Пестушко В.Ю., Сасихов В.О., Уварова Г.Є.
Географія материків і океанів

Клімат Північної Америки

1. Який зв'язок між географічною широтою та кількістю сонячної радіації?

2. Чому рухаються повітряні маси?

Значна протяжність Північної Америки з півночі на південь спричиняє відміни у нагріванні її суходолу. Влітку на півночі континенту температура повітря становить в середньому +5°С, а на півдні +30°С. Ще більша різниця виникає взимку, коли північніше полярного кола середня температура досягає близько -34°С, а на півдні материка вона тримається вище +20°С. Абсолютний максимум температури на континенті (+56,7°С) зареєстровано в Долині Смерті.

Знайдіть її на карті

Різниця температур над північною та південною окраїнами материка викликає велику різницю в атмосферному тиску. За умови відсутності гір на півночі та півдні материка, рівнинного рельєфу центральних областей відбувається вільне проникнення повітряних мас з боку Північного Льодовитого океану і Мексиканської затоки вглиб континенту.

Особливо потужними потоки повітря бувають узимку, коли від області високого атмосферного тиску повітряні маси прямують на південь. Хвилі холоду іноді доходять до узбережжя Мексиканської затоки, де може випадати іній.

У цей період на межі зіткнення арктичних, помірних і тропічних повітряних мас утворюються фронти.

Знайдіть їх на картах атласу

У зоні дії фронтів виникають циклони, погода часто змінюється, мають місце різкі коливання температур. На півночі рівнинної частини США траплялися випадки, коли протягом тільки однієї доби вторгнення арктичного повітря спричиняло падіння температури більш як на 50°С.

Більша частина Північної Америки розміщена в субарктичних і помірних широтах. Тому на континенті, на відміну від Південної Америки, переважає не пасатне, а західне перенесення повітряних мас.

За фізичною картою атласу визначіть, з якого океану рухаються на материк повітряні маси у системі західного перенесення.

Перешкодою для західного потоку повітря є гірська система Кордильєр. Долаючи її, циклони залишають майже всю вологу на Тихоокеанському узбережжі материка. За рік тут випадає в середньому 2000-3000 мм опадів. А окремі ділянки хребтів одержують більш як 6000 мм опадів.

На крайньому північному заході США розташований штат Вашингтон, який є своєрідним природним рекордсменом. Тільки протягом однієї доби тут якось випало 3960 мм опадів (у районі Києва впродовж року в середньому випадає близько 600 мм). А одного разу снігопад утворив покрив у 2,5 м завтовшки.

На схід від Кордильєр повітряні маси значно сухіші і не сприяють випаданню опадів у внутрішніх районах.

Скелясті гори (мал. 149), що облямовують із заходу Великі рівнини, є причиною виникнення теплого вітру — чинука. Повітря, що зривається з хребтів, швидко прогрівається і висушується. Зафіксовано випадок, коли протягом трьох хвилин температура повітря підвищилася на 47°С! Не випадково чинук звуть "пожирачем снігу", оскільки під час такого зростання температури сніг не тане, а одразу випаровується.

Скелясті гори
Мал. 149. Скелясті гори

Вплив Атлантичного океану на формування клімату Північної Америки також обмежується переважно прибережними ділянками. Причинами цього є зазначені особливості циркуляції атмосфери та розташування на сході материка гірської системи Аппалачів. Найбільший вплив Атлантики відчувається на південному сході материка. Завдяки вологим пасатам тут протягом року випадає близько 2000 мм опадів.

Дуже мало опадів випадає на південному заході континенту, а також у міжгірських улоговинах Кордильєр.

Поясніть, чому?

За картами атласу визначіть, де і в яку пору року формуються фронти і циклони, що впливають на клімат Північної Америки. Коли спостерігається максимум випадання опадів?

На особливості клімату Тихоокеанського та Атлантичного узбережжя материка помітно впливають морські течії. Так, на Тихоокеанському узбережжі помірного поясу, яке перебуває під впливом теплої Аляскинської течії, випадає більше опадів. Тут, крім того, значно тепліше, ніж на Атлантичному, вздовж якого рухаються холодні води Лабрадорської течії.

Південніше 40-ї паралелі характер течій змінюється. Південний схід материка омивається теплими водами Гольфстріму, а південний захід — холодною Каліфорнійською течією. Тому субтропічне узбережжя Атлантичного океану тепліше за Тихоокеанське, а кількість опадів тут значно більша.

ВИСНОВКИ

  1. Температурні умови Північної Америки надзвичайно контрастні, що зумовлено великою протяжністю материка з півночі на південь і особливостями рельєфу.
  2. На більшій частині території материка переважає західне перенесення повітря, якому перешкоджають Кордильєри.
  3. Вільне проникнення повітряних мас з півночі на південь і у зворотному напрямі спричиняє різкі зміни погодних умов на рівнинній частині материка.
  4. Внаслідок меридіонального простягання гірських хребтів Тихий і Атлантичний океани впливають переважно на клімат узбережжя материка.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

  1. Які повітряні маси і чому в різні сезони переміщуються над Північною Америкою?
  2. Покажіть на конкретних прикладах, як морські течії впливають на клімат материка.
  3. У січні в районі мису Мерчісон не обійтися без теплого одягу. Водночас на мисі Мар'ято можна ходити в шортах. Поясніть причини, що викликали таку відмінність у температурних умовах.
  4. На Приатлантичній низовині в середньому щороку випадає близько 1400 мм опадів, в Аппалачах — 1100 мм, на Центральних рівнинах 700-900 мм, а на Великих рівнинах тільки 300-400 мм опадів. Чим це можна пояснити?
  5. Як, на вашу думку, розподілилися б опади на території Північної Америки, якби Кордильєри були розташовані на сході материка?