Масляк П.О. (упорядник)
Хрестоматія з географії України

Охтирка та Нікополь: промислові підприємства

Охтирка

Охтирка — місто обласного підпорядкування, адміністративний центр району Сумської області. Розміщене воно на лівому березі Ворскли. Віддаль до обласного центру становить 83 км, до Харкова — 120 км, Полтави — 106 км. У місті мешкає понад 51 тис. жителів.

В Охтирці розташоване 21 промислове підприємство. Розвинуті машинобудування, легка і харчова промисловість. Як і багато інших невеликих українських міст, Охтирка має унікальні виробництва, продукцію яких знають у багатьох країнах світу. Окрім того, поблизу Охтирки з кінця 50-х років розробляються поклади нафти і газу. За оцінками геологів, є можливість введення в експлуатацію нових нафто- і газоносних площ.

Одним із найвідоміших і найбільших підприємств міста є завод «Промзв'язок». Його було засновано 70 років тому. Спочатку це була майстерня, що виготовляла пічні плити та телефонні «кігті». Сьогодні підприємство є найбільшим заводом не тільки в Україні, але й серед сусідніх держав по виробництву поштового обладнання. Воно випускає:

  • штемпелювальну машину «Охтирчанка»;
  • антенні елементи, частина яких використовується в дослідженнях космічного простору;
  • кабелеукладачі;
  • транспортери;
  • листосортувальні машини, що «вміють» читати індекси на конвертах.

У цехах підприємства народжується унікальне обладнання зв'язку з електронним управлінням. Спеціалісти з Охтирки допомагали обладнати Московський, Казанський, Ризький, Вільнюський, Талліннський та інші поштамти.

Сільськогосподарське машинобудування представлене заводом «Сільгоспмаш». Підприємство виникло ще в 1932 році як труболиварний завод. Потім займалося виробництвом машин для приготування кормів. Після недавньої реконструкції завод став випускати плющилки зерна та двострумкові жатки, якими комплектуються силосозбиральні комбайни. На заводі випускають товари народного вжитку — опалювальні котли. Є на підприємстві і велике підсобне господарство. Тут розводять молочну худобу, вирощують овочі, існує своя пасіка.

Є в Охтирці й інші підприємства, що випускають унікальну продукцію. Охтирський завод медичних меблів забезпечує спеціальним обладнанням лікарні, аптеки, дитячі заклади. Частину продукції завод імпортує в Росію, Білорусь, Казахстан, Монголію, Афганістан, Лаос, Ліван, багато інших країн світу.

Охтирська швейна фабрика виготовляє продукцію, яка користується великим попитом у покупців — білизну, постільні і столові комплекти. В 1987 році це підприємство стало філіалом Харківського виробничо-художнього об'єднання «Україна». Його продукція, оздоблена чудовими візерунками, вийшла на світовий ринок.

Працює в Охтирці взуттєва фабрика, яка спеціалізується на випуску дитячого взуття. Завод будівельних матеріалів забезпечує цеглою новобудови міста і району.

Ще одне виробництво міста — міський промкомбінат — у 1987 році було реорганізоване в завод металовиробів. Він спеціалізується на випуску товарів широкого вжитку. Тут освоєно виробництво комплектів спортивного інвентаря для дошкільних навчальних закладів, виготовляється обладнання для пічного опалення тощо.

Розвинута в Охтирці і харчова промисловість. Це насамперед комбінат хлібопродуктів, який виробляє борошно різних сортів, комбікорми та білково-вітамінні домішки для тваринницьких і птахоферм. У 1988 році запрацював сирокомбінат, продукція якого включає великий асортимент молочних продуктів, твердого сиру, масла, а також технічної сировини. Працює також пивоварний завод, виробничий комбінат облспоживспілки, завод продовольчих товарів, м'ясокомбінат.

Нині господарство Охтирки переживає період кардинальних змін у своєму розвитку.

(за М. Мотренком)

Нікополь

В зелені тополь і акацій, відкритий всім вітрам стоїть над Дніпром Нікополь. Уступами білих будинків піднімається він від кам'яної набережної, широкими вулицями розбігається в степ.

Розміщений на землях останньої Січі, Нікополь отримав сучасну назву в 1782 році. Нині це місто на березі Каховського водосховища важливий індустріальний центр Придніпров'я і всієї України.

Найвизначнішим і найвідомішим промисловим підприємством міста є Південнотрубний завод, один із найбільших трубопрокатних заводів Європи. В багатьох країнах світу відома продукція нікопольчан.

У п'яти кілометрах на північний захід від міста розміщений завод феросплавів. Вибір місця для будівництва заводу зумовлений наявністю поблизу таких факторів:

  • сировинної бази — марганцю,
  • ліній електропередач,
  • необхідних водних ресурсів.

Підприємство виробляє сілікомарганець, вуглецевий феромарганець і плавлені флюси. Тут налагоджено також виробництво марганцевого агломерату, електродної маси, малофосфористого марганцевого шлаку.

Кранобудівний завод бере свій початок з майстерень, що були засновані ще в XIX столітті для ремонту найпростіших сільськогосподарських машин. Колись тут випускали кінні молотилки, бункери, віялки, жатки, сіялки, плуги. Нині підприємство виробляє такі потрібні в будівництві баштові та гідравлічні крани.

Як і кранобудівний, бере свій початок з XIX століття і механічний завод. У сучасний період це досить потужне підприємство місцевої промисловості, що виробляє товари народного споживання — соковижималки, м'ясорубки, віконні карнизи, а також чавунне литво, трубопровідну арматуру, кукурудзосушилки і багато іншого.

Ливарно-механічний завод випускає засуви з ручним управлінням і електроприводом, які використовуються у трубопроводах. Вироби заводу йдуть на комплектацію насосних станцій, прокатного і котельного обладнання, на трубопроводи промислових і цивільних споруд, зрошувальних систем.

Якщо на зазначених підприємствах працюють переважно чоловіки, то на нитковій фабриці, що дала першу продукцію в 1976 році, зайняті в основному жінки. Це дає змогу збалансовано використовувати трудові ресурси міста. Підприємство випускає нитки швейні бавовняні марок «Екстра» і «Прима» промислового і ринкового призначення різної кольорової гами. Бавовну — основну сировину для отримання ниток — фабрика одержує з Узбекистану і Таджикистану.

В місті одержала розвиток і рибна промисловість. Вона представлена Нікопольським виробничим комбінатом. До його складу входять три рибообробних цехи, садкове господарство і ремонтно-транспортна дільниця. Крім того, на організаційно-господарському обслуговуванні знаходяться шість риболовецьких колгоспів області, що займаються виловом риби на водосховищах Дніпровського каскаду — Каховському, Дніпродзержинському, Дніпровському.

Розвинута в Нікополі також будівельна індустрія, яка представлена заводом залізобетонних конструкцій.

(за А. Акімовим)