Скуратович О.Я., Коваленко Р.Р., Круглик Л.І.
Географія. 6 клас. Підручник для середньої школи

Атмосферні опади: сніг, дощ, град, роса, туман, іній

§32. Атмосферні опади

Багатьом, звичайно, в спекотний літній день приємно потрапити під теплий дощ, а взимку по снігу покататися на лижах чи санчатах. Разом з тим град чи туман сприймається без радості. Рано-вранці приємно помилуватися росою на траві чи памороззю на деревах. Усе це вода атмосфери — атмосферні опади.

Атмосферні опади — це вода, що випадає з хмар чи безпосередньо з повітря, у рідкому чи твердому стані.

До рідких опадів належать дощ, роса, туман. До твердих — сніг, град, паморозь.

Вимірюється кількість опадів шаром води (в мм), який утворюється, якщо вода, яка випала, не стікає і не випаровується. Для цього використовується прилад — опадомір. Він складається з дощомірного відра і дощомірної склянки з поділками. Тверді опади перед вимірюванням розморожують. Товщину снігу вимірюють снігомірною рейкою.

Дощ, сніг, град випадають безпосередньо із хмар. Найдрібніші крапельки води, що містяться у хмарах, за певних умов зливаються одна з одною, поступово збільшуючись. Хмара темнішає, збільшені крапельки води не можуть більше утримуватися у повітрі і падають на землю. Іде дощ. Коли хмари складаються не з крапельок води, а з кристаликів льоду, утворюються сніжинки. Під час дощу відносна вологість повітря звичайно перевищує 90%.

За характером випадання опади бувають обложні (довгочасний дощ або снігопад), зливові (короткочасний дощ або сніг), мрячні (маленькі крапельки води або крижані голочки).

Град — це крупинки снігу, вкриті кірочкою льоду. Чому він буває лише влітку? Виявляється, град випадає з купчастих хмар, які тепле повітря підняло на висоту 10 км. Він утворюється у хмарах при великих висхідних потоках повітря в теплу пору року. Крапельки води в цих умовах, потрапляючи на велику висоту, замерзають і на них шарами нарощуються водяні кристалики. Під час падіння вниз вони від зустрічі з краплями переохолодженої води збільшуються в розмірах. Величина градинок буває від часток міліметра до розмірів курячого яйця. Град часто завдає великої шкоди: знищує посіви, ламає гілки фруктових дерев, іноді пошкоджує дахи будинків і навіть вбиває дрібних тварин.

Опади, що виділяються безпосередньо з повітря, — це туман, роса, іній. Туман виникає біля поверхні охолодженої землі, тобто там, де є умови для зниження температури повітря. У холодному повітрі водяна пара конденсується в дрібні крапельки води, які висять у ньому. Ось чому туман буває вранці, коли поверхня землі ще не встигла прогрітися. Туман, що піднявся від поверхні землі, є хмарою.

Роса спостерігається літньої ночі у ясну погоду, коли повітря стикається з охололою поверхнею землі і залишає на ній крапельки води. Якщо поверхня грунту та предмети на ньому охолоджуються до температури нижче від 0°С, то утворюється іній. Він буває пізньої осені або ранньої весни.

САМОСТІЙНА РОБОТА

За мал.70 виконай завдання та підготуй відповіді на такі запитання:

Тест до теми
Мал. 70
 1. Блок 1
  1. запиши в зошит визначення поняття «атмосфера»;
  2. пригадай склад атмосферного повітря;
  3. назви основні шари атмосфери та їх межі;
  4. пригадай, де розміщений в атмосфері озоновий шар; яке він має значення для живих організмів;
  5. як і чому в тропосфері з висотою змінюється температура повітря і атмосферний тиск?
  6. який вплив на атмосферу має діяльність людини?
 2. Блок 2
  1. заповни таблицю 6;
  2. як пов'язані між собою показники стану погоди, накресли схему їх взаємозалежності;
  3. запиши в зошит визначення поняття «погода».
Таблиця 6. Характеристика стану погоди
Показники погодиОдиниці вимірюванняПрилади для вимірюванняВід чого залежать показники погоди
Температура повітря
Атмосферний тиск

Вітер:

 1. напрям
 2. сила
 3. швидкість

Вологість повітря:

 1. абсолютна
 2. відносна
Хмарність
Опади

Висновки

 1. Атмосферні опади — вода, яка випадає з хмар чи виділяється з повітря у рідкому чи твердому стані.
 2. До атмосферних опадів належать дощ, сніг, град, роса, туман.
 3. Утворення опадів залежить від коливань температури повітря у тропосфері протягом доби (роса, іній, туман) чи різниці температур у нижніх та верхніх шарах тропосфери (дощ, сніг, град).