Масляк П.О. (упорядник)
Хрестоматія з географії України

Карпатський природний національний парк. Шацький природний національний парк

С. Стойко

Карпатський природний національний парк

Карпатський природний національний парк — перший в Україні природний національний парк, розташований у північно-східній частині Українських Карпат, у верхів'ї Пруту, в межах Івано-Франківської області. Утворено його в 1980 р. Загальна площа 50,3 тис. гектарів.

Основна мета утворення Карпатського природного національного парку — збереження унікальних для Центральної Європи природних ландшафтів, що відзначаються багатим генофондом, наявністю рідкісних екосистем і значним рекреаційним потенціалом, а також для підтримання екологічного балансу в регіоні.

Флора парку налічує понад 1100 видів судинних рослин. У рослинному покриві переважають мішані, буково-ялицево-ялинові, а вище 1100-1200 м — чисті ялинові ліси. Букові ліси з домішкою явора, ясеня, в'яза, ялиці та ялинки поширені на схилах гірських масивів до висоти 500-600 м над рівнем моря. Вище трапляються ялицево-букові та буково-ялицеві ліси з домішкою ялини у басейні Пруту. На схилах з кам'янистими осипищами зростає сосна звичайна в комплексі з березою та ялиною. В урочищах Кедруватий і Гаджина збереглась реліктова сосна кедрова. Вище 1600 м у субальпійському поясі сформувалося криволісся сосни гірської, вільхи зеленої, ялівцю сибірського та субальпійські луки подекуди з рододендроном східнокарпатським (індемічний вид) та аркто-альпійськими видами верб. Альпійський пояс (понад 1800 м) представлений альпійськими луками — полонинами, для яких характерні угрупування осоки вічнозеленої, осоки зігнутої, костриці лежачої, сеслерії голубуватої, ситнику трироздільного та ін. На території парку відомо близько 20 видів рослин, занесених до Червоної книги: сосна кедрова європейська, рододендрон східнокарпатський, аконіт Жакена, дріада восьмипелюсткова, тирлич жовтий, первоцвіт дрібний, ліннея північна, арніка гірська тощо.

Багатий тваринний світ: 46 видів ссавців, близько 180 видів птахів, численні плазуни, земноводні, риби. Тут водяться ведмідь, вовк, рись, лисиця, куниця лісова, олень європейський, козуля, білка, глухар, тетерук. З рідкісних трапляються кіт лісовий, беркут, сапсан, змієїд, лелека чорний, занесені до Червоної книги України. У 1987 р. у парку відтворено поголів'я рідкісної породи гуцульських коней.

Територію Карпатського природного національного парку поділяють на чотири функціональні зони: заповідну (10,3 тис. гектарів), захисно-рекреаційну (20,8 тис. гектарів), рекреаційну (10,6 тис. гектарів) і рекреаційно-господарську (8,6 тис. гектарів).

  • Заповідна зона за охоронним режимом прирівнюється до заповідників.
  • У захисно-рекреаційній зоні природоохоронні заходи здійснюються з метою збереження та відтворення природних екосистем, лісогосподарська діяльність спрямована на формування корінних лісових масивів. Туризм обмежений.
  • Рекреаційні і рекреаційно-господарські зони використовують для організованого туризму. В межах зон допускається формування окультурених ландшафтів, обладнані місця відпочинку, санаторно-курортні та туристичні комплекси, створено туристичні і пізнавальні стежки. Гірські луки використовують під пасовища. У Карпатському природному національному парку багато мальовничих водоспадів, є печери та інші цікаві природні утворення, цінні пам'ятки дерев'яної архітектури. У високогір'ї особливо привабливі карстові озера — Марічейка і Несамовите озеро.

На полонині Пожижевській розташована сніголавиннастанція, біологічний стаціонар Інституту ботаніки АН України. У верхів'ї Пруту — географічний стаціонар Львівського університету. На базі їх вивчають структуру ландшафтів, закономірності формування, біологічну продуктивність, захисні функції гірських екосистем. Тут проходять практику студенти.

М. Шумський

Шацький природний національний парк

Шацький природний національний парк розташований у північно-західній частині Волинського Полісся, у басейні Західного Бугу та Прип'яті, в межах Волинської області. Утворений 1983 р. Загальна площа 32,5 тис. гектарів.

Основна мета створення Шацького природного національного парку — збереження унікальних комплексів у районі Шацьких озер, проведення наукових досліджень, раціональне використання багатих рекреаційних ресурсів для підтримання екологічного балансу в регіоні та для пропаганди природоохоронних знань.

Рельєф парку рівнинний з озерними улоговинами, а також окремими горбами та пасмами. У межах Шацького природного національного парку — 22 озера, переважно льодовикового і карстового походження (найбільші — Світязь, Пулемецьке, Люцимир, Кримне).

Флора парку налічує 825 видів судинних рослин. Переважають соснові, чорницеві, зеленомохові та вересові ліси. Вершини піщаних пасом зайняті сосняками лишайниковими. Для знижень характерні вільхові ліси. Вторинне походження мають березняки вересові та орлякові. Фрагментарно трапляються дубово-соснові ліси. Біля Острів'янського озера — осередок ялинового лісу, який розташований за південною межею його суцільного поширення. Значні площі займають болота — евтрофні та мезотрофні. Оліготрофні представлені лише невеликими окремими масивами. На території парку охороняються рідкісні види рослин, з них понад 20 видів занесено до Червоної книги України.

Багатий тваринний світ. Тут водяться козуля, лось, свиня дика, заєць-русак, білка, ондатра, єнотовидний собака, чорний тхір, ласка, поодиноко трапляються вовк, лисиця, видра,куниця.

Із птахів гніздяться качки, мартини, лебеді, кулики, чаплі, глухар, тетерук, з рідкісних — лелека чорний, шуліка рудий, а також журавель сірий і пугач, які занесені до Червоної книги України. В озерах водиться 31 вид риб, з яких найцінніший — вугор європейський.

Територію Шацького природного національного парку поділяють на 4 функціональні зони:

  • заповідну (6,1 тис. гектарів),
  • регульованого рекреаційного використання (11,1),
  • рекреаційно-господарську (2)
  • агрогосподарську (13,3).