Приозер'я США. Детройт, Чікаго. Землі на захід від Міссісіпі

ДЕТРОЙТ (5,2 млн жителів у консолідованому метрополітені). Це один з найбільших індустріальних центрів США — «Мотор сіті», «Автомобільна столиця світу». Тут знаходяться штаб-квартири, дослідницькі лабораторії і заводи компаній «Дженерал Моторз», «Форд Мотор» і «Крайслер». В 50-ті роки в штаті Мічиган збирали 60% автомобілів США, в тому числі в самому Детройті — 40%. Незважаючи на деконцентрацію галузі, і зараз в штаті щорічно сходить з конвеєра більше 2 млн тільки легкових автомобілів тут а в самому Детройті на їх виробництві зайнято до 200 тис. чоловік.

Причини зосередження в Детройті автомобільної промисловості різноманітні. Крім вигідного розташування відносно металургійних центрів і масового національного ринку, свою роль відіграли й інші чинники. Тут у XIX ст. проходили наземні і водні шляхи на захід, місцевість була багата на ліси і славилась своїми фургонами і човнами. Винахід автомобіля зразу ж знайшов тут своїх прихильників і кваліфіковану робочу силу. Перша автомайстерня в Детройті була заснована в 1899 p., а вже в 1913 р. складання автомобілів тут було поставлене на конвеєр і вперше в світі почалося їх серійне виробництво.

Інші галузі промисловості Детройта здебільшого пов'язані з автомобілебудуванням і включають виплавку сталі, прокат, виготовлення штампів та інструменту, підшипників, виробів з гуми і пластмас, лаків та фарб, електрообладнання тощо. Виготовлення прокатного і ковальсько-пресового обладнання, яке виникло в зв'язку з потребами автомобілебудування, набуло загальнонаціонального значення.

В роки другої світової війни автомобільні компанії переводили потужності своїх заводів на випуск танків. Детройт тоді називали «Арсеналом демократії». І зараз в самому Детройті і в місті Лайма (штат Огайо) діють два комплекси з виготовлення танків.

Детройт значно впливає на довколишню територію. Автомобілебудування стало важливою галуззю в сусідніх штатах Огайо та Індіана. Більше того, автомобільна «столиця» Канади — місто Уїнсор — це фактично передмістя Детройта, зв'язане з ним мостами через протоку Детройт. В Анн-Арборі (передмістя Детройта) працює Мічиганський університет — один з найвідоміших у США.

ЧІКАГО (8,5 млн жителів) виник на березі озера Мічиґан там, де переваги Приозер'я проявляються найбільше. Озера тут заходять найдалі вглиб материка і близько до басейну Міссісіпі й перетинаються з найкоротшим шляхом з Північно-східного Атлантичного узбережжя на захід. Центральне положення щодо покладів вугілля і залізної руди та масових ринків країни також очевидне. Дуже швидко місто стало природним центром величезного сільськогосподарського хінтерланду і головним транспортним вузлом всередині країни. Швидке зростання Чікаго в другій половині XIX ст. вражало сучасників і залишило значний слід в американській історії. Майже 100 років Чикаґо посідав друге місце в країні після Нью-Йорка і тільки в 70-х роках його обігнав Лос-Анджелес.

Чікаго виділяється розмірами фінансово-торгової та ділової діяльності. Тут знаходяться найбільші в США ринки пшениці, кукурудзи, сої, худоби, а фондова біржа є другою після Нью-Йоркської. Тільки Нью-Йорку він поступається і за кількістю штаб-квартир великих корпорацій. Провідне місце Чикаго посідає в торгівлі по пошті (корпорація «Сіре, Робак») і в розповсюдженні комп'ютерів та комплектуючих.

Транспортний вузол Чикаго включає річковий та океанський порти, 9 суперавтострад, до двох десятків основних залізниць і багато трубопроводів. Аеропорт «О'хейр» вважається найзавантаженішим у світі.

Головними галузями промисловості Чікаго є харчова, поліграфічна, фармацевтична, металургія і металообробка, загальне та електромашинобудування. Металургійні комбінати в самому Чикаго та його передмістях, з яких найвідомішим стало «Місто сталі» — Ґері, виплавляють близько 3/10 американської сталі. Серед машинобудівної продукції — будівельна техніка, промислове обладнання, освітлювальна апаратура, електронні компоненти, телекомунікаційні електронні системи. До 50-х років Чикаґо був найбільшим у світі осередком боєнь. Через його відомий ринок худоби щороку проходило до 19 млн голів, а їх забоєм займалися понад 30 тис. чоловік. Зараз ця галузь емігрувала в місця відгодівлі тварин, але Чикаґо залишається найбільшим у США центром харчової промисловості: печені вироби, кукурудзяні сніданки, солодощі, сосиски та ковбаси, спеції тощо.

У Чикаго понад 1200 лабораторій промислових корпорацій. Місто є лідером у дослідженні мирного атома. Тут знаходиться Національна лабораторія Комісії з атомної енергії. В 1942 р. в університеті Чикаґо побудовано перший атомний реактор. Зараз 60% електроенергії в районі Чикаго дають АЕС. В місті багато видавництв і 5 воно відоме своїми науковими і популярними, в тому числі енциклопедичними виданнями. Чикаґо є великим культурним центром. Серед закладів культури музей науки і промисловості, музей історії природи, художній інститут, планетарій і акваріум, публічна бібліотека. В даунтауні міста понад 50 хмарочосів, включаючи Сієр Тауер, а їх фронт на березі озера вражає своєю імпозантністю і став своєрідною візиткою міста.

Сент-Луїс і Міннеаполіс—Сент-Пол (відповідно 2,5 та 2,7 млн жителів) лежать на окраїнах Приозер'я. Вони виникли на правому березі Міссісіпі і їхні інтереси спочатку обмежувались життям Великих рівнин. Обидва виконують важливі торгово-розподільчі і транспортні функції. Старі галузі промисловості в Сент-Луїсі — харчова, пивоварна, хутряна, чорна і кольорова металургія, в Міннеаполісі—Сент-Полі — борошномельна, деревообробна і паперова, комерційна поліграфія. Але зараз їхнє місце в країні визначається новітніми виробництвами і послугами.

Сент-Луїс став важливим центром складання автомобілів і виготовлення запчастин. В ньому знаходяться штаб-квартира, лабораторії і заводи корпорації «Макдоннелл—Дуглас». За обсягами урядових воєнних контрактів Сент-Луїс поступається лише Лос-Анджелесу, Нассау-Саффолку і Бостону. В Сент-Луїсі виготовлялись перші капсули, в яких американські космонавти облетіли Землю. Зараз тут виготовляють космічну техніку, ракетні двигуни, бойові літаки (винищувачі і бомбардувальники). В 1904 р. в Сент-Луїсі відбулися Літні Олімпійські ігри.

Міннеаполіс—Сент-Пол перетворився на одного з провідних виробників комп'ютерів та комплектуючих. У місті чимало штаб-квартир комп'ютерних фірм.

ЗЕМЛІ НА ЗАХІД ВІД РІЧКИ МІССІСІПІ. Ця територія охоплює сім штатів Південно-Західного центру і тягнеться аж до Скелястих гір, заходячи у володінні Гірських штатів (Монтана, Вайомінґ, Колорадо). Це так звані Північні рівнини (північна частина Великих рівнин США) — величезна і слабозалюднена територія. Її значення в США визначається перш за все сільським господарством. Тут виробляється 1/5 продукції рослинництва і 30% продукції тваринництва. Це важливий район зернових (кукурудза, сорго, пшениця, ячмінь), сої, соняшнику, сіяних трав і пасовищ, великої рогатої худоби і свиней. За вартістю сільськогосподарської продукції штати Айова, Небраска, Канзас і Міннесота входять до першої десятки штатів, у тому числі Айова займає третє місце після Каліфорнії і Техасу.

Міста району здебільшого невеликі. Їхня функціональна структура формувалась під впливом потреб довколишніх територій: торгово-розподільчі, складські, обслуговуючі і транспортні функції. У промисловості переважають забій худоби, м'ясопереробка, борошномельне та олійне виробництво, сільськогосподарське машинобудування і ремонтні роботи. Винятком є Канзас-Сіті і Омаха — порівняно великі міста з різноманітними функціями і Уїчіто — вузькоспеціалізований центр авіапромисловості з заводами концерну «Боїнг», на яких виробляють стратегічні бомбардувальники, оснащені ракетною зброєю.