Лимани, озера, водосховища, канали, болота України. Підземні води
Озера і лимани України
З-поміж природних водойм провідне місце в Україні належить озерам і лиманам. Лиман — це витягнута мілководна затока, що утворюється від затоплення морем пригирлової частини річкової долини або балки. Формується в результаті опускання суходолу і підтоплення його морем. Лимани бувають відкриті, що сполучені з морем, і закриті — відокремлені від моря. Вони поширені в південно-західній і центральній приморській частинах держави.
На території України налічується близько 20 тис. озер, у тому числі понад 7 тис. площею від 0,1 км кв і більше, 43 — площею від 10 км кв і більше (див. додаток 7).
У північно-західній частині країни на Волині є озера, що утворилися у карстових зниженнях рельєфу. Це — Шацьке поозер'я (мал. 40, 42). Найбільшим озером цього краю є Світязь, берегова лінія якого перевищує 30 км. Крім того, тут розташовані озера Пулемецьке, Луки та ін. Живляться ці озера атмосферними і підземними водами.

Мал. 40. Шацькі озера
Великі озера зосереджені в плавнях Дунаю (Кагул, Ялпуг; Катлабуг, Китай та ін.). Багато озер і закритих лиманів є на узбережжі Чорного та Азовського морів (Сасик, Хаджибейський, Куяльницький). У степовій частині Криму налічується понад 50 солоних озер (Донузлав, Сасик-Сиваш, Сакське, Кирлеутське, Айгульське та ін.) (мал. 41).

Мал. 41. Північнокримські озера
Багато озер у заплавах Дніпра, Десни, Орелі, Самари та Прип'яті. Заплавні озера здебільшого невеликі за розміром, неглибокі.

Мал. 42. Куточок у Шацькому поозері
Водосховища
Водосховище — штучна водойма, що утворюється під час спорудження (в долині річки) водопідпірної греблі.
Найбільші водосховища створено на Дніпрі:
- Київське,
- Канівське (мал. 43),
- Кременчуцьке,
- Дніпродзержинське,
- Дніпровське (Запоріжжя) (мал. 44)
- та Каховське.
Функціонують також великі водосховища на Дністрі — Дністровське, на Сіверському Дінці — Печенізьке, на Осколі — Червонооскільське та ін. (див. додаток 8).

Мал. 43. Канівське водосховище в районі Трипілля

Мал. 44. Гребля Дніпрогесу. На другому плані — Дніпровське водосховище
Створення великих штучних водойм призвело до вилучення з сільськогосподарського використання великих земельних площ. У басейні Дніпра, наприклад, вилучено 700 тис. га високопродуктивних земель, переважно орних, та сіножатей, що знаходилися в густозаселених районах. Ця територія майже дорівнює площі Чернівецької області. До того ж слід враховувати, що великі (понад 200 тис. га) площі високоякісних земельних угідь, розташованих біля штучних водойм, нині підтоплюються і фактично вибувають із сільськогосподарського використання.
Канали
Для забезпечення водою потреб міст, промислових і сільськогосподарських підприємств у бідних на воду південних районах України споруджені водопостачальні (див. додаток 9) і зрошувальні канали.
Зрошувальні канали подають води для зрошення сільськогосподарських угідь. Зрошувальні канали — це частина зрошувальної системи, що включає водозабірні споруди, зрошувальну мережу, насосні і розподільні станції тощо.
Найбільшими зрошувальними системами в Україні є
- Бортницька (Київська обл.),
- Каховська (Херсонська і Запорізька обл.),
- Краснознам'янська (Херсонська),
- Нижньодністровська (Одеська),
- Приазовська (Донецька і Запорізька),
- Інгулецька (Миколаївська обл.),
- а також системи в зоні каналу Дніпро — Донбас.
Для водопостачання міст використовують також водоводи
- Дніпро — Донбас — Харків,
- Дністер — Одеса,
- Дністер — Чернівці,
- Дніпро — Західний Донбас,
- Дніпро — Кіровоград та ін.
Болота
В Україні зосереджені значні площі боліт, що становлять 1,2 млн га, в тому числі торфові — майже 1 млн га. Більшість їх розміщена на Поліссі, особливо на Волинському.
Болота, а також торфовища за живленням поділяють на низинні (в основному розміщені в долинах річок і прибережних районах озер, багаті на мінеральні речовини), верхові та перехідні (на вододілах, пологих схилах, піщаних прирічкових ділянках). Низинні болота живляться переважно підземними водами, верхові — атмосферними опадами.
В Україні переважають низинні болота та торфовища. Майже половина всіх боліт осушена. Осушені землі переважно використовують як луки і пасовища. На неосушених болотах раніше збирали ягоди (журавлину, чорницю), лікарські рослини. Останнім часом у зв'язку з катастрофою на Чорнобильській АЕС, яка призвела до підвищення радіоактивності у прилеглих районах Полісся, господарське використання боліт і торфовищ різко скоротилося.
Близько 10% площ усіх боліт України охороняється. Болота і торфовища мають важливе водоакумулятивне і водоохоронне значення.
В усіх районах України поширені ставки (їх налічується близько 27 тис). Ставок — штучна водойма, утворена внаслідок перегородження греблею малої річки, потічка, балки чи яру. Ставки зосереджені в пониззях поблизу річок. Найбільше їх у лісостеповій зоні.
Що таке лиман?
- Покажіть на фізичній карті райони зосередження озер в Україні.
- Назвіть і покажіть на карті найбільші озера і лимани України.
- На контурній карті підпишіть найбільші водосховища на річках України.
- Опрацюйте додаток 9. Покажіть на карті основні канали України.
- Користуючись текстом підручника, простежте за картою (мал. 1, стор. 7), в яких областях знаходяться найбільші зрошувальні системи в Україні.
Підземні води
Підземні води поділяються на
- ґрунтові води,
- напірні води і
- верховодку.
Ґрунтові води — води першого від поверхні постійного водоносного горизонту. У межах низовин, наприклад, Поліської, Придніпровської вони залягають на глибині переважно до 5 м, у межах височин (Волинська, Подільська, Придніпровська) — на глибині 5-15 м. Ґрунтові води тісно пов'язані з режимом поверхневих вод. Прісні ґрунтові води широко використовуються для зрошення і місцевого водопостачання. Потребують охорони від забруднення.
Напірні води — підземні води, що перебувають під тиском. Глибина залягання їх в Україні зростає з півночі (100-150 м) на південь (500-600 м). Напірні води залягають в артезіанських басейнах, тому їх часто називають артезіанськими. Великими артезіанськими басейнами є Волино-Подільський, Дніпровсько-Донецький, Причорноморський.
Верховодка — тип безнапірних підземних вод, що залягають найближче до земної поверхні.
На одного жителя України пересічно припадає 1,1 м куб питної води на добу, причому в північних, краще водозабезпечених областях — у 2-3 рази більше, ніж у південних. Найкраще забезпечені питною водою Волинська, Рівненська, Чернігівська, Сумська області, а також північні території Київської і Полтавської областей.
Посилюється забруднення підземних вод. Найгостріша ситуація склалася в степовому Криму, де підземні води забруднені майже на 40% усієї його площі, що змусило вивести з експлуатації сім водозаборів. В Україні забруднено близько 7% усіх запасів підземних вод. Охорона чистих підземних вод від забруднення та їх раціональне використання — важлива загальнонаціональна проблема.
До підземних належать також мінеральні води, що містять солі і гази. Частина мінеральних вод є лікувальними.
За останнє десятиріччя споживання води в Україні в результаті скорочення обсягу промислового і сільськогосподарського виробництва різко зменшилося (майже на 50%). Проте мають місце значні втрати води під час її транспортування (10%). Близько третини спожитої води не повертається для повторного використання. Забезпеченість прісними водними ресурсами в Україні у маловодний рік, особливо в південно-східній і південній частинах, залишається низькою, що призводить до додаткових витрат на водозабезпечення.
- Що таке підземні води?
- На які типи поділяються підземні води?
- Від яких чинників залежить глибина залягання підземних вод?
- Яке значення має охорона вод?
- Яку воду використовує населення у вашій місцевості?
Назвіть найбільші артезіанські басейни на території України.