Масляк П.О. (упорядник)
Хрестоматія з географії України

Зовнішньоекономічні зв'язки України. Порти

Зовнішньоекономічні зв'язки України

Масштаби і структура зовнішньоекономічної діяльності України недостатні і недосконалі, рівень зв'язків з іншими державами не відповідає природному, науково-технічному і виробничому потенціалу країни. В 1991 році 857 поставок за кордон з 900 підприємств і організацій України становили сировина і матеріали. Рівень індустріального розвитку нашої держави помітно перевищує світовий (у 1990 р. в Україні вироблялося 5% світової продукції, хоча її населення становить лише 0,8% населення планети).

Для розвитку і удосконалення зовнішьоекономічних зв'язків велике значення має забезпеченість України корисними копалинами. Вона має великі запаси вугілля, залізної і марганцевої руд, а також природного газу, сірки, ртуті, титану, урану, мінеральних солей, гіпсу, алебастру тощо.

Задоволення потреб України власною мінеральною сировиною, та паливом у 1990 р. (у %):

 • Графіт — 700
 • Ртуть — 250
 • Сірка самородна — 200
 • Марганцеві руди — 175
 • Скляна сировина — 167
 • Сіль кам'яна — 150
 • Залізні руди — 140
 • Камінь будівельний — 116
 • Формувальні матеріали — 112
 • Флюсова сировина — 110
 • Гіпс — 106
 • Вогнетривкі глини — 105
 • Цементна сировина — 100
 • Вугілля — 95
 • Доломіт — 70
 • Бентонітові глини — 50
 • Газ природний — 22
 • Польовошпатова сировина — 16
 • Солі калійні — 12
 • Нафта — 8
 • Магнезит — 0
 • Глиноземна сировина — 0
 • Апатит, фосфорит — 0
 • Плавиковий шпат — 0

Щорічно в Україні добувається майже 165 млн. тонн кам'яного та бурого вугілля, що значно перевищує видобуток у Великобританії, Франції та Туреччині разом узятих. У 1990 році видобуто 205 млн. тонн залізної руди, що майже вдвічі більше, ніж у США. Чавуну і сталі виробляється приблизно стільки, скільки у Німеччині й Франції разом узятих, а готового прокату в 2,5 рази більше, ніж у Великобританії, і удвічі більше, ніж в Італії.

У 1990 році в Україні вироблено 298,4 млрд. кіловат електроенергії. З інших країн одержано 8,8 млрд. кіловат, передано за межі України 36,6 млрд. кіловат.

За обсягом виробництва мінеральних добрив (майже 5 млн. тонн щороку) Україна значно випереджає Францію, а за виробництвом цементу (близько 23 млн. тонн) — не набагато поступається їй.

Природно-кліматичні умови сприяли інтенсивному розвитку сільського господарства і харчової промисловості. Виробництво зернових і зернобобових в Україні становить близько 50 млн. тонн, тобто більше ніж у Канаді (48 млн. тонн), і не на багато менше, ніж у Франції (59 млн. тонн). Щороку в нашій державі виробляється близько 6,8-7 млн. тонн цукру-піску (половина вивозиться за її межі). Це більше, ніж у США, і майже дорівнює показникам Куби або Франції та Німеччини разом узятих.

За рахунок ввозу повністю задовольняються потреби нашої держави в каучуку, на 80-88% в нафті і газу, на 60-80% в кольорових металах, автомобілях, тролейбусах, електротехнічних і кабельних виробах, лісоматеріалах, продукції целюлозно-паперової, текстильної та медичної промисловості. Надходило в Україну також вугілля ( до 15-16 млн. тонн щорічно), апатитовий концентрат і фосфорна крупа, хлорні і калійні добрива, польовошпатова сировина, азбест, окремі сорти бентонітових глин.

Аналіз балансу виробництва і споживання основних видів промислової і сільськогосподарської продукції за 1990 р. показує, що потреби України в діловій деревині, папері, газі, нафті, вантажних автомобілях, бавовні відповідно на 46,1%; 74%; 75,9%; 97,1%; 100%, задовольнялися за рахунок поставок з інших республік СРСР. У свою чергу Україна вивозила в значних обсягах певні види промислової і сільськогосподарської продукції: вироби чорної металургії (залізна і марганцева руда, прокат, труби сталеві), окремі види машин і обладнання (тепловози, вантажні вагони, трактори, металорізальні верстати, телевізори). Значні об'єми поставок за межі України здійснювалися за рахунок продукції сільського господарства та харчової промисловості (цукор-пісок, олія, сіль, м'ясо і м'ясопродукти). Так, у 1990 році Україна вивезла на експорт 22,8% добутої залізної і 42,3% марганцевої руди, 38,9% готового прокату, 53,1% вантажних вагонів, 71,8% тракторів, 57,3% телевізорів, 53,6% цукру-піску і 45,6% олії.

(за Б. Крижанівським)
П. Масляк

Порти

Морські порти України

Основні морські порти України — Одеський, Іллічівський, Маріупольський, Херсонський, Ізмаїльський і Ренійський. Останні три порти також річкові. Перший — на Дніпрі, інші — на Дунаї. Дунай доступний для проходження морських суден на 170 км від гирла. Найбільший об'єм міжнародних перевезень припадає на Чорноморські порти — Одесу та Іллічівськ.

Одеський порт здійснює до 20% морського вантажообороту країни. Звідси відправляють переважно нафту і нафтопродукти, а також залізну руду. Серед вантажів, що прибувають до Одеси, виділяються нафтові і хлібні, будівельні матеріали , цукор тощо. Порт здійснює контейнерні перевезення. Близько 60% його роботи припадає на обробку вантажів, що відправляються за кордон нашої країни, або ж надходять звідти.

Іллічівський порт побудовано в 20 км від Одеси. Він є одним з найбільших вантажних портів України. У вантажообороті Іллічівська переважають руди, кам'яне вугілля, метали, будівельні матеріали.

Порти Миколаїв і Херсон мають менший вантажооборот, ніж Одеса та Іллічівськ. Через них відправляють залізну і марганцеву руди, будівельні матеріали. Переважна кількість вантажів вивозиться до портів країн колишнього СРСР. У зимовий період, у зв'язку з замерзанням Бузького і Дніпровського лиманів, навігація часто припиняється. За обсягом вантажообороту в країні виділяється річковий порт Рені. За цим показником він поступається лише Одесі та Іллічівську. Рені, а також інші порти на Дунаї — Ізмаїл, Кілія та Вилкове, відіграють важливу роль в економічних зв'язках України з Румунією, Болгарією, Угорщиною, Чехією і Словаччиною, Австрією і Федеративною Республікою Німеччини.

Через порти Азовського моря — Маріуполь, Керч, Бердянськ на експорт відправляють залізну і марганцеву руди, кам'яне вугілля, цемент. Пасажирські перевезення здійснює в межах України 17 портів Чорного і Азовського морів. Найбільші з них — Севастополь, Ялта, Євпаторія і Одеса перевозять за рік до 2-3 млн. чоловік. Пасажирів, на відміну від вантажів, перевозять, в основному, між портами нашої країни.

Чорноморські порти забезпечують переважно внутрішньодержавні сполучення, а порт Азовського моря — Бердянськ і Маріуполь — міждержавні. Пасажирські перевезення здійснюються в повному обсязі тільки влітку, що зв'язано з переміщенням великої кількості людей на південь на відпочинок. Серед пасажирських портів виділяються приморські курортні міста.

Річкові порти України

Основні річкові порти України — Дніпропетровськ, Дніпродзержинськ, Запоріжжя, Київ, Кременчук, Миколаїв, Нікополь, Херсон, Чернігів. Біля 80% вантажообороту річкового транспорту України здійснюється Київським, Дніпропетровським, Запорізьким та Херсонським портами. В структурі перевезень переважають будівельні матеріали. Найбільше їх відправляють порти та пристані Київської, Запорізької і Дніпропетровської областей, далі йдуть порти Херсонської, Кіровоградської та Полтавської областей. Серед будівельних матеріалів, що перевозяться річковим транспортом, переважає річковий пісок і кварцити. Із Запорізького порту ці вантажі відправляють будівельним організаціям Запорізької області та Республіки Крим.

Дніпропетровський та Запорізький порти виділяються значними обсягами постачання кам'яного вугілля, яке перевозиться сюди залізницею з Донбасу. На Дніпрі побудовано нові високомеханізовані порти — Черкаський, Кременчуцький, Новокаховський, Нікопольський, на Десні — Чернігівський, на Південному Бузі — Миколаївський. Збудовано річкові вокзали в Чернігові, Києві, Кременчуці, Запоріжжі, Миколаєві.