Приозер'я США. Детройт, Чікаго. Землі на захід від Міссісіпі

США. Загальна характеристика. Місце у світі.

Природні умови і ресурси США.

Населення США.

Імміграція в США.

Загальна характеристика господарства США. Промисловість США (добувна промисловість, енергетика).

Промисловість США (обробна промисловість).

Сільське господарство США.

Транспорт США.

Нематеріальна діяльність США. Туризм в США.

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВНІЧ. Північно-Східне Атлантичне узбережжя (Загальна характеристика, Нью-Йорк).

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВНІЧ. Північно-Східне Атлантичне узбережжя (Інші міста, Вашингтон).

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВНІЧ. Приозер'я (Загальна характеристика. Пітсбург, Клівленд).

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВНІЧ. Приозер'я (Детройт, Чікаго, Сент-Луїс, Мінеаполіс). Землі на захід від р.Міссісіпі.

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВДЕНЬ. Південний Захід.

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВДЕНЬ. Верхній Південь. Флоріда.

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВДЕНЬ. Старий Південь (Новий Орлеан).

Внутрішні відмінності та міста США. ЗАХІД. Гірські штати. Каліфорнія (Загальна характеристика).

Внутрішні відмінності та міста США. ЗАХІД. Каліфорнія (Лос-Анджелес, Сан-Франциско та інші міста).

Внутрішні відмінності та міста США. ЗАХІД. Тихоокеанський Північний Захід (Сієтл). АЛЯСКА. ГАВАЇ.

ДЕТРОЙТ (5,2 млн жителів у консолідованому метрополітені). Це один з найбільших індустріальних центрів США — «Мотор сіті», «Автомобільна столиця світу». Тут знаходяться штаб-квартири, дослідницькі лабораторії і заводи компаній «Дженерал Моторз», «Форд Мотор» і «Крайслер». В 50-ті роки в штаті Мічиган збирали 60% автомобілів США, в тому числі в самому Детройті — 40%. Незважаючи на деконцентрацію галузі, і зараз в штаті щорічно сходить з конвеєра більше 2 млн тільки легкових автомобілів тут а в самому Детройті на їх виробництві зайнято до 200 тис. чоловік.

Причини зосередження в Детройті автомобільної промисловості різноманітні. Крім вигідного розташування відносно металургійних центрів і масового національного ринку, свою роль відіграли й інші чинники. Тут у XIX ст. проходили наземні і водні шляхи на захід, місцевість була багата на ліси і славилась своїми фургонами і човнами. Винахід автомобіля зразу ж знайшов тут своїх прихильників і кваліфіковану робочу силу. Перша автомайстерня в Детройті була заснована в 1899 p., а вже в 1913 р. складання автомобілів тут було поставлене на конвеєр і вперше в світі почалося їх серійне виробництво.

Інші галузі промисловості Детройта здебільшого пов'язані з автомобілебудуванням і включають виплавку сталі, прокат, виготовлення штампів та інструменту, підшипників, виробів з гуми і пластмас, лаків та фарб, електрообладнання тощо. Виготовлення прокатного і ковальсько-пресового обладнання, яке виникло в зв'язку з потребами автомобілебудування, набуло загальнонаціонального значення.

В роки другої світової війни автомобільні компанії переводили потужності своїх заводів на випуск танків. Детройт тоді називали «Арсеналом демократії». І зараз в самому Детройті і в місті Лайма (штат Огайо) діють два комплекси з виготовлення танків.

Детройт значно впливає на довколишню територію. Автомобілебудування стало важливою галуззю в сусідніх штатах Огайо та Індіана. Більше того, автомобільна «столиця» Канади — місто Уїнсор — це фактично передмістя Детройта, зв'язане з ним мостами через протоку Детройт. В Анн-Арборі (передмістя Детройта) працює Мічиганський університет — один з найвідоміших у США.

ЧІКАГО (8,5 млн жителів) виник на березі озера Мічиґан там, де переваги Приозер'я проявляються найбільше. Озера тут заходять найдалі вглиб материка і близько до басейну Міссісіпі й перетинаються з найкоротшим шляхом з Північно-східного Атлантичного узбережжя на захід. Центральне положення щодо покладів вугілля і залізної руди та масових ринків країни також очевидне. Дуже швидко місто стало природним центром величезного сільськогосподарського хінтерланду і головним транспортним вузлом всередині країни. Швидке зростання Чікаго в другій половині XIX ст. вражало сучасників і залишило значний слід в американській історії. Майже 100 років Чикаґо посідав друге місце в країні після Нью-Йорка і тільки в 70-х роках його обігнав Лос-Анджелес.

Чікаго виділяється розмірами фінансово-торгової та ділової діяльності. Тут знаходяться найбільші в США ринки пшениці, кукурудзи, сої, худоби, а фондова біржа є другою після Нью-Йоркської. Тільки Нью-Йорку він поступається і за кількістю штаб-квартир великих корпорацій. Провідне місце Чикаго посідає в торгівлі по пошті (корпорація «Сіре, Робак») і в розповсюдженні комп'ютерів та комплектуючих.

Транспортний вузол Чикаго включає річковий та океанський порти, 9 суперавтострад, до двох десятків основних залізниць і багато трубопроводів. Аеропорт «О'хейр» вважається найзавантаженішим у світі.

Головними галузями промисловості Чікаго є харчова, поліграфічна, фармацевтична, металургія і металообробка, загальне та електромашинобудування. Металургійні комбінати в самому Чикаго та його передмістях, з яких найвідомішим стало «Місто сталі» — Ґері, виплавляють близько 3/10 американської сталі. Серед машинобудівної продукції — будівельна техніка, промислове обладнання, освітлювальна апаратура, електронні компоненти, телекомунікаційні електронні системи. До 50-х років Чикаґо був найбільшим у світі осередком боєнь. Через його відомий ринок худоби щороку проходило до 19 млн голів, а їх забоєм займалися понад 30 тис. чоловік. Зараз ця галузь емігрувала в місця відгодівлі тварин, але Чикаґо залишається найбільшим у США центром харчової промисловості: печені вироби, кукурудзяні сніданки, солодощі, сосиски та ковбаси, спеції тощо.

У Чикаго понад 1200 лабораторій промислових корпорацій. Місто є лідером у дослідженні мирного атома. Тут знаходиться Національна лабораторія Комісії з атомної енергії. В 1942 р. в університеті Чикаґо побудовано перший атомний реактор. Зараз 60% електроенергії в районі Чикаго дають АЕС. В місті багато видавництв і 5 воно відоме своїми науковими і популярними, в тому числі енциклопедичними виданнями. Чикаґо є великим культурним центром. Серед закладів культури музей науки і промисловості, музей історії природи, художній інститут, планетарій і акваріум, публічна бібліотека. В даунтауні міста понад 50 хмарочосів, включаючи Сієр Тауер, а їх фронт на березі озера вражає своєю імпозантністю і став своєрідною візиткою міста.

Сент-Луїс і Міннеаполіс—Сент-Пол (відповідно 2,5 та 2,7 млн жителів) лежать на окраїнах Приозер'я. Вони виникли на правому березі Міссісіпі і їхні інтереси спочатку обмежувались життям Великих рівнин. Обидва виконують важливі торгово-розподільчі і транспортні функції. Старі галузі промисловості в Сент-Луїсі — харчова, пивоварна, хутряна, чорна і кольорова металургія, в Міннеаполісі—Сент-Полі — борошномельна, деревообробна і паперова, комерційна поліграфія. Але зараз їхнє місце в країні визначається новітніми виробництвами і послугами.

Сент-Луїс став важливим центром складання автомобілів і виготовлення запчастин. В ньому знаходяться штаб-квартира, лабораторії і заводи корпорації «Макдоннелл—Дуглас». За обсягами урядових воєнних контрактів Сент-Луїс поступається лише Лос-Анджелесу, Нассау-Саффолку і Бостону. В Сент-Луїсі виготовлялись перші капсули, в яких американські космонавти облетіли Землю. Зараз тут виготовляють космічну техніку, ракетні двигуни, бойові літаки (винищувачі і бомбардувальники). В 1904 р. в Сент-Луїсі відбулися Літні Олімпійські ігри.

Міннеаполіс—Сент-Пол перетворився на одного з провідних виробників комп'ютерів та комплектуючих. У місті чимало штаб-квартир комп'ютерних фірм.

ЗЕМЛІ НА ЗАХІД ВІД РІЧКИ МІССІСІПІ. Ця територія охоплює сім штатів Південно-Західного центру і тягнеться аж до Скелястих гір, заходячи у володінні Гірських штатів (Монтана, Вайомінґ, Колорадо). Це так звані Північні рівнини (північна частина Великих рівнин США) — величезна і слабозалюднена територія. Її значення в США визначається перш за все сільським господарством. Тут виробляється 1/5 продукції рослинництва і 30% продукції тваринництва. Це важливий район зернових (кукурудза, сорго, пшениця, ячмінь), сої, соняшнику, сіяних трав і пасовищ, великої рогатої худоби і свиней. За вартістю сільськогосподарської продукції штати Айова, Небраска, Канзас і Міннесота входять до першої десятки штатів, у тому числі Айова займає третє місце після Каліфорнії і Техасу.

Міста району здебільшого невеликі. Їхня функціональна структура формувалась під впливом потреб довколишніх територій: торгово-розподільчі, складські, обслуговуючі і транспортні функції. У промисловості переважають забій худоби, м'ясопереробка, борошномельне та олійне виробництво, сільськогосподарське машинобудування і ремонтні роботи. Винятком є Канзас-Сіті і Омаха — порівняно великі міста з різноманітними функціями і Уїчіто — вузькоспеціалізований центр авіапромисловості з заводами концерну «Боїнг», на яких виробляють стратегічні бомбардувальники, оснащені ракетною зброєю.