Гілецький Й.P.
Географія України

Сухопутний транспорт України

Питання для повторення

 1. Які галузі комплексу належать до сухопутного транспорту?
 2. Який з них відзначається найбільшим вантажообігом, пасажирообігом?
 3. Який з сухопутних видів транспорту виник найпізніше?

Залізничний транспорт

Залізничний транспорт в Україні посідає друге місце за вантажообігом і перше за пасажирообігом. Експлуатаційна довжина залізниць загального користування дорівнює близько 22,6 тис. км. Перша залізниця (Львів — Перемишль) побудована у 1861 році. У 1865 році прокладено залізницю Одеса — Балта, яка, пізніше, продовжена до Кременчука. Будували її передусім з метою полегшення експорту хліба з центральних районів України. До 1913 року довжина залізничних магістралей становила близько 16 тис. км.

З 30-х років розпочато електрифікацію залізниць. Зараз найважливіші з них електрифіковані, що становить третину від загальної довжини всіх залізниць. Паровози замінені тепловозами та електровозами. Найгустіша мережа залізниць у Донбасі, Придніпров'ї й західній частині Лісостепу. Найменше залізниць на Поліссі та у південній частині Степу. Якщо поділити довжину мережі залізниць у межах країни чи області на їх площу, то отримаємо її середню густоту. Для України вона становить 38 км на 1000 км кв; у Донбасі — 52 км на 1000 км кв, а на півдні — 27 км на 1000 км кв.

Серед залізниць, які забезпечують внутрішні зв'язки, важливе значення мають: Донбас — Кривий Ріг, Харків — Симферополь, Київ — Львів, Львів — Одеса, Харків — Херсон, Львів — Чоп. Із міжнародних залізничних магістралей основні: Донбас — Ростов-на-Дону, Харків — Вітебськ, Київ — Москва, Володимир-Волинський — Катовіце, Львів — Краків, Чоп — Прага, Чоп — Будапешт. Найбільші залізничні вузли — Київ, Харків, Донецьк, Одеса, Львів, Дніпропетровськ, Фастів, Жмеринка, Козятин та інші.

Основну частку в перевезеннях залізницями становлять промислові вантажі: залізна руда, кам'яне вугілля, будівельні матеріали та ін. Залізничним транспортом перевозять також велику кількість зерна, цукрових буряків.

Автомобільний транспорт

Автомобільний транспорт має велике значення для перевезення на короткі відстані, хоча собівартість перевезень, порівняно із залізничним транспортом, більша. Особлива роль автомобільного транспорту в обслуговуванні будов і агропромислових комплексів. Обсяги перевезень автомобільним транспортом в останні роки помітно знизилися. Однак, через ще більший спад у роботі інших видів транспорту, нині ним відправляється 64% вантажів. Оскільки транспортують автомобілями вантажі на значно коротші відстані, ніж залізницями чи трубами, то питома вага автомобільного транспорту у вантажообігу невисока (4,8%). За пасажирообігом в Україні він займає друге місце у транспортному комплексі, після залізничного. Автобуси — один з основних засобів внутрішньообласних перевезень пасажирів.

У нашій країні створено порівняно густу мережу автомобільних шляхів з твердим покриттям. Загальна довжина автомобільних шляхів — 169 тис. км, з них 163 тис. км — з твердим покриттям.

Найважливіші магістралі: Київ — Брест, Харків — Москва, Дніпропетровськ — Сімферополь, Львів — Київ, Київ — Одеса тощо. Майже кожний обласний центр став великим вузлом автошляхів. Найбільші з них — Київ, Харків, Львів, Дніпропетровськ, Донецьк.

Автомагістралями називають шляхи, які забезпечують високу пропускну спроможність та швидкість руху, не перетинаються ні з іншими шляхами, ні з пішохідними доріжками. Автомагістраль міжнародного класу в недалекому майбутньому повинна сполучити Київ з Мадридом.

Трубопровідний транспорт

Трубопровідний транспорт дає змогу подавати на великі відстані нафту, продукти її переробки, природний газ. Газ становить близько 2/3 обсягу транспортування продукції трубопроводами, менше третини припадає на нафту. Загальна довжина трубопроводів в Україні — понад 40 тис. км, з яких 87% припадає на газопроводи, а 13% — нафто- і нафтопродуктопроводи. Перший нафтопродуктопровід почав постачати газ з Кавказу до Донбасу в 1931 році. Газопровід вперше в Україні проведений у 1924 році з Дашави до Дрогобича. Найважливіші нафтопроводи, що подають на підприємства вітчизняну нафту: Долина — Дрогобич, Битків — Надвірна, Качанів — Охтирка, Гнідинці — Прилуки — Кременчук — Херсон. В Україні подається нафта по трубопроводах Самара — Лисичанськ — Кременчук — Херсон — Одеса. У 1963 році через нашу країну пройшов трансєвропейський нафтопровід «Дружба», який транспортує російську нафту в Україну та Європу.

Серед газопроводів внутрішньодержавне значення мають Шебелинка — Київ, Шебелинка — Харків, Шебелинка — Дніпропетровськ — Кривий-Ріг — Одеса, Угерське — Івано-Франківськ, Глібівка — Сімферополь. Через територію України проходять міжнародні газопроводи: «Братерство», а також «Союз» і «Прогрес», Уренгой — Ужгород, які постачають газ з Росії в Угорщину, Словаччину та країни Західної Європи. У нашу країну газ подається з родовищ Росії та Туркменістану.

Проблеми сухопутного транспорту

Проблемами залізничного й автомобільного транспорту є забезпечення пальним та оновлення рухомого складу. Використання рідкого палива призводить до сильного забруднення повітря важкими металами і канцерогенами. Тому необхідно використовувати фільтри, а також перевести автомобільний транспорт на газ, а залізничний — на електротягу. Проблема забезпечення вантажними автомобілями різних модифікацій, а також електровозами та дизельними поїздами вирішується на підприємствах Кременчука та Луганська.

Недостатня в Україні і довжина автомобільних та залізничних шляхів, їх якість. Це спричиняє сповільнення швидкості доставки і зниження якості вантажів, аварійні ситуації на дорогах. Крім будівництва шляхів з твердим покриттям, важливим є будівництво паралельних колій на залізницях.

Поліпшення стану потребує і трубопровідний транспорт, на якому теж бувають аварійні ситуації.

Проблемами міського транспорту (трамвайного, тролейбусного, автобусного, метро) є оновлення рухомого складу, зростання обсягів пасажирообігу. Автобусний транспорт у місті є одним з основних забруднювачів довкілля відпрацьованими газами, а тому його необхідно переводити на газ, замінювати електротранспортом. Станом на на січень 2000 року довжина тролейбусних ліній становила в Україні 4,3 тис. км, трамвайного — 2,2 тис. км. Метрополітени поки що діють тільки у трьох містах України — Києві, Харкові, Дніпропетровську (загальна довжина станом на січень 2000 року становила 89 км). Цей транспорт доцільно використовувати тільки у містах-мільйонерах. У перспективі лінії метро мали б діяти в Одесі, Донецьку, Запоріжжі, Львові.

Питання для закріплення

 1. Які особливості розвитку й сучасного стану транспорту в Україні?
 2. Де проходять найбільші залізниці, розміщені залізничні вузли?
 3. Яка роль автомобільного транспорту в господарстві країни?
 4. Які вантажі транспортуються трубопроводами у нашій країні?
 5. З чим пов'язані проблеми розвитку залізничного, автомобільного і трубопровідного видів транспорту?
 6. Які специфічні риси і перспективи розвитку міського транспорту?

Практичні завдання

 1. Складіть опис однієї із залізниць, що сполучає два великі міста України, за таким планом:
  1. загальний напрямок простягання;
  2. найбільші транспортні вузли;
  3. природні умови території, через яку проходить залізниця;
  4. структура вантажів, що переміщуються в обох напрямках;
  5. проблеми і перспективи подальшої експлуатації залізничної магістралі.
 2. Позначте на контурній карті найбільші трубопроводи, про які йдеться у параграфі.