США

США. Загальна характеристика. Місце у світі.

Природні умови і ресурси США.

Населення США.

Імміграція в США.

Загальна характеристика господарства США. Промисловість США (добувна промисловість, енергетика).

Промисловість США (обробна промисловість).

Сільське господарство США.

Транспорт США.

Нематеріальна діяльність США. Туризм в США.

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВНІЧ. Північно-Східне Атлантичне узбережжя (Загальна характеристика, Нью-Йорк).

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВНІЧ. Північно-Східне Атлантичне узбережжя (Інші міста, Вашингтон).

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВНІЧ. Приозер'я (Загальна характеристика. Пітсбург, Клівленд).

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВНІЧ. Приозер'я (Детройт, Чікаго, Сент-Луїс, Мінеаполіс). Землі на захід від р.Міссісіпі.

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВДЕНЬ. Південний Захід.

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВДЕНЬ. Верхній Південь. Флоріда.

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВДЕНЬ. Старий Південь (Новий Орлеан).

Внутрішні відмінності та міста США. ЗАХІД. Гірські штати. Каліфорнія (Загальна характеристика).

Внутрішні відмінності та міста США. ЗАХІД. Каліфорнія (Лос-Анджелес, Сан-Франциско та інші міста).

Внутрішні відмінності та міста США. ЗАХІД. Тихоокеанський Північний Захід (Сієтл). АЛЯСКА. ГАВАЇ.

ПРИОЗЕР'Я. Ця частина Півночі включає п'ять штатів Північно-Східного центру і захід штату Пенсільванія. Площа її понад 630 тис. км кв, населення близько 45 млн чоловік. Колонізація Приозер'я розпочалася пізніше, ніж Атлантичного узбережжя — тільки на початку XIX ст. Перевагами цієї частини США треба вважати такі три моменти.

По-перше, тут багата місцева сільськогосподарська і мінеральна сировинна база. Особливо важливе значення мало вигідне місцеположення району між Аппалачським кам'яновугільним басейном і залізорудним басейном озера Верхнього.
По-друге, тут дуже сприятливе поєднання наземних і водних шляхів (Великі озера і річки Міссісіпі та Огайо).
По-третє, понад сто років (1860-1970) тут знаходився центр ваги населення та економічної діяльності США. Саме центральне положення по відношенню до масового національного ринку мало найбільше значення для розвитку району.

У Приозер'ї, як і всюди в США, більша частина працюючих зайнята в нематеріальному виробництві, включаючи великий бізнес, медицину, науку і культуру. Це також важлива сільськогосподарська територія. В її межі заходять «кукурудзяний» і «молочний» пояси і тут виробляють 1/6 сільськогосподарської продукції країни. Приозер'я є важливою частиною «промислового поясу» Півночі (близько 1/4 зайнятих і промислової продукції в США).

В цьому своєрідному індустріальному серці США головна роль належить традиційним галузям і важкій індустрії: харчова, хімічна, нафтопереробна, виробництво гуми і пластмас, чорна металургія, металообробка і особливо машинобудування (виготовлення двигунів і турбін, промислового устаткування, гірничих і будівельних машин, підйомно-транспортних механізмів, сільськогосподарських машин, електротехніки і автомобілів). Район займає перше місце за виробництвом електроенергії та її споживанням. Базою енергетики є вугілля Аппалачського і Східного Внутрішнього басейнів, нафта і природний газ із Півдня. Величезний розвиток отримала атомна енергетика.

Важка промисловість Приозер'я уособлювала собою індустріальну могутність США в кінці XIX і першій половині XX ст. Але після другої світової війни Приозер'я почало відставати від інших районів країни у розвитку новітніх виробництв і послуг. Порівняно незначною стала і його частка в урядових воєнних контрактах. Район вступив у період структурної кризи. Вона посилювалася одночасно кризою великих міст, з їх соціальними і расовими протиріччями, а також конкуренцією японських і західноєвропейських автомобільних та металургійних корпорацій. Приозер'я стали називати «Морозним поясом», протиставляючи його так званому «Сонячному поясу» Півдня і Заходу, який розвивався значно швидше.

В останній чверті XX ст. американські корпорації за активної підтримки уряду вклали величезні кошти в модернізацію структури й технічне оновлення промисловості Приозер'я, включаючи такі капіталоємні галузі, як металургія і автомобільна. Зараз традиційна обробна промисловість Приозер'я — цілком конкурентоспроможна, а частка її зменшилась на користь наукоємних виробництв і послуг. Понад 1/4 витрат корпорацій на наукові дослідження використовуються саме тут.

Приозер'я — осередок великих міських утворень. Найбільші з них виникли на берегах озер. Це Баффало, Клівленд, Детройт, Чикаго, Мілуокі. З ними генетично зв'язаний Пітсбург — центр кам'яновугільного басейну. Ці міста відігравали і продовжують відігравати визначну роль в житті району і країни в цілому. Проте саме їх найбільше торкнулися кризові явища. На противагу їм міста, які лежать у внутрішній частині району (Колумбус, Індіанаполіс), на берегах Огайо і Міссісіпі (Цинциннаті, Луїсвілл, Сент-Луїс, Міннеаполіс—Сент-Пол) зараз мають більш позитивну структуру і розвиваються швидше.

Особливе місце в Приозер'ї та США в цілому займає Піттсбурзько-Клівлендський вугільно-металургійний район. Він розташований на стику штатів Огайо і західної Пенсільванії, витягнувшись з південного сходу на північний захід. Базою його стало величезне родовище коксівного вугілля біля Пітсбурга, місцеві вапняки, вогнетривкі глини і промислові піски та довізна залізна руда з басейну озера Верхнього (а зараз і канадські залізні руди, які надходять глибоководним шляхом по річці Св. Лаврентія). Його продукція — вугілля, кокс, хімікати, чавун, феросплави, сталь, важкий прокат, важке промислове устаткування, листове та віконне скло, кераміка тощо. Розквіт району, який інколи називають «Американським Руром», прийшовся на останню третину XIX і першу половину XX ст.

Сучасна перебудова його звелась до технічної модернізації та оновлення структури. Чимало шахт і заводів закрито, в тому числі металургійні заводи Янгстауна — в свій час третього за виплавкою сталі міста країни.

Пітсбург (2,4 млн жителів) — «Місто сталі», «Місто диму» колись було уособленням району. В роки другої світової війни в ньому виплавлялося сталі більше, ніж у Німеччині та Японії разом узятих. І зараз Пітсбург та його оточення дають 1/5 коксу, 1/5 чавуну і 1/10 сталі в країні. Але роль вугілля і металу в житті міста значно зменшилась. Серед нових виробництв — комп'ютерні (програмування у воєнних цілях) і медичні послуги. Місто відоме штаб-квартирами і науковими лабораторіями промислових корпорацій і є портом на річці Огайо.

Клівленд (2,9 млн жителів) — порт на озері Ері, через нього залізна руда йшла в район Пітсбурга, а звідти вугілля — на металургійні заводи на узбережжі озер. Як і Пітсбург — це значний металургійний центр, але його промислова структура більш різноманітна. Головна продукція — промислове обладнання та інструменти, промислова електроапаратура, автозапчастини тощо. Відомий він і як медичний та культурний центр.

При копіюванні інформації обов'язкові прямі посилання на сторінки сайту.
Всі книги та статті є власністю їхніх авторів та служать виключно для ознайомлення.