Заставний Ф.Д.
Фізична географія України

Нерудні ресурси України. Поклади графіту, бурштину, солей і будівельних матеріалів

Родовища солей в Україні

В Україні є великі поклади високоякісної гірничо-хімічної сировини — калійних і магнієвих солей, кухонної (кам'яної) солі та ін.

Родовища калійних солей розташовані у Передкарпатті: Стебницьке, Доброгостівське, Бориславське (Львівська обл.), Калусько-Голинське (Івано-Франківська обл.) та ін. (мал. 23). Вони є сировиною для виробництва калійних добрив.

Нерудні ресурси України
Мал. 23. Нерудні ресурси

Магнієві солі зосереджені у двох регіонах: Передкарпатському та Північнокримському. У першому — запаси магнію пов'язані з калійними солями, у другому — з солоними озерами Криму. Найбільш якісна сировина зосереджена в Калусько-Голинському та Сиваському родовищах, поклади яких розробляються. Сполуки магнію застосовують у каучуковій промисловості, для виготовлення паперу, вогнетривких виробів, у медицині.

Україна має великі поклади кам'яної (кухонної) солі. За ступенем чистоти вони належать до найякісніших у світі. Основні поклади є в Донбасі, Придніпровській низовині, Передкарпатті та Закарпатті. Великі запаси кухонної солі зосереджені в ропі кримських озер, а також у підземних розсолах. Ці запаси в Україні за сучасного рівня видобутку практично невичерпні. Найбільші запаси високоякісної кухонної солі зосереджені на невеликих глибинах в потужних пластах на Донбасі. Загальна потужність шару солі коливається від 100 до 200 м. За видобутком кухонної солі Донбас посідає перше місце в Європі. В обмежених обсягах кухонну сіль видобувають у Дрогобичі, Калуші, Долині (Передкарпаття), Солотвині (Закарпаття). Родовища кам'яної солі виявлено також в межах Дніпровсько-Донецької западини — поблизу м. Ромни.

Поклади сірки, графіту і фосфоритів в Україні

Україна багата ресурсами самородної сірки, основні запаси якої розміщені у Передкарпатському сірконосному басейні (Львівська та Івано-Франківська області). Сірка зосереджена в багатьох родовищах, які простягаються від Яворова (на заході Львівщини) вздовж Дністра. Експлуатується відкритим способом Роздольське і Подорожнянське родовища, способом підземного виплавлення — Язівське та Немирівськє. Сірку використовують у хімічній промисловості насамперед для виробництва сірчаної кислоти. В останні роки видобуток сірки в Передкарпатті скорочується. Це пояснюється зниженням світових цін на сірку внаслідок дешевого її вилучення з нафти і горючого газу.

В Україні є також невеликі родовища фосфоритів — сировини для виробництва фосфорних добрив: у межах Івано-Франківської, Чернігівської, Запорізької, Харківської і Сумської областей.

Цінним мінеральним ресурсом є графіт, який широко використовують в атомній енергетиці, у виробництві олівців, фарб, темного скла, підшипників. В Україні залягають поклади графіту світового значення. Родовища графітів приурочені до порід Українського щита. Найбільші поклади цієї мінеральної сировини — у Кіровоградській області (Завалівське родовище).

Нерудні матеріали для металургії

В Україні добре розвинута чорна металургія, яка потребує великої кількості різноманітних нерудних матеріалів. До таких матеріалів належать флюсові та доломітизовані вапняки, доломіт, вогнетривкі глини, плавиковий шпат та ін. Крім підприємств чорної металургії, їх широко використовують у багатьох галузях господарства.

Найбагатші родовища флюсових вапняків виявлено в Донбасі і Криму, доломіту — в Донецькій (Оленівське, Микитівське родовища), Дніпропетровській та Закарпатській (район Рахова) областях.

Значні родовища вогнетривких глин (Часовоярське, Новорайське та ін.) зосереджені у Донбасі і Придніпров'ї.

Великим є Черкаське родовище бентонітових глин, які використовують для виготовлення форм відливання деталей машин, а також у нафтовій, харчовій, текстильній, нафтопереробній, миловарній та інших галузях промисловості. Запаси цього родовища практично невичерпні, потужність залягання — 25 м. Це родовище вважається одним з найбільших у світі.

В Україні великі поклади каолінів. Вони мають високу якість і можуть використовуватися для виробництва металічного алюмінію хімічним способом. Каоліни залягають у межах Українського щита на великих площах. їх видобувають у Вінницькій, Запорізькій, Житомирській областях. Найбільшим у світі родовищем каолінів є Просянівське в Дніпропетровській області. Тут потужність шару каолінів високої якості подекуди досягає 100 м; використовують його для виробництва порцеляни, як наповнювач під час виготовлення паперу, гуми тощо. Високоякісні каоліни використовують переважно для виготовлення вогнетривких виробів.

Сировина для виробництва будівельних матеріалів

Великими є поклади різноманітної сировини для виробництва будівельних матеріалів. Щодо запасів багатьох з них (облицювальних матеріалів, пиляльних вапняків, крейди, скляних пісків тощо) Україна посідає чільне місце в Європі.

Експлуатується 36 родовищ цементної сировини (гіпс, трепел, діатоміт, опока). Найбільші її поклади знаходяться в Донецькій, Харківській, Львівській, Чернігівській, Рівненській, Хмельницькій областях, у Криму.

У багатьох регіонах зосереджені великі ресурси вапняків, які широко використовують як будівельні матеріали, під час виплавки металу, виробництва цукру.

В Україні налічується понад 60 родовищ крейди. Основні її запаси зосереджені у Донецькій, Сумській, Луганській, Чернігівській, Харківській областях.

У багатьох районах залягають скляні піски. Найбільші їх запаси виявлено у Львівській, Київській, Житомирській, Донецькій областях.

У господарстві широко використовують облицювальне каміння. Великі родовища високоякісних гранітів, габро, лабрадоритів та інших матеріалів пов'язані з виходом на поверхню або неглибоким заляганням гірських порід Українського щита. Практично необмежені запаси високоякісних сіро-рожевих, сірих та червоних гранітів виявлено у Житомирській області (мал. 24). Поклади гранітів є у Запорізькій, Хмельницькій, Рівненській та інших областях, де вони виходять на поверхню.

Озеро на місці колишнього гранітного кар'єру
Мал. 24. Озеро на місці колишнього гранітного кар'єру

Широко використовують у будівництві, в тому числі шляховому, базальти. Великі запаси їх сконцентровані в Рівненській, Донецькій, Дніпропетровській областях. У Житомирській, Запорізькій, Кіровоградській, Черкаській, Хмельницькій та інших областях є родовища лабрадоритів, їх використовують як облицювальний матеріал не тільки в нашій країні, а й вивозять за кордон.

Високоякісний мармур, мармуроподібний вапняк, туфи розробляють у Закарпатській області, у Криму, пісковик — в Івано-Франківській, Тернопільській, Львівській областях.

Поклади дорогоцінного (коштовного) і виробного каміння в Україні

В Україні є значні запаси дорогоцінного (коштовного) і виробного каміння. Дорогоцінне каміння має прозорі кристали різного кольору з яскравим блиском. Це — топаз, берил, аметист, аквамарин, гірський кришталь, агат, сердолік, бурштин (янтар). Кольорове виробне каміння не прозоре або просвічуюче, з примхливим рисунком фону і забарвленості. Такими каміннями є лабрадорит, мармур, граніт, обсидіан, халцедон, сердолік, яшма.

За масштабами видобутку топазів Україні належить одне з перших місць у світі. На Волині знайдено кристал цього мінералу масою 62 кг. Топази є і в інших місцях виходу на поверхню гірських порід Українського щита.

В окремих районах Криму, Донбасу залягають агат, халцедон, сердолік. Промислові поклади бурштину виявлено в палеогенових піщано-глинястих відкладах на Поліссі і Передкарпатті. Глибина залягання покладів — 3-10 м, їх потужність — 0,6-5 м. Залягає бурштин різних відтінків — білого, жовтого, коричневого і червоного, прозорий і непрозорий. Трапляються шматки масою до 0,8 кг. Бурштин за художніми якостями близький до прибалтійського і навіть з багатшою кольоровою гамою (мал.25). Розвідане і придатне для експлуатації Клесівське родовище бурштину (Рівненська обл.).

Бурштин з вкрапленням доісторичної комахи
Мал. 25. Бурштин з вкрапленням доісторичної комахи

У Приазов'ї, північній частині Рівненщини виявлено ознаки алмазоносності, яка оцінюється як досить перспективна.

Мінеральні води та лікувальні грязі

Лікувальні мінеральні води різноманітного хімічного складу є в районах Моршина, Олеська (Львівська обл.), Миргорода (Полтавська обл.), Слов'янська (Донецька обл.), у прилеглих до Чорного та Азовського морів районах Одеської, Миколаївської, Запорізької і Донецької областей, Автономній Республіці Крим.

У світі Україна відома своїми унікальними мінеральними лікувальними водами типу нафтуся. Її запаси виявлено в двох регіонах західної частини України — в районі Трускавця і поблизу Східниці (Львівська обл.), а також у районі Сатанова (Хмельницька обл.) і прилеглої до нього території.

У Карпатах є значні ресурси цінних вуглекислих вод. Вони поширені у Закарпатті (особливо в районі Сваляви), в північній частині Українських Карпат, а також у східній частині Автономної Республіки Крим.

З виходом на поверхню і неглибоким заляганням порід Українського щита в багатьох місцях пов'язані великі запаси радонових вод. Горизонти цих вод простягаються з північно-західної частини України через усю її територію аж до Азовського моря. В окремих регіонах ці води використовують з лікувальною метою (Хмільник Вінницької обл., Миронівка Київської обл. та ін.).

У країні є значні запаси сульфідних вод. Їх хімічний склад досить різноманітний. Найбільші запаси цих вод зосереджені в Передкарпатті, а також на Поділлі. Їх використовують для лікувальних цілей на курортах Шкло, Немирів, Великий Любінь (Львівська обл.), с. Черче (Івано-Франківська обл.). Запаси цих вод є в Причорномор'ї. Цінні лікувальні властивості мають йодні, бромні та йодо-бромні води, що зосереджені в Передкарпатті, Карпатах, Причорномор'ї, Приазов'ї, на сході держави.

Велике значення мають лікувальні грязі (мули, сопкова грязь, торфи). Найбільші запаси лікувальних грязей розміщені в Одеській, Миколаївській, Херсонській, Львівській, Полтавській, Дніпропетровській, Донецькій областях, у Криму.

Запаси, лікувальні властивості та унікальність перелічених ресурсів дають змогу створити у державі рекреаційно-оздоровчі центри світового значення.

Загалом Україна добре забезпечена різними мінерально-сировинними ресурсами, які широко використовуються у господарстві. Значна частина ресурсів експлуатується: залізні, марганцеві, уранові, титанові руди, граніти, базальти, каоліни, графіти, кухонна сіль за запасами яких Україна посідає одне з провідних у світі місць. Однак Україна має обмежені запаси нафти (задовольняє свої потреби за рахунок власного виробництва на 8%) і природного газу (22%), руд багатьох кольорових металів. Недостатньо забезпечена країна також сировиною для виробництва фосфатних добрив, магнезитом, плавиковим шпатом і деякими іншими корисними копалинами.

У зв'язку із скороченням обсягів промислового виробництва видобуток мінерально-сировинних ресурсів за останнє десятиліття в Україні скоротився.

  1. Де в Україні зосереджені родовища калійної і кухонної солей? Назвіть найбільші з них.
  2. Які нерудні корисні копалини використовуються в металургійній промисловості?
  3. Які корисні копалини належать до будівельних? У яких областях розвідано їх родовища?
  4. Яке коштовне каміння трапляється в надрах України?
  5. Родовища яких корисних копалин є на території вашої області?

Розкажіть про типи і поширення лікувальних мінеральних вод в Україні.