Бразилія. Загальна характеристика. Природні умови Бразилії

Федеративна Республіка Бразилія

Назва країни походить від португальського brasa, що означає «жар, розжарене вугілля» (так португальці називали червоний сандал, який якийсь час був головним предметом експорту з Бразилії в Європу).

Площа — 8,5 млн км кв.
Населення — 164 млн чоловік.
Столиця — Бразиліа.

Адміністративний поділ. Держава розділена на 23 штати, один столичний округ і 3 федеральних території.
Форма правління. Федеративна республіка
Глава держави. Президент, що обирається на 5 років.
Найвищий законодавчий орган. Національний конгрес (двопалатний парламент, що складається з Федерального сенату і Палати депутатів).
Найвищий виконавчий орган. Уряд.

Крупні міста. Сан-Паулу, Ріо-де-Жанейро, Салвадор, Белу-Орізонті, Ресіфі, Курітіба, Порту-Алегрі, Белен, Манаус, Форталеза.

Державна мова. Португальська.
Релігія. 89% — католики, досить багато жителів офіційно сповідують окультні релігії.
Етнічний склад. 55% — європейці (португальці, італійці, іспанці), 38 % — метиси, 7 % — вихідці з Африки.

Валюта. Реал = 100 сентаво.

Розташування та місце у світі

Бразилія на півночі межує з Гайаною, Венесуелою, Сурінамом, Французькою Гвіаною, на північному заході — з Колумбією, на заході — з Перу і Болівією, на південному заході — з Парагваєм і Аргентиною, на півдні — з Уругваєм. На сході омивається водами Атлантичного океану. Бразилія — найбільша країна Латинської Америки і одна з найбільших у світі. За площею і населенням вона посідає п'яте місце, а за обсягом ВНП — восьме. Разом з тим, Бразилія є слаборозвиненою країною з усіма характерними для Латинської Америки рисами: за ВНП на душу населення вона займає 37-ме місце в світі. У зовнішніх економічних відносинах Бразилія орієнтується на США та інші розвинені країни, але одночасно цей «тропічний гігант» є партнером і багатьох слаборозвинених країн.

Природні ресурси

Дуже значні. Вони включають клімат, воду, гідроенергію, орні землі, пасовища і руди металів. Бідна країна на паливо. Більша частина території лежить між екватором і тропіком Козерога в екваторіальному, субекваторіальному і тропічному поясах. Традиційно її поділяють на п'ять великих частин: Амазонію, Північний Схід, Південний Схід, Південь і Захід.

Клімат

На території Бразилії виділяють 6 основних кліматичних зон: екваторіальну, тропічну, тропічну високогірну, тропічну атлантичну, напівзасушливу, субтропічну. На більшості території країни середньорічна температура вища +20°С, що обумовлене близькістю екватора і невисоким рельєфом місцевості. В цілому для тропічних районів Бразилії характерні суха зима і дощове літо. Річна кількість опадів зменшується від 3000 мм на західній Амазонській низовині до 500 мм на північному сході.

Флора

Територія басейну Амазонки покрита сельвою — вічнозеленими вологими труднопрохідними тропічними джунглями. На решті території переважають тропічні ліси.

Фауна

Для тваринного світу Бразилії характерні пума, ягуар, оцелот, мурахоїд, лисиця, мавпи, олень, броненосець, тапір, рідкісний чагарниковий собака, лінивець, опосум, крокодил, велика кількість птахів, комах і земноводних. У річках небезпечні каймани і піраньї.

Річки і озера

Найбільші річки — Амазонка, Парана, Сан-Франсиску. Остання утворює каскад водоспадів Паулу-Афонсу заввишки 84 м.