Масляк П.О. (упорядник)
Хрестоматія з географії України

Київ серед найкращих міст світу. Господарство Чернігова та Житомира

П. Масляк

Вплив факторів на умови проживання населення

Різні країни, райони, міста мають різні умови для життя і виробничої діяльності людини. Складні екологічні обставини, часті землетруси, тайфуни, велика вологість повітря, високі і низькі температури протягом року та інші несприятливі чинники створюють складні умови для праці і відпочинку людей, призводять до значних непродуктивних затрат. Відомо, що багато міст світу зазнають постійних руйнувань внаслідок періодичних землетрусів різної сили. Згадаємо хоча б тільки такі столиці держав, як Ташкент, Ашгабат, Бухарест, де внаслідок землетрусів загинули десятки тисяч людей, були зруйновані житлові будинки, школи, лікарні, магазини, промислові підприємства. Недавній землетрус у Вірменії торкнувся своїм чорним крилом третини всього населення цієї країни. Зруйновані великі міста і села.

В Японії майже постійно відбуваються землетруси, часті хвилі цунамі. У США в багатьох районах населення потерпає не тільки від землетрусів, але й особливо від руйнівних тайфунів, які кожний рік приносять збитки на десятки мільярдів доларів.

У Сполучених Штатах Америки існує Комітет по вивченню кризового зростання населення, який займається вивченням умов життя населення в містах різних країн. Комітетом досліджено 100 найбільших міст світу. Підсумки цього дослідження, яке було проведено в 1990 році, досить цікаві.

Серед 100 найбільших країн світу дослідники вважають найзручнішими для життя і виробничої діяльності населення такі три міста: Мельбурн (Австралія), Монреаль (Канада), Сієтл (США).

Цікаво, що одне із них (Мельбурн) — знаходиться в субтропічній природній зоні, інші два — в помірній. І ще одне спостереження — два із трьох найзручніших міст знаходяться на узбережжі океанів. До найнезручніших міст світу віднесено дослідниками Лагос у Нігерії, Кіншасу в Заїрі та Дакку в Бангладеш.

22 місце Києва

А на якому ж місці опинилася столиця нашої держави — Київ? Досить несподівано, зважаючи на Чорнобильську катастрофу, Київ зайняв 22-ге місце (74 бали), обійшовши такі великі міста Російської Федерації як Москва — 35-е місце (64 бали) та Санкт-Петербург — 40-е (62 бали). Близькі умови проживання до санктпетербурзьких і в столиці Узбекистану — Ташкенті — 44-е місце і 60 балів.

За цією класифікацією Київ очолив гурт міст світу з добрими умовами проживання. У цьому гурті Ташкент опинився на останньому місці. А які ж із відомих міст Європи і Америки ввійшли до числа міст з добрими умовами проживання? Сюди необхідно віднести перш за все Лондон — столицю Великобританії, Мадрид — столицю Іспанії, Рим — столицю Італії, Париж — столицю Франції та Будапешт — столицю Угорщини. Серед інших великих міст Європи сюди потрапили італійський Мілан та іспанська Барселона. Серед міст Сполучених Штатів Америки до очолювального Києвом гурту ввійшли Нью-Йорк, Лос-Анджелес і Бостон.

Чернігів. Характеристика господарства

Чернігів — великий індустріальний центр України. Провідними галузями промисловості є легка, хімічна і харчова. В місті налічується близько 70 промислових підприємств.

Провідними підприємствами легкої промисловості є: камвольно-суконний комбінат, фабрика первинної обробки вовни, виробниче швейне об'єднання, взуттєва, галантерейна, валяльно-повстяна фабрики.

Чернігівська фабрика гумотехнічних виробів випускає гуму і товари народного споживання. Унікальну продукцію виробляє фабрика лозових виробів. У асортименті її продукції гарнітури плетених меблів, кошики, декоративні вази, хлібниці, корзини для квітів тощо. Основною продукцією Чернігівської фабрики музичних інструментів є піаніно, а також бандури, інші інструменти, музичні іграшки для дітей, деякі господарчі товари, фабрика художніх виробів випускає вишиті жіночі і дитячі блузи, чоловічі сорочки, рушники, скатертини, серветки тощо.

Хімічна промисловість представлена Чернігівським виробничим об'єднанням «Хімволокно», харчова — об'єднанням хлібопекарської промисловості.

Набула розвитку машинобудівна та металообробна промисловість (заводи автомобільних запасних частин, два ремонтно-механічні, інструментальний тощо).

У місті, як і в будь-якому значному промисловому центрі, одержали розвиток індустрія будівельних матеріалів (заводи: п'ять залізобетонних виробів і конструкцій, два асфальто-бетонні, три цегельні, металоконструкцій та металооснастки, монтажно-заготівельний, домобудкомбінат).

Деревообробна та целюлозно-паперова промисловість представлена виробничим об'єднанням «Чернігівмеблі», картонажною та картонно-поліграфічною фабриками тощо.

До підприємств харчової промисловості відноситься об'єднання хлібопекарської промисловості.

(за А. Кудрицьким)

Житомир. Характеристика господарства

Сучасний Житомир — центр України, основну питому вагу в структурі промислового виробництва якого посідає машинобудування і металообробка. Найбільшим підприємством галузі є завод верстатів-автоматів, що випускає верстати для автоматичних ліній.

Завод «Автозапчастина» випускає паливну апаратуру для вантажних автомобілів. Підприємство має великі перспективи свого розвитку в зв'язку із необхідністю становлення власної автомобілебудівної промисловості в українській державі.

Машинобудівна та металообробна промисловість міста характеризується значною різноманітністю спеціалізації виробництва, розмірами, напрямами зв'язків по випуску готової продукції і її відправкою. Серед металообробних підприємств слід відмітити заводи металоконструкцій, механічний, «Спецлісмаш», «Шляхіндустрія».

Однією із наймолодших галузей машинобудування міста є електроприладобудування. Продукція виробничого об'єднання «Електровимірювач» надходить у більш як 60 країн світу. Широкий попит мають вироби заводу «Промавтоматика». Вони використовуються в енергетиці, металургії, на підприємствах хімічної, машинобудівної, харчової промисловості.

Хімічна промисловість представлена одним із найбільших в Україні заводом хімічного волокна. Його продукція капролактам, кордна тканина, шовкова і капронова нитки — використовуються у багатьох галузях господарства.

На колишній міській околиці Хінчанці виріс новий промисловий район. Тут збудовано великий льонокомбінат. До речі, в Україні лише два таких підприємства. Комбінат випускає: лляні, напівлляні тканини, кольорове і біле полотно, льоно-лавсанові, костюмно-плательні тканини, декоративні кольорові покривала і скатертини, що користуються великим попитом.

Ці вироби відомі у багатьох країнах світу.

Розміщений в Українському Поліссі Житомир має розвинуту деревообробну промисловість. Меблевий комбінат є головним підприємством виробничого об'єднання «Житомирдерев». Меблеві набори житомирських майстрів відомі не лише в Україні.

Серед підприємств легкої і місцевої промисловості провідне місце належить фабриці панчішно-шкарпеткових виробів. Різноманітна продукція виробляється фабриками хутряних виробів, нетканних матеріалів, сувенірних виробів та іграшок, взуттєвою, швейною, заводом лабораторного скла тощо.

Як і в будь якому великому місті, в Житомирі немало підприємств по виробництву будівельних матеріалів — цегли, силікатних виробів, стінкових блоків, залізобетонних конструкцій.

Значною популярністю користуються музичні інструменти житомирських підприємств. Баяни різних марок, у тому числі концертні, випускає фабрика музичних інструментів. Завод «Електровимірювач», крім точних електровимірювальних приладів, відомий виробництвом цілого ряду електронних баянів, акордеонів, електроорганів.

Особливою популярністю далеко за межами України користується завод по переробці лікарських рослин. Підприємство переробляє десятки і сотні тонн коренів, квітів, плодів багатьох видів рослин, що мають цілющі властивості.

У місті розвинута харчова промисловість, працюють хлібокомбінат, кондитерська фабрика, м'ясокомбінат, молокозавод, завод продтоварів, консервний комбінат.

(за О. Опанасюком і Ю. Каповським)