Пестушко В.Ю., Сасихов В.О., Уварова Г.Є.
Географія материків і океанів

Клімат Азії. Типи клімату

§ 62. Загальні особливості клімату

 1. Назвіть головні типи циркуляції атмосфери.
 2. Що таке мусони? Як вони утворюються?

Клімат Азії надзвичайно різноманітний. На півночі він дуже холодний, на півдні — жаркий, на східних і південно-східних окраїнах материка переважно вологий, а в центральних районах — посушливий. Першопричина різноманітності клімату Азії — нерівномірне надходження на її поверхню сонячної радіації, що пов'язано з розташуванням цієї частини світу в усіх географічних поясах Північної півкулі. Так, області Азії біля екватора отримують удвічі більше сонячної радіації, ніж території за Полярним колом.

За картою атласу визначіть середні липневі та січневі температури повітря на півночі й півдні Азії.

У східній частині Азії широтне простягання ізотерм змінюється на майже меридіональне. Пояснюється це наявністю тут високих гірських пасом, а також взаємодією суходолу з океаном. Така взаємодія відбувається через циркуляцію повітряних мас між суходолом і океаном, що зумовлено нерівномірним нагріванням їх у різні пори року.

Узимку, внаслідок інтенсивного охолодження Євразії, у глибинах материка утворюється область високого тиску — Азіатський максимум. Повітря тут дуже сухе й холодне. Середні температури в центрі Азії становлять -24°С, але часто морози сягають і -40°С.

Холоднеча значно посилюється на схід від Верхоянського хребта — особливо в районі міст Верхоянськ і Оймякон. Гірські системи закривають їх від пом'якшуючого впливу океанів. До того ж, у міжгірських улоговинах холодне повітря накопичується і застоюється. Тому середні січневі температури повітря опускаються до -50°С. Саме тут розташований полюс холоду Північної півкулі, де зареєстрована мінімальна температура повітря, яка становила -71°С.

Від Азіатського максимуму континентальні помірні повітряні маси розтікаються в усіх напрямах. Особливо потужні повітряні потоки рухаються до порівняно теплих Тихого та Індійського океанів, над якими у цей час уже сформувалися області низького атмосферного тиску. Так виникає сухий і холодний зимовий мусон.

Влітку майже на всій території Азії, крім високогірних районів і Крайньої Півночі, встановлюються високі температури. Як наслідок — над величезними просторами Азії тиск повітря знижується.

Найвищі температури в Азії встановлюються над розпеченою Індо-Гангською низовиною, що оточена з трьох боків гірськими бар'єрами. Тому тут виникає область дуже низького тиску — Південноазіатський мінімум.

Знайдіть його на карті

На відміну від більшої частини Азії поверхня Тихого та Індійського океанів улітку охолоджена. Тому над океанами виникають області високого тиску. Звідси повітряні маси прямують до суходолу, утворюючи вологий літній мусон. На відміну від зимових літні мусони — це вологі потоки переважно тропічного і екваторіального повітря. Сезонна зміна напрямів повітряних течій не відчувається тільки на південному заході Азії, де дмуть пасати з суходолу. Вони сухі як взимку, так і влітку.

ВИСНОВКИ

 1. Клімат Азії дуже різноманітний, що пояснюється, насамперед, великими розмірами та складним рельєфом її території.
 2. Широтний розподіл тепла в Азії порушується внаслідок взаємодії суходолу та океану.
 3. Більша частина Азії зазнає істотних змін у напрямі переміщення повітряних мас за сезонами.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

 1. Чим пояснюється різноманітність клімату Азії?
 2. Чому ізотерми на сході Азії наближаються до меридіонального напряму?
 3. Поясніть виникнення мусонної циркуляції над Азією.
 4. Розгляньте морські течії біля південних берегів Азії. Чому деякі з течій змінюють свій напрям протягом року?
 5. Порівняйте утворення мусонів у Китаї та в Індії.

§ 63. Типи клімату

 1. Які зональні типи клімату вам відомі?
 2. Яка залежність існує між планетарним розподілом атмосферного тиску і кількістю опадів?

Розташування Азії в усіх кліматичних поясах Північної півкулі зумовило формування на її території всіх типів клімату — від арктичного до екваторіального.

За картою атласу з'ясуйте, який із кліматів найпоширеніший в Азії. Пригадайте його характерні риси.

Континентальні типи клімату

У межах більшості кліматичних поясів переважають континентальні типи клімату. Вони формуються на території від Червоного до Жовтого морів і від Північного полярного кола до півдня Аравійського півострова.

Загальними показниками континентального клімату є значна амплітуда коливання річних температур і невелика кількість опадів. Але між різними поясами є істотні температурні відмінності.

Найбільша територія Азії характеризується континентальним типом клімату помірного поясу, який дуже неоднорідний. З віддаленням від океанів збільшується різниця зимових і літніх температур, зменшується річна кількість опадів.

У внутрішніх районах Азії (Середній Сибір, Монголія) клімат різко континентальний. Річна амплітуда між середньомісячними температурами становить 50-65 °С, а між екстремальними досягає 102°С. Оскільки опади випадають переважно влітку, сніговий покрив тут незначний і земна поверхня промерзає на значну глибину. Але низькі зимові температури місцеве населення переносить порівняно легко через надзвичайну сухість повітря та безвітряну погоду.

Влітку в цих місцевостях буває спека, близька до тропічної. Ось чому в Якутії, де розташований Оймякон, вирощують кавуни. Швидкі та різкі перепади температури протягом доби, сильні хуртовини взимку і бурі навесні значно ускладнюють життя людей.
Клімат більшої частини Західної Азії — тропічний пустельний. Впродовж року в пустелях Західної Азії дмуть пасати. Оскільки вони зароджуються над суходолом, то більшу частину року сухі й гарячі. Тому в пустелях понад 200 днів на рік — безхмарні, а річна кількість опадів не перевищує 100 мм.

Тут часто трапляються піщані бурі — самуми (з арабської — "пекучий вітер"). Сильні пориви вітру піднімають пісок і пил. Самум лютує так, що піщані хмари закривають сонце, і його світло ледве пробивається крізь пилову завісу.

Область субтропічного континентального клімату майже не відрізняється від тропічного літньою спекою. Однак зима тут значно холодніша. Наприклад, у центральноазіатській пустелі Такла-Макан середня температура в холодний період знижується до -8°С. Окремі області з субтропічним континентальним кліматом вирізняються винятковою сухістю.

Мусонні типи клімату

Мусонні типи клімату характерні для Південної та Східної Азії, де відчувається вплив потужних потоків зимового та літнього мусонів.

За картою атласу визначіть, у яких кліматичних поясах є області з мусонним типом клімату.

Для області помірного мусонного клімату характерні великі сезонні контрасти, що стосуються і температури, і зволоження. Взимку континентальне повітря цих широт зумовлює значні морози й вітри, незначну кількість опадів. Влітку — жарке й вологе морське повітря сприяє випадінню рясних опадів, тільки впродовж трьох місяців випадає близько 3/4 річної кількості опадів.

Область субтропічного мусонного клімату також відрізняється значними розбіжностями у зволоженні за сезонами. Але середні температури тут значно вищі, ніж у помірному поясі.

Зимовий мусон переміщується з центральних регіонів Азії в бік океану. З ним пересувається сухе континентальне повітря, внаслідок чого температура різко знижується, іноді навіть до 0°С. Протягом 3-4 місяців може не випасти й краплини дощу. Наприкінці травня відбувається різка зміна напряму вітрів, так званий "вибух мусону". Повітряні маси переміщуються з океану на суходіл, зумовлюючи рясні дощі на узбережжі.

Завдяки впливу мусонів південь Азії — єдине на Землі місце, де межують субтропічний і субекваторіальний пояси. Тропічного поясу тут немає.

Область субекваторіального мусонного клімату охоплює півострови Індостан, Індокитай.

Пасати Південної півкулі, проходячи над океаном, насичуються вологою. Внаслідок цього влітку тут випадає близько 90% річної кількості опадів. За один тільки літній місяць кількість опадів може перевищувати 1000 мм. Через підвищення хмарності та витрат тепла на випаровування дещо знижується температура повітря.

Окремі ділянки на півдні Азії належать до небагатьох із найвологіших місць на Землі. В районі населеного пункту Черапунджі (Індія) в середньому щорічно випадає близько 12000 мм опадів, а в окремі роки — понад 20000 мм.

Навесні і восени, коли напрям мусону змінюється, виникають тайфуни — азіатські урагани, що завдають населенню значної шкоди. Могутні зливові потоки, вітер, що сягає швидкості 120 м/сек, і підняті ним величезні хвилі на морі заввишки 15 м, — ось що таке тайфун. За три дні бешкету бурі може випасти близько половини річної кількості опадів (мал. 200).

Після тайфуну
Мал. 200. Після тайфуну

Екваторіальний тип клімату характерний для більшості островів Малайського архіпелагу і півдня півострова Малакка. Його основні особливості — високі температури та рясні рівномірні опади впродовж року.

В Азії значну площу охоплюють області з високогірним типом клімату.

Знайдіть їх на карті

Особливо незвичайний клімат найбільшого нагір'я світу — Тібету. В умовах розрідженого повітря тут відбуваються різкі коливання температури протягом доби (до 37°С). Трапляється так, що вдень на сонці 30-градусна спека, а неподалік у тіні — заморозки. Вночі утворюється іній і замерзають струмки. Особливістю клімату Тібету є значна сухість повітря, яке тут майже стерильно чисте.

ВИСНОВКИ

 1. В Азії переважають континентальні типи клімату, найпоширенішим з-поміж яких є континентальний клімат помірного поясу.
 2. Клімат південних та східних окраїн материка формується під впливом мусонної циркуляції повітряних мас.
 3. Тільки в Азії тропічний кліматичний пояс не утворює суцільної смуги, а, перериваючись, поступається місцем субекваторіальному.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

 1. Чим визначається подібність континентального клімату різних кліматичних поясів?
 2. Чим відрізняється мусонний клімат різних поясів?
 3. Наведіть приклади впливу рельєфу на формування типів клімату Азії.
 4. Чи є в Азії місця, де літо прохолодніше за зиму?