Гілецький Й.P.
Географія України

Галузі паливної промисловості України

§ 15. Галузі паливної промисловості

Питання для повторення

  1. Які галузі входять до паливної промисловості ?
  2. Запаси яких енергетичних ресурсів є в Україні? Де вони зосереджені?
  3. Що таке собівартість видобутку і від чого вона залежить?

Вугільна промисловість

В Україні видобувається два види вугілля: кам'яне і буре. Вони мають різну теплотвірну здатність. Для бурого вугілля вона настільки низька, що не вигідно його перевозити. Затрати на його транспортування роблять одиницю отриманого тепла вдвічі дорожчою, ніж з такої ж кількості антрациту і в три рази, ніж з такої ж кількості нафти. Видобувають вугілля двома способами: відкритим (кар'єрним) і закритим (шахтним). Тому основними підприємствами галузі є шахти, кар'єри, а також збагачувальні та брикетні фабрики. На збагачувальних фабриках вугілля очищують від домішок, а на брикетних — вугільний порошок пресують у брикети.

Донецький басейн — головна вугільна база країни, в якому видобувається 90% вугілля. Складні умови видобутку (велика глибина — до 1400 м, тонкі пласти) зумовлюють досить високу собівартість видобутого вугілля. Через загазованість пластів зростає небезпека вибухів, шахти працюють на застарілому обладнанні, більшість з них невдовзі буде закрита. Однак запаси вугілля тут є ще дуже великі, підготовлен десятки ділянок, де можуть бути відкриті нові, високопродуктивні шахти. Завдяки реконструкції (заміні старого устаткування на нове, більш ефективне), розробці нових шахт, в тому числі в Західному Донбасі, вугільний басейн і надалі залишиться одним з найбільших у світі за видобутком антрацитів і коксівного вугілля. Тут є можливість збільшити видобуток вугілля до 240 млн. т за рік і забезпечити всі потреби України як в енергетичному (для ТЕС) та технологічному (для металургійних підприємств) паливі, так і в сировині для хімічної промисловості.

Вугільна шахта на Донбасі
Вугільна шахта на Донбасі

Вугілля Львівсько-Волинського басейну використовується для поліпшення паливного басейну західних областей України. Собівартість видобутку його нижча ніж Донецького, оскільки менша глибина (300-500 м) й більша товщина пластів (до 1,5 м). Якість його гірша, а тому воно використовується як енергетичне паливо, хоч є цінною хімічної сировиною. Основними центрами вуглевидобутку є Нововолинськ, Червоноград.

Буре вугілля Дніпровського буровугільного басейну добувається досить давно. Найбільшими центрами вуглевидобутку тут є Олександрія (Кіровоградська область), Ватутіно (Черкаська область), Коростишів (Житомирська область). Видобуток здійснюється в основному відкритим способом, оскільки глибина залягання пластів невелика (40-60 м). Через низьку теплопровідну здатність буре вугілля спалюється, переважно, на місці. Завдяки брикетуванню, вугілля можна перевозити на незначні відстані.

Нафтова промисловість

Нафтову промисловість можна поділити на нафтодобувну і нафтопереробну. Адже нафта, на відміну від вугілля, в натуральному вигляді не спалюється. Її переробляють на нафтоперегінних заводах на гас, бензин, солярове масло, паливо для двигунів, а також мастильні машинні масла, вазелін, гудрон, з якого виготовляють асфальт і т. ін. Відходи нафтопереробки використовуються як котельне палив (мазут), а також як сировина для хімічної промисловості.

Видобуток нафти потребує менших затрат ніж вугілля. Особливо це стосується фонтанного способу видобутку, який можливий тільки на нових родовищах. На давніших використовують насосний спосіб. Однак цими двома способами добувається лише третина нафти, що є в надрах землі. Зараз на деяких родовищах в Україні почали використовувати сайклінг-процес, що полягає у виштовхуванні нафти закачуваним під великим тиском газом. У світі цим способом добувають з родовища понад 80% нафти.

Галузевий склад нафтової промисловості
Рис. 19. Галузевий склад нафтової промисловості

Свердловини в Україні забезпечують нафтою 8% її потреб. Найдавніші з них зосереджені на Передкарпатті. Тепер найбільше у цьому районі /волинське родовище. Основний район видобутку нафти в країні — Дніпровсько-Донецький. Нафта його родовищ характеризується високою якістю і значною кількістю попутного газу, що сприяє розвитку місцевих газопроводів для газифікації міст і сіл. Найбільший центр видобутку нафти тут, як і в країні взагалі — Анастасіївське родовище (Сумська область).

Основними завданнями нафтодобувної промисловості є модернізація процесів видобутку, щоб повніше добути нафту з родовищ, в тому числі з великих глибин (5-10 тис. м), де її запаси найбільші, а також почати розробки запасів нафти з шельфу Чорного моря.

Транспортувати нафту найдешевше суднами-танкерами, а також трубопроводами. До того ж це значно вигідніше, ніж перевозити продукти її переробки. Тому підприємства нафтопереробної промисловості розміщені в різних регіонах країни. Нафтопереробні заводи Борислава, Дрогобича, Надвірної розміщені в місцях видобутку сировини на Передкарпатті. Підприємства Одеси, Бердянська, Херсона орієнтовані на привезену морським шляхом нафту. До Херсона нафта надходить трубопроводом з Росії. На ній працюють нафтопереробні гіганти Кременчука і Лисичанська (найбільший у Європі, 16 млн. т нафти за рік). Отже, розміщення цих підприємств зумовлене наявністю транспортних шляхів та споживача. Уся нафтопереробна промисловість України може переробити за рік 62 млн. т нафти.

Проблеми галузі полягають у тому, що переробляють нафту у нашій країні надто неефективно, тобто отримують лише 45% бензину (у світі до 90%). Решту цінної сировини, в основному, спалюється у вигляді мазуту на ТЕС. Тож необхідна реконструкція цих підприємств, а також забезпечення їх сировиною.

Важливо для України побудувати і новий термінал (пристосування для викачування нафти з танкерів) поблизу Одеси. Це дасть можливість імпортувати нафту з інших країн світу.

Необхідно обмежити споживання нафти, замінивши її іншим паливом та хімічними продуктами, які можна виробляти з вугілля, торфу, горючих сланців.

Газова промисловість

Особливістю газової промисловості є те, що видобуток палива тісно пов'язаний із його транспортуванням. Як тільки підведено трубопровід, можна починати експлуатацію родовища. Споживається газ, в основному, у житлово-комунальному господарстві та хімічній промисловості, для якої він є важливою сировиною. При спалюванні він повністю згоряє й не забруднює атмосферу. Оскільки влітку потреба в газі є дещо меншою, то в цей період його закачують у спеціальні газосховища.

Україна забезпечує власні потреби в газі на 22%, а решту газу імпортує з Росії, Туркменистану, Узбекистану. Основний район газовидобутку — Дніпровсько-Донецький, якому належить близько 80% усього газу, що видобувається в країні. Найбільші родовища: Шебелинське, Хрестищенське. Родовища Причорномор'я, які зосереджені в північній частині Криму (Глібівське, Джанкойське та ін.), забезпечують тільки потреби Кримської автономної республіки. У Передкарпатті газові родовища в основному вичерпані. Найбільші серед тих, що ще дають газ — Рудківське, Більче-Волицьке, Дашавське, Богородчанське використовують тепер як газосховища.

Основні проблеми галузі полягають у потребі модернізації процесу газовидобутку, освоєння нових родовищ, обмеження неефективного використання цього «голубого» палива. Забезпечення потреб України повинно здійснюватися за рахунок участі вітчизняних робітників і спеціалістів у розробці газових родовищ у Росії, Казахстані; обслуговування магістральних трубопроводів, що постачають газ у Європу з Росії.

Газо-бензиновий завод у місті Долина
Газо-бензиновий завод у місті Долина

Торфова промисловість

Торф, як і буре вугілля, через низьку теплотвірну здатність значення лише як місцеве паливо. Близько 70% видобутку торфу припадає на Полісся. Основними споживачами торфу є невеликі ТЕС, житлові будинки. Торф використовується як органічне добриво та сировина для хімічної промисловості.

Отже, основним видом палива, яким Україна може забезпечити свої потреби є вугілля. Нафту й газ наша країна змушена імпортувати. Важливою проблемою всіх галузей паливної промисловості є впровадження найновіших технологій видобутку і переробки палива.

Питання для закріплення знань

  1. Які виробничі особливості галузей паливної промисловості?
  2. Які основні райони видобутку вугілля, нафти, газу, торфу?
  3. Де і чому саме там розміщені підприємства нафтопереробної промисловості?
  4. Які проблеми стоять перед паливною промисловістю України?

Практичне завдання

  1. Позначте на контурній карті найбільші нафтопереробні підприємства України. Стрілками вкажіть, звідки надходить до них сировина.