Шаблій О.І., Муха Б.П., Гурин А.В., Зінкевич М.В.
Географія: Львівська область

Розміщення населення Львівської області. Демогеографічне районування

Розміщення населення

Кількість і людність населених пунктів

Станом на 1.1.1997 р. на Львівщині налічувався 1931 населений пункт, них міських — 77 (43 міста і 34 селища міського типу (смт.), сільських — 1854. Все населення області проживає у населених пунктах різної величини (людності). За людністю міста поділяються на такі групи:

 1. до 10 тис. осіб (дуже малі міста);
 2. 10-50 тис. осіб (малі міста);
 3. 50-100 тис. осіб (середні міста);
 4. 100-500 тис. осіб (великі міста);
 5. 500-1000 тис. осіб (надвеликі міста).

У групі дуже малих є 5 міст. Серед них м. Угнів (1,3 тис. осіб), яке найменше не лише у Львівській області, а й в Україні. У групі малих — 19 міст. Середніх міст є три: Дрогобич (80,7 тис. осіб), Червоноград (75,7 тис. осіб) і Стрий (70,0 тис. осіб). До групи надвеликих міст входить Львів з населенням 796,9 тис. осіб. Великих міст в області нема.

Смт. за людністю входять до двох груп: 1-5 тис. та 5-10 тис. осіб. У першій групі є 27, у другій — 7 смт. Найбільшими за людністю є смт. Великий Любінь (Городоцький р-н) і Добротвір (Кам'янко-Бузький р-н) по 6,7 тис. осіб у кожному; найменше — смт. Бориня (Турківський район) — 1,9 тис. осіб.

Сільські населені пункти за людністю належать до таких груп:

 1. менше 100 осіб (всього 204 села);
 2. 100-500 осіб (935 сіл);
 3. 500-1000 осіб (508 сіл);
 4. 1-5 тис. осіб (305 сіл).

Найбільшими селами є Зимна Вода (9,4 тис. осіб) та Сокільники (5,7 тис. осіб), які знаходяться у Пустомитівському районі.

Отже, найбільш поширеними у Львівській області, як і в Україні, є малі села (від 0,1 до 0,5 тис. осіб), які відповідно становлять: 45% та 57,7% від усієї кількості сіл.

Щільність населення

Важливе значення для характеристики розміщення населення має його щільність. Щільність населення в Україні становить 86 осіб/кв. км. Львівська область за щільністю населення (126 осіб/кв. км) знаходиться на третьому місці в Україні після Донецької (202,0 осіб/кв. км) та Київської (158,8 осіб/кв. км) областей і на першому місці серед областей Західного регіону України. Щільність сільського населення області (51 осіб/кв. км) значно перевищує цей показник у цілому по Україні (28 осіб/кв. км). Диференціація щільності сільського населення показана на мал. 2 стор. 65. Найбільшою вона є у Пустомитівському районі (100 осіб/кв. км). Висока (60-80 осіб/кв. км) у придністровських районах: Стрийському, Городоцькому, Самбірському і Миколаївському. Найнижча (до 40 осіб/кв. км) у гірських Сколівському і Турківському та північно-східних Сокальському, Радехівському, Бродівському районах.

Карта населення Львівської області
Карта населення Львівської області

Рівень урбанізації

Рівень урбанізації у Львівській області складає 61% (у 1996 р.), це на 22% більше, порівняно з 1959 р., що пояснюється значним зменшенням сільського населення. Рівень урбанізації Львівщини є меншим, ніж по Україні (67,9%) і найбільшим у Західному регіоні України. Серед областей ЗРУ лише у Львівській рівень урбанізації є вищий від 50%.

Найвища питома вага міського населення (50-75%) у прикарпатських: районах: Дрогобицькому, Стрийському і Миколаївському та північному Сокальському. Найнижчий рівень урбанізації (менше 25%) у південно-західних (Мостиський, Старосамбірський, Турківський) та східних (Перемишлянський і Радехівський) районах. Специфічним у цьому плані є Пустомитівський район, у ньому рівень урбанізації найнижчий — 14%.

На території Львівщини сформувалася моноцентрична Львівська агломерація та формується поліцентрична Дрогобицька агломерація.

Запитання і завдання:

 1. Як впливають фізико-географічні умови на розміщення населення Львівщини?
 2. Які функції виконують міста: Львів, Стрий, Моршин, Новояворівськ, Радехів, Угнів? В чому відмінність між ними?
 3. Чи може щільність населення впливати на розвиток господарства? Наведіть приклади по Львівській області.

Демогеографічне районування

Аналіз демогеографічної ситуації дає змогу виділити в Львіській області 6 демогеографічних районів.

 1. Центрально-західний (м. Львів, Яворівський, Пустомитівський, Миколаївський райони) — високо демогеографічно розвинутий;
 2. Північний (Сокальський і Жовківський) — середньо демогеографічно розвинутий;
 3. Південно-східний (Дрогобицький і Стрийський — середньо демогеографічно розвинутий;
 4. Східний (Радехівський, Кам'янко-Бузький, Буський, Бродівський, Золочівський, Жидачівський, Перемишлянський) — низько демогеографічно розвинутий;
 5. Південно-західний (Мостиський, Тородоцький, Старосамбірський, Самбірський) — низько демогеографічно розвинутий;
 6. Південно-гірський (Сколівський, Турківський) — специфічно демогеографічно розвинутий регіон.

У перспективі на території Львівської області у 2010 р. при існуючих темпах зростання (спадання) чисельності населення і при перемінних показниках народжуваності і смертності, кількість населення буде приблизно 2668,3 тис. осіб (1639,0 тис. осіб — у міських і 1029,3 тис осіб у сільських поселеннях). Якщо відбудеться таке зменшення чисельності населення, то область у 2010 р. за цим показником буде знаходитись на рівні 1986 року.

Отже, основними демографічними проблемами будуть:

 • зменшення чисельності населення, викликане зменшенням народжуваності та збільшенням смертності;
 • деформація віково-статевого складу населення;
 • збереження сучасної поселенської мережі та вдосконалення обласної системи розселення.

Запитання і завдання:

 1. Які демографічні райони виділяють на території Львівської області? Яка відмінність між ними?
 2. Дайте власний прогноз зростання (спадання) чисельності населення Львівщини. Аргументуйте свою думку.
Скачати повну версію книжки (з малюнками, картами, схемами і таблицями) одним файлом
При копіюванні інформації обов'язкові прямі посилання на сторінки сайту.
Всі книги та статті є власністю їхніх авторів та служать виключно для ознайомлення.