Масляк П.О. (упорядник)
Хрестоматія з географії України

Екологічний портрет Львівщини: проблеми та пріоритети розвитку

Екологічний портрет Львівщини

Львів виник давно. В 1237 р. князеві Данилу Галицькому сподобалася улоговина біля підніжжя Карпат, яка не продувалася вітрами, ховалася в нескінченному морі лісів, мала велику кількість струмків, річок і річечок — аж дев'ять тисяч. Звичайно, Данило не міг передбачити, що через 700 з лишком років тут існуватиме індустіральний гігант України. Не міг він передбачити і того, що в своїй господарській діяльності люди почнуть інтенсивно використовувати всі багатства прикарпатського краю — нафту, вугілля, калійні солі, сірку, сланець і багато іншого. І саме ці багатства, а точніше їх бездумне і нераціональне використання, і поставили Львівщину сьогодні на межу екологічної катастрофи.

Екологічні проблеми Львівщини

Та, врешті, робіть висновки самі. У басейні верхньої та середньої течії Дністра середня тривалість життя жителів цього краю знизилася до 60 років. У місті Миколаєві на Дністрі, де скупченні підприємства хімічної та цементної промисловості, кожного третього дня з'являється хворий на рак. Високий рівень дитячих захворювань і смертності. Причини ж цього страшного явища не треба довго шукати. Викиди в атмосферу складають за рік 600 тонн на один квадратний кілометр. Для порівняння — у вкрай забрудненій індустріальній Донецькій області, викиди складають 300 тонн.

Львівська область займає площу 21,8 тис. квадратних кілометрів. В області 20 районів, 39 міст, 37 селищ міського типу, 1863 населені пункти. За показником щільності населення (124 чоловіка на один квадратний кілометр) Львівщина посідає третє місце в Україні. Тут добувають нафту, газ, вугілля, сірку, калійні солі, гіпс, торф, пісковик, гравій, пісок, глину, вапняки.

Територія області має численні мінерально-лікувальні та природно-рекреаційні ресурси, мінеральні джерела, що не мають в світі аналогів за ефективністю лікування. Земельні ресурси Львівщини — 1 млн. 288 тис. гектарів сільгоспугідь, з яких 867 тис. гектарів орні землі. Близько 26% з них, піддаються водній ерозії. За 25 років площа еродованих земель збільшилася у 2,3 рази. Понад 5 тис. гектарів земель зайнято відвалами, териконами та іншими відходами виробництва. 10 тис. гектарів відведено під кар'єри.

Дефіцит питної води по області складає 292 тис. куб. метрів на добу, по місту Львову — 191 тис. куб. м на добу. Загальний обсяг неочищених стоків у природні водойми досяг 52 млн. кубометри на рік. Один тільки Львів скидає за рік понад 15 млн кубометрів неочищених вод.

10% території області, де проживає понад 1,3 млн. чоловік, характеризується високим рівнем забруднення атмосфери. Крім того, найбільші міста сконцентрували в повітрі 76% викидів. Це — Дрогобич, Стрий, Львів, Червоноград, Дашава, Добротвір. Найбільші забруднювачі області: Сокальський завод хімволокна, об'єднання «Укрзахідвугілля», Добротвірська ДРЕС, Яворівське об'єднання «Сірка», Миколаївський цементно-гірничий комбінат, Роздольське ВО «Сірка», Жидачівський целюлозно-картонний комбінат, Дрогобицький нафтопереробний завод, Стебницький калійний завод, Дашавський завод техвуглецю, ВО «Львівтрансгаз».

Великі підприємства Львова, що належать до різних галузей промисловості мають значні викиди; автобусний завод, ВО «Автонавантажувач», лакофарбовий завод, картонна фабрика, ВО «Львівсільгоспмаш», нафтопереробний завод. Крім того, у Львові, де відсутні об'їзні шляхи, 297 тис. тонн шкідливих речовин дає автотранспорт.

Пріоритети розвитку Львівщини

Які ж шляхи виходу із ситуації, що склалася? Можливо обрати інші пріоритети розвитку Львівщини? Адже Карпатський район — унікальний за природними умовами. Тут поєднуються рівнинні, гірські, передгірські ландшафти, у Карпатах — чи не половина всіх видів флори України, тут ростуть найпродуктивніші в Європі буково та буково-ялицево-смерекові ліси, формується третина ресурсів місцевого річкового стоку країни.

Карпати — один із найперспективніших районів, і не тільки України, для розвитку санаторно-курортного лікування, туризму і відпочинку. Тут налічується майже 800 джерел мінеральних вод. Серед них є унікальні в лікувальному відношенні: слабомінералізовані води з високим вмістом органічних речовин — «Нафтуся», хлоридно-натрієві розсоли, вуглекислі води — аналоги «Боржомі» тощо. У районі розвідані й використовуються запаси лікувальних торфогрязей з геологічними запасами 1,4 млн. кубометрів, поклади озокериту. Погодні умови дозволяють розвивати туризм і гірськолижний спорт.

Вирішення проблеми вбачається в перетворенні Львівщини як і Прикарпаття разом з Карпатами в заповідний край. Туристичні маршрути, санаторії, турбази, будинки відпочинку без сумніву принесуть не менше користі ніж сірка, цемент, хімдобрива тощо.

(за М. Худаком)