Туризм в США. Нематеріальна діяльність

Нематеріальна діяльність

У цій сфері господарства зайнято майже 2/3 працюючого населення і вона складається з великої кількості напрямків, галузей і окремих видів. Головними її підрозділами є торгівля, фінанси і послуги. Послуги в свою чергу поділяють на ділові (бізнесові), видовищні й рекреаційні та професійні. За кількістю зайнятих у кожному підрозділі переважають «нижні поверхи», представлені дрібними підприємствами повсюдного поширення і розміщення яких збігається з розміщенням населення (споживача). Це перш за все роздрібна торгівля і громадське харчування, шкільна освіта, медицина, автосервіс і персональні послуги.

В населених місцях США сформувалася своя ієрархія центрів, у яких розміщені підприємства повсюдних видів нематеріальної діяльності: загальний центр, його підцентри, центри окремих територій і просто окремі підприємства. Чим більше населене місце, тим складніша ця ієрархія. Центри бувають як «вузловими» — на перехрестях вулиць, так і «лінійними». Найбільш поширеною лінійною формою є так звані «торгові вулиці», де концентруються торгівля, послуги і видовища. Нерідко на них заборонено рух транспорту. Субурбанізація поставила на порядок денний проблему обслуговування передмість. Вихід було знайдено у створенні так званих супер- і гіпермаркетів. Це величезні торгово-розважальні комплекси під одним дахом з місцями для одночасного паркування тисяч автомобілів.

«Верхні поверхи» нематеріальної діяльності територіально сконцентровані. Вони тяжіють до великих міст (метрополітенів), значення і статус яких визначаються тепер не стільки матеріальним виробництвом, скільки розмірами нематеріальної діяльності. Саме у великих метрополітенах розміщені штаб-квартири корпорацій, банки, страхові, торгові, транспортні і туристські компанії. Тут же знаходяться головні видавництва, редакції газет і журналів, рекламні агенції, радіо й телевізійні студії, великі культурні та спортивні комплекси. Центральні ділові райони — даунтауни великих міст стали своєрідною «вітриною» США. Вони займають чималі площі, мають модерну архітектуру, привабливий вигляд, а часто і зелене оздоблення. Тут багато готелів і так званих «місць інтересу»: фешенебельні магазини, салони, театри, концертні зали, музеї тощо. Витрачаються великі кошти на постійне їх оновлення і перебудову. Одночасно в процесі субурбанізації намітилась тенденція переміщення деяких установ, у тому числі і штаб-квартир корпорацій, з даунтаунів метрополітенів у їх передмістя. Нові засоби зв'язку зробили це можливим технічно.

Неповсюдним (спорадичним) розміщенням відзначається діяльність, пов'язана з природною і культурною спадщиною. Природна спадщина США багата і різноманітна, культурна, порівняно з країнами Європи та Азії, — молода. Ставлення до них вкрай дбайливе. Служба національних парків, крім власне національних парків, включає національні історичні парки і місця, поля битв, національні меморіали і монументи, національні дороги, узбережжя, долини, річки, стежки, а також національні рекреаційні зони. Всього майже 370 об'єктів. Розкидані вони по всій території: природних об'єктів більше на заході, історичних пам'яток — на сході. 25 найпопулярніших з них щороку відвідує понад 2,5 млн чоловік кожний, у тому числі Долину Блакитних гір в Аппалачах — 18 млн чоловік, а національний монумент Статую Свободи — 4 млн чоловік.

Серед курортних місцевостей найпопулярнішими є Флорида і Гавайї. Флорида — центр масового відпочинку, тоді як переліт на Гавайські острови коштує дорого. Серед розважальних центрів найбільш відомі Голлівуд і Діснейленд у Каліфорнії, Лас-Вегас — у штаті Невада і Діснейуорлд на Флориді. Практика створення великих (метрополітенських) культурних і спортивних комплексів «під одним дахом» вперше мала місце в США і вони передують у цій справі.

Зараз серед галузей нематеріальної сфери на перший план вийшла група наукоємних послуг. На початку 90-х років до них відносили комп'ютерні та інформаційні (включаючи обробку інформації), інженерні та архітектурні, науково-дослідні, випробувальні та управлінські послуги. Загалом ними зайнято майже 3 млн чоловік, їх надають дослідні установи, лабораторії корпорацій, урядові заклади і університети. Швидко розвивається мережа комп'ютерних центрів, банків даних і система «Інтернет». Великі метрополітени, в першу чергу на Півночі, залишаються найбільшими центрами наукоємних послуг.

Одночасно значну активність у цьому напрямку проявляють раніше маловідомі центри, особливо на Півдні і Заході. Серед них, наприклад, Ралей-Дарем і Шарлотт у штаті Північна Кароліна, Остін у штаті Техас, Прово в штаті Юта і Портленд у штаті Ореґон. Місцями розташування суперкомп'ютерних центрів США стали Ітака (штат Нью-Йорк), Пітсбурґ (штат Пенсільванія), Урбан-Шампейн (штат Іллінойс), Боулдер (штат Колорадо) і Сан-Дієґо (штат Каліфорнія).

З десяти університетів, які отримують найбільші кошти на наукові дослідження, п'ять знаходяться в межах Півночі, а п'ять — у штатах Каліфорнія і Вашингтон. Це університети Джона Хопкінса в Балтіморі, Массачусетський технологічний інститут у Кембриджі біля Бостона, Станфордський університет в Пало-Альто (метрополітен Сан-Хосе), Вашингтонський університет в Сіетлі, Мічиганський університет в Анн-Арборі (біля Детройта), три кампуси Каліфорнійського університету (в Лос-Анджелесі, Сан-Дієґо і Окленді), Вісконсінський університет у Мадісоні та Колумбійський університет у Нью-Йорку.

Прикладом нової географії наукоємних послуг може бути штат Нью-Мексико, в якому була винайдена і вперше випробувана атомна зброя. Це гори і напівпустелі, де середня густота населення ледве досягає 3 чоловік на 1 км кв. Але тут у так званому «Науково-дослідному коридорі Ріо-Гранде» розташувалися понад три десятки новітніх лабораторій і наукових центрів різноманітних напрямків. Частка штату в науковій діяльності втричі вища від його частки в населенні США.

З 28 американських центрів космічних досліджень, підготовки та випробувань лише 7 знаходяться на Півночі, 13 — на Півдні й 8 — на Заході.

В цілому сучасні тенденції розміщення нематеріальної діяльності, в першу чергу наукоємних послуг, більше сприяють розвитку Півдня і Заходу, ніж Півночі.

Визначні пам'ятки

У Нью-Йорку — Рокфеллер-центр (15 хмарочосів), Брітіш-емпайр-білдінг, Будівля радіокорпорації Америки, собор Св. Патріка (XIX ст.), Нью-Йоркська публічна бібліотека, будівля Центрального вокзалу, Штаб-квартира ООН, хмарочос Емпайр-стейт-Білдінг (102 поверхи), Статуя Свободи, Музей імміграції, Нью-йоркський державний театр, будівля Метрополітен-опера, єгипетський обеліск «Голка Клеопатри», Meтрополітен-музей, Музей сучасного мистецтва, Музей американських індійців, Музей африканського мистецтва, Музей міста, Музей морів та багато ін. До природних визначних пам'яток відносяться національні парки, гірські хребти, побережжя заток та ін.

Корисна інформація для туристів

Американці пишаються тим, що вони — громадяни «найкращої» країни в світі, не люблять манірність ні в одязі, ні в манерах. Європейця може здивувати невигадливість їх зовнішнього вигляду – вони віддають перевагу зручному одягу, звертаються один до одного просто, неофіційно, навіть якщо між співрозмовниками різниця у віці і суспільному положенні.

Американці дуже піклуються про своє здоров'я і здоров'я інших, тому для куріння в ресторанах і барах відведені спеціальні місця. Не палять у таксі, аеропортах, вокзалах і навіть на деяких вулицях можуть оштрафувати за димлячу сигарету.

Що стосується спілкування в неофіційній обстановці, то прийоми в США — звичайна річ. Це сприятливий випадок поговорити про сім'ю і хобі. У подарунок краще принести пляшку хорошого вина.

У США чайові — це узаконена форма додаткової оплати праці у сфері послуг. Вона розповсюджується у таксі, в аеропортах, в готелях, в ресторанах. Носильникові доплачують 0,25-0,5 доларів за одне місце. Дещо більше отримує коридорний («bellboy») в готелі (0,5-1 долар за одне місце). Чайові прийнято давати метрдотелеві, портьє, покоївці! Чайові офіціанта, таксиста дорівнюють 10-15% від суми рахунку.

Ніколи не слід пропонувати гроші офіцерові поліції або чиновникові. Ця спроба може бути кваліфікована як кримінальний злочин.