Масляк П.О. (упорядник)
Хрестоматія з географії України

Дніпропетровськ - індустріальний гігант на Дніпрі

Дніпропетровськ — свого часу — центр найбільшого металургійного регіону України. «Здрастуй, місто чавуну і сталі!» — писав земляк дніпропетровців поет Дмитро Кедрін. Сьогодні таке уявлення про індустріальний гігант на Дніпрі вже не повне. Галузева структура міста разюче розширилася. Він став майстром на всі руки — сталеваром і прокатником, хіміком і машинобудівником, взуттєвиком і швейником, енергетиком і будівельником.

І все ж таки якраз метал, котрий тут виплавили вперше майже сто років тому, ліг у фундамент тієї промислової могутності, якою Дніпропетровськ володіє сьогодні.

Біля її витоків металургійний завод імені Петровського. Підприємство довгі роки відігравало роль полігону вітчизняної металургії, де впроваджувалися нові відкриття та ідеї. Так, у 1956 році на заводі вперше в світовій практиці освоєна технологія отримання сталі методом продувки металу киснем. Це дало змогу на 80% збільшити виробництво конвертерної сталі. В наступному році до двох доменних печей заводу було підведено, також уперше в металургійній практиці, природний газ із Шебелинського родовища. Майбутнє металургійного заводу — у виробництві спеціальних сталей і прокату із них на основі найновіших технологій. Нині це підприємство спеціалізується на випуску прокату для автотранспортної промисловості, сільськогосподарського машинобудування, цивільного і промислового будівництва і трубних заводів чорної металургії.

Трубопрокатний завод — побратим металургійного. Основна продукція заводу — стальні труби і труби біметалічні для суднобудування.

Продукція заводу металоконструкцій відома далеко за межами України. На сотнях річок стоять мости, що виготовлені в його центрах. На заводі зроблено конструкції для багатьох доменних і мартенівських печей, прокатних станів, підприємств хімічної промисловості, гідротехнічних об'єктів і теплових електростанцій. Тут виготовлено металоконструкції для 50 веж і башт радіотелевізійних центрів, наприклад, Санкт-Петербурзького, Київського, Єреванського. З цих конструкцій споруджено унікальний підвісний міст у Києві, а також багато інших об'єктів.

Нижньодніпровський трубопрокатний завод — одне із найбільших підприємств України. Тут виробляється 10% труб і 100% цільнокатаних колій. В складі заводу — сім основних цехів: п'ять трубопрокатних, мартенівський і колесопрокатний. Завод спеціалізується на виробництві нафтопромислових, підшипникових, конструкційних труб і цільнокатаних коліс для рухомого складу залізничного транспорту.

Виробниче об'єднання «Вторчормет» найбільше підприємство України по переробці металобрухту. Кожного року тут переробляється понад 1,5 млн. тонн.

Металообробка, машинобудування — перші і обов'язкові «супутники» металургії. Структуру промислового виробництва Дніпропетровська визначають галузі, що випускають широкий асортимент найскладніших машин, верстатів, приладів і різноманітного обладнання.

Сільськогосподарське машинобудування представлене комбайновим заводом. Це підприємство свого часу виробляло бавовнозбиральні машини і культиватори. Нині завод випускає самохідні машини для збирання цукрових буряків.

Завод металургійного обладнання виготовляє засипні апарати для домен і шлаковози, холодильні плити для доменних печей, прокатне обладнання, декілька видів машин для алюмінієвої промисловості та інше металургійне обладнання. Колектив підприємства взяв участь у закладенні основ металургії у багатьох країнах Азії, Африки і Європи. Завод також є основним постачальником тюбінгів, що широко застосовуються під час будівництва тунелів, метро і шахт.

Об'єднання «Дніпроважпапмаш» виробляє і експортує високопродуктивні паперо- і картоноробні машини, арматуру для технологічних трубопроводів, окреме обладнання для целюлозно-паперової промисловості.

Дніпропетровський верстатобудівельний завод зайнятий випуском деревообробного обладнання, яке витримує конкуренцію з продукцією кращих зарубіжних заводів і фабрик.


Завод гірничошахтного обладнання спеціалізується на виробництві збагачувального і гірничошахтного обладнання для підприємств чорної і кольорової металургії, вугільної, хімічної промисловості. Це найбільше підприємство по виробництву флотаційних машин, комбайнів для видобутку марганцевої руди, великовантажних гірничорудних вагонеток та іншого обладнання не тільки в Україні, але й у сусідніх країнах.

Дніпропетровський завод шахтної автоматики спеціалізується на випуску засобів автоматизації процесів видобутку вугілля. Він забезпечує вугільну промисловість комплексною апаратурою, апаратами-датчиками автоматизації консервних ліній, пристроями автоматизації різних технологічних процесів, вуглевидобутку тощо.

Виробниче об'єднання по випуску важких пресів спеціалізується на виробництві важких і унікальних виробів, які експлуатуються більш як у 40 країнах світу.

Дніпропетровський дослідний завод полімерного машинобудування зайнятий випуском полімерного обладнання для шинної, гумотехнічної та азбо-технічної промисловості, а також шинних пресформ для підприємств, що виробляють медичне і санітарно-гігієнічне обладнання.

Ще одне підприємство машинобудування Дніпропетровська одержало назву «Світлофор». Завод спеціалізується на випуску лінзових світлофорів, автоматичних шлагбаумів, електропневматичних клапанів для обдувки стрілок від снігу, фотоелектричних пристроїв, безконтактних магнітних педалей, кабельних муфт, пневматичної пошти та інших виробів сигналізації і зв'язку для залізничного транспорту.

Дніпропетровський електровозобудівельний завод зайнятий виробництвом промислових електровозів. На ньому розроблені і побудовані промислові партії декількох марок електровозів, які успішно працюють на залізничних шляхах відкритих кар'єрів гірничорудної промисловості і на під'їзних коліях в багатьох країнах. Після досягнення Україною незалежності завод освоює нові види магістральних електровозів.

Унікальну продукцію випускає радіозавод. Це не тільки відомі чорно-білі і кольорові телевізори «Янтар», але і принципово нова апаратура космічного зв'язку.


Південний машинобудівний завод належить до найбільших підприємств машинобудування України. Багато років це було секретне підприємство по виробництву ракетної техніки. Зараз — це основний завод конверсії в нашій державі. За короткий проміжок часу ним освоєна така дефіцитна продукція, як тролейбуси.

До підприємств хімічної промисловості належать лакофарбовий завод і виробниче об'єднання «Гіпрошина». На першому випускається близько 200 видів лакофарбових матеріалів. На другому — шини для легкових і вантажних автомобілів, тракторів, будівельно-шляхових машин, мотоциклів та мопедів.

Деревообробна промисловість представлена в Дніпропетровську виробничим об'єднанням «Дніпропетровськдрев», паперовою фабрикою і дослідно-експериментальним фурнітурним заводом.

Високорозвинена і легка промисловість. Це насамперед взуттєве і швейне об'єднання, виробниче експериментальне трикотажне об'єднання «Дніпрянка», виробниче швейне об'єднання «Славутич» тощо.

Розвинута в місті і харчова промисловість, найбільшими підприємствами якої є м'ясокомбінат, хлібопродуктовий комбінат, комбінат харчових концентратів тощо.

Зрозуміло, що економічний потенціал Дніпропетровська визначається потужностями не тільки перелічених підприємств. У місті функціонують заводи прокатних валків, продовольчого машинобудування, є електромеханічний завод газової апаратури, хімвиробів, фабрика головних уборів, підприємства будівельної індустрії.

Навколо промисловості міста, зросла також сфера послуг, наприклад здійснюється доставка квітів.

(за В. Бєличем і З. Суміною)