Скуратович О.Я., Коваленко Р.Р., Круглик Л.І.
Географія. 6 клас. Підручник для середньої школи

Рухи води в Океані - хвилі, припливи і відпливи, течії

§23. Рухи води в Океані

Море ніколи не буває спокійним. Його хвилі то ласкаво набігають на берег, то з нищівною силою звалюються на нього. Не випадково видатна українська поетеса Леся Українка писала:

Море, море. Без краю просторе,
Руху повне і разом спокою!

У всіх океанах існують своєрідні річки, що рухаються постійно по одному й тому самому маршруту. Чим же пояснити ці різноманітні рухи вод у Світовому океані? Давні греки вважали, що рухом вод керував бог Посейдон, який за допомогою тризуба викликав бурі, урагани, шторми. Ці міфи виникли тоді, коли людині були невідомі закони природи.

Розрізняють кілька видів рухів води в морях і океанах: вітрові хвилі, цунамі, припливи й відпливи, течії. Розглянемо причини виникнення кожного з них.

Вітрові хвилі

В 1933 році в Тихому океані моряки американського судна «Рамапо» спостерігали хвилю висотою 34 м. Причиною її виникнення став сильний штормовий вітер. У більшості випадків висота вітрових океанічних хвиль досягає 4-5 метрів.

При утворенні хвилі маса води не рухається горизонтально, змінюється лише вертикальний рівень водної поверхні (мал. 60). В одних місцях пориви вітру ніби вдавлюють її, утворюючи улоговину хвилі, в інших — поверхня підіймається у вигляді гребеня. З посиленням швидкості вітру на гребенях хвиль з'являється біла піна — баранчики. Висота хвилі збільшується, а сильний вітер ніби загинає верхівки гребенів хвиль. Вітер слабне, і хвилі змінюються брижами — затухаючими низькими частими хвилюваннями. Навіть безвітряної погоди їх можна помітити на гладенькій поверхні Океану.

Рух води в Світовому океані
Мал. 60. Рух води в Світовому океані

На межі моря і суходолу вітрові хвилі виконують велику руйнівну та творчу роботу. В одних місцях вони руйнують гірські породи, в інших — відкладають зруйновані частинки, створюючи піщані і галькові пляжі.

Цунамі

На відміну від хвиль, народжених вітром, відомі хвилі цунамі, причиною утворення яких є інші сили.

Пригадай, що це за сили. В яких районах Землі виникають цунамі? Чим вони небезпечні?

Припливи й відпливи

Мореплавцям і рибалкам з давніх-давен було відомо, що через кожні шість годин рівень моря змінюється. Воно то наступає на берег, то відступає від нього. Люди використовували це явище. Перед відступом води моряки терміново виходили у відкрите море, щоб спокійно обійти мілини на мілководді. Рибалки чекали відступу води, щоб зібрати рибу з розставлених у попередній відступ сіток. Так чим же викликана ця постійна зміна рівня води в морях і океанах? Усі планети і зорі мають величезне притягання. Чим більше небесне тіло і чим ближче воно розміщується до Землі, тим більший його вплив на нашу планету. Найбільшим і найближчим до Землі тілом є Місяць. Це він впливає на води Океану. Періодичне підняття й падіння рівня води в морях і океанах, що виникає внаслідок притягання водної оболонки Землі Місяцем і меншою мірою Сонцем, називають припливом і відпливом.

Приплив настає, коли Місяць проходить через меридіан даного місця. Те саме відбувається одночасно на протилежному боці Землі. Так, якщо Місяць проходить через нульовий меридіан, то припливи спостерігаються на меридіанах 0° та 180°, відпливи — на 90° обох довгот.

У відкритому морі чи океані припливи і відпливи майже не відчуваються, їх висота досягає 90 см. Слабо вони відчуваються і у внутрішніх морях. Наприклад, висота припливів і відпливів у Азовському та Чорному морях дуже мала — 2-3 см. Найвищий рівень води буває у вузьких затоках відкритого моря чи океану. Наприклад, висота припливів у затоці Фанді на східному узбережжі Північної Америки досягає 18 м. Припливи й відпливи мають велику енергію, яку людина починає використовувати в своїх цілях.

Течії

«В океані є річка. Вона не пересихає і в найсильніші посухи і не виходить з берегів під час найбільшої повені, її береги та ложе з холодної води, а бистрина — з теплої» — так у середині XIX століття писав американський вчений М.Ф.Морі про наймогутнішу в світі теплу океанічну течію Гольфстрім.

Відшукай на карті півкуль течію Гольфстрім

Океанічні течії — горизонтальні переміщення величезних мас води в певному напрямі на великі відстані.

Найчастіше океанічні течії виникають під дією постійних вітрів. Такі течії називають вітровими. По обидва боки екватора від 30-х широт до нього дмуть постійні вітри пасати, що виникають у приекваторіальній зоні всіх океанів. Течії, що викликані цими вітрами, дістали назву пасатних (див. атлас). Рухаючись зі сходу на захід, пасатні течії, натрапляючи на береги материків, відхиляються на північ і на південь. При цьому утворюються нові течії.

У помірних широтах ці течії під впливом постійних вітрів і сили обертання Землі відхиляються на схід. Таким чином, на північ і на південь від екватора в смугах 50° північної та південної широти виникає два кругообіги. Вони існують в усіх океанах, крім Північного Льодовитого. У Північній півкулі течії рухаються за годинниковою стрілкою, в Південній — проти.

У Південній півкулі, вздовж берегів Антарктиди, де майже немає суходолу, під впливом постійних вітрів помірних широт та сили обертання Землі утворюється течія Західних Вітрів, сама назва якої свідчить про причини її утворення.

Розрізняють теплі і холодні течії. Якщо температура води в течії вища від температури навколишніх океанічних вод, вона вважається теплою, нижча — холодною. На картах теплі течії позначають червоними стрілками, холодні — синіми.

Течії в океанах істотно впливають на погоду прибережних частин материків. Холодні — знижують температуру і кількість дощів, теплі — підвищують температуру і кількість опадів.

У судноплавстві важливо враховувати силу і напрям течій. У минулому їх використовували як «пляшкову пошту». (Пригадай твір Ж.Верна «Діти капітана Гранта».)

Висновки

  1. Води в океанах і морях перебувають у постійному русі. Причина цього руху — вітер, притягання Місяця і Сонця, землетруси, рельєф дна океанів.
  2. Розрізняють кілька видів руху води в Океані: вітрові хвилі, цунамі, припливи і відпливи, течії.
  3. Течії умовно поділяють на холодні і теплі. На картах холодні течії позначають синіми стрілками, теплі — червоними.
  4. Течії впливають на зміни погоди в прибережних частинах материків.