96, 97).

Вомбат
Мал. 95. Вомбат
Коала
Мал. 96. Коала
Кенгуру
Мал. 97. Кенгуру

Навіть у велетенських кенгуру діти народжуються крихітними, розміром близько 3 см. Дбайливі мами доношують своїх малят у сумці півроку. Кенгуру мають поганий зір, натомість чудовий слух. Вони — чемпіони зі стрибків у довжину серед тварин, їх результат — більш як 10 м.

Тільки в Австралії живуть яйцекладні ссавці — качконіс і єхидна (мал. 98, 99). Вони відкладають яйця, а немовлят вигодовують молоком. Цих тварин вважають примітивними ссавцями. Справжніх ссавців на материку до появи переселенців не було. Зовсім мало тут і хижаків. Тільки на Тасманії збереглися сумчастий вовк і сумчастий диявол (мал. 100).

Качконіс
Мал. 98. Качконіс
Єхидна
Мал. 99. Єхидна
Сумчастий диявол
Мал. 100. Сумчастий диявол

Цікавим є світ птахів Австралії, що також представлений переважно ендемічними видами. Яскраво забарвлені папуги і райські птахи, вражають своєю красою, зимородок кукабарра здатний імітувати голоси різних тварин, а сміттєві кури будують із сміття справжні інкубатори. Австралійський страус ему разом із кенгуру є офіційним символом Австралії.

Небезпечним хижаком Австралії є дінго — здичавілий собака. Європейські переселенці завезли на материк свійських тварин. Деякі з них, наприклад кролі, так розплодилися, що завдають великої шкоди пасовищам.

Які природні зони перетинають Австралію? Чи є подібні в Південній Африці?

Природні зони Австралії 

Зона тропічних пустель і напівпустель

Найбільшу площу в Австралії займає зона тропічних пустель і напівпустель. Червоним серцем Австралії називають пустелю Вікторію і Велику Піщану пустелю.

Знайдіть їх на карті

Їхня поверхня справді має червоний колір, що зумовлено сполуками заліза, на які багаті піски пустель.

Пустелі Австралії незвичайні. Вони використовуються як пасовища впродовж року, адже часто вкриті колючими чагарниками з низькорослих евкаліптів і акацій. Рослини тут так тісно переплетені, що місцями утворюють важкопрохідні хащі. Причиною порівняно багатої рослинності є близьке залягання підземних вод. Ліси Австралії за площею значно поступаються пустелям.

Зіставте карту природних зон із картою кліматичних поясів. В яких поясах розташовані ліси?

Зона вологих тропічних вічнозелених лісів

Зона вологих тропічних вічнозелених лісів на червоно-жовтих фералітних грунтах тягнеться вузькою смугою на сході материка. Тут переважають евкаліпти з окремими масивами давніх хвойних дерев — араукарій, різних видів пальм (мал. 101), деревовидних папоротей, бамбуків (мал. 102).

Листя австралійської пальми
Мал. 101. Листя австралійської пальми
Зарості чорного бамбука
Мал. 102. Зарості чорного бамбука

На крайньому південному заході ростуть вічнозелені твердо-листі ліси і чагарники, а на сході субтропічного поясу — мішані ліси на червоно-жовтих ґрунтах з пальмами та вічнозеленими буками.

Зона саван і рідколісся

Зона саван і рідколісся розташована в трьох кліматичних поясах.

Назвіть їх

Тут замість баобабів, як в Африці, переважають різного виду евкаліпти, акації (мал. 103), пляшкові дерева, що ростуть на червоних і коричневих ґрунтах. Савани й рідколісся — природна зона, де живе переважна більшість тварин материка.

Акація
Мал. 103. Акація

Господарське освоєння Австралії — вирубування лісів і чагарників, випасання овець, розвиток промисловості і туризму — загрожує унікальній природі материка. Тому тут створено природоохоронні території. Найбільша з них — національний парк Косцюшко, де збережено різноманітні природні комплекси — від евкаліптових лісів до альпійських луків. Справжнім дивом є підводний парк Великого Бар'єрного рифу, де знаходиться в недоторканості світ коралів.

ВИСНОВКИ

  1. Тривала ізольованість Австралії зумовила неповторність її органічного світу.
  2. Для рослинності і тваринного світу материка характерними є численні ендеміки та релікти.
  3. Найбільшу площу, в Австралії займають природні зони тропічних пустель і напівпустель.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

  1. Яка відмінність між ендеміками і реліктами? Назвіть ендеміки Австралії.
  2. Чому ліси Австралії займають незначну площу?
  3. Як ви думаєте, чому охорона природи для Австралії є особливо важливою проблемою.