Південь США. Техас і Оклахома. Луїзіана. Х'юстон, Даллас

ПІВДЕНЬ

За своїми природними характеристиками Південь багатший від Півночі. В минулому рабство, а потім його пережитки стримували розвиток цієї частини США. Швидкі позитивні зміни на Півдні після другої світової війни стали можливими внаслідок повної заміни пережитків рабства ринковими відносинами. Перевагами Півдня є його природні умови та ресурси, дешевша і менш організована робоча сила і більш сприятливий «діловий клімат».

Сучасна структура господарства Півдня формувалася поступово і продовжує змінюватися і зараз. До початку XX ст. Південь був суто аграрною територією. Його індустріалізація почалася з сировинних галузей або тих, які орієнтуються на дешеву робочу силу. Промисловість Півдня здобула репутацію відсталої за своєю структурою, насиченою трудомісткими галузями з низькою заробітною платою, низьким технічним рівнем і темпами розвитку. Проте з 50-х років тут все ширше почали розвиватися новітні наукоємні галузі та послуги. Значну роль у цьому процесі відіграють воєнно-промисловий комплекс та урядові воєнні контракти. На Півдні багато військових баз і зосереджено 3/4 американських військовослужбовців. Обслуговування їх є важливим елементом життя в штатах Вірджинія, Північна Кароліна, Джорджія, Флорида і, особливо, Техас.

Південь і Північ займають приблизно однакову територію, але населення на Півдні менше, нижчою є його густота, порівняно мало великих метрополітенів. Частка Півдня в населенні США становить 35%, а у виробництві ВНП — 32%.

Враховуючи природне середовище, історичне минуле і сучасні особливості розвитку, територію Півдня поділяють на Старий Південь і три його «окраїни»: Південний Захід, Верхній Південь і Флориду. В XIX ст. головною частиною Півдня був Старий Південь з його рабовласницькими плантаціями і бавовництвом. Розвиток «окраїн» відбувався пізніше і за більш сприятливих обставин: рабство і пережитки рабовласництва ніколи не були тут надто сильними.

ПІВДЕННИЙ ЗАХІД. Район охоплює територію штатів Техас і Оклахома, частково Арканзас та Луїзіану. Його ще називають Новим Півднем, бо Техас було відібрано у Мексики тільки в 1845 p., a Оклахома до 1881 р. залишалася так званою «індіанською територією». Рабство і його пережитки на Південному Заході були поширені слабо. Місцеве бавовництво базувалось не стільки на праці негрів-рабів, скільки на ще більш дешевій робочій силі нелегальних іммігрантів з Мексики. І зараз частка іспаномовного населення в районі вища від середньої в країні.

Головним штатом Південного Заходу є Техас. За площею він займає перше місце серед «суміжних штатів» (692 тис. км кв, що більше від площі всього Приозер'я). За кількістю населення (18 млн чоловік) він поступається лише Каліфорнії. Завдяки своїм розмірам і швидкому зростанню Техас за багатьма економічними показниками займає провідні місця в США і за ним утвердилася слава «третього штату» країни після Каліфорнії і Нью-Йорка.

Південний Захід є одним з найбагатших і швидкозростаючих районів CШA. В національному масштабі він виділяється великим сільськогосподарським потенціалом, нафтогазовим комплексом виробництв, наукоємними галузями. Південний Захід — це стик південних рівнин і Примексиканської низовини. Тут розводять велику рогату худобу і овець, вирощують пшеницю, сорго, сіяні трави, бавовник і рис. Значна частина земель зрошується. Пониззя річки Ріо-Ґранде — зона цитрусових і овочівництва. Штат Техас є лідером за розмірами природних пасовищ, поголів'ям великої рогатої худоби (15 млн голів) і вирощуванням бавовнику.

Нафта і природний газ басейнів Ґалф і Мідконтинент стали основою величезного нафтогазового комплексу — найбільшого в США і в світі. Він включає видобуток нафти і природного газу, нафтопереробку і очистку газу, нафтогазохімію, електроенергетику, енергоємні виробництва і відповідне машинобудування. Тут зосереджено 2/5 потужностей нафтопереробки США, виробляються синтетичний каучук, органічні напівпродукти для виготовлення синтетичних волокон і пластмас, сірчана кислота, мінеральні добрива тощо. Штату Техас належить перше місце за виробництвом електроенергії (250 млрд кВт•год). На узбережжі Ґалфу виготовляють глинозем і виплавляють металічний алюміній. Серед машинобудівної продукції — устаткування для видобування нафти і природного газу, їх переробки і транспортування (бурове обладнання, помпи, компресори, резервуари тощо), машини для хімічної промисловості.

Сільське господарство і нафтогазовий комплекс — традиційні старі виробництва Південного Заходу. Після другої світової війни характерним для району став розвиток новітніх наукоємних галузей. За розмірами урядових воєнних контрактів Техас поступається тільки Каліфорнії, значними є вони і в штаті Луїзіана. Техасу належить одне з провідних місць і в наукових дослідженнях.

Економічний розвиток Південного Заходу супроводжувався зростанням двох міських утворень — Х'юстона і Далласа-Форт-Уерта (відповідно 4,1 та 4,4 млн жителів у консолідованих метрополітенах). Х'юстон лежить на узбережжі Мексиканської затоки і є уособленням нафтогазового комплексу і району Ґалф. У ньому багато штаб-квартир нафтогазових корпорацій. Він є найбільшим у США центром нафтопереробки, нафтогазохімії і відповідного машинобудування. Це також великий порт. У місті більше двох тисяч кілометрів магістральних трубопроводів (звідси і прізвисько «Миска з макаронами»). Х'юстон став відомим також тим, що поруч створено Центр управління пілотованими космічними польотами і здійснюється підготовка корпусу американських космонавтів.

Даллас і Форт-Уерт розташовані у внутрішній частині району на стику Ґалфу і Мідконтиненту та на стику зон бавовництва і пасовищного тваринництва. Це своєрідна фінансово-банківська і торгова столиця Південного Заходу (банки, страхові компанії, торгівля нерухомістю, товарні біржі бавовни і м'яса). Консолідований метрополітен є важливим вузлом авіаційних сполучень і великим промисловим центром. Значну роль в ньому відіграють як старі (м'ясопереробка, олійна, пошиття жіночого одягу, виробництво обладнання для нафтогазового комплексу, бавовництва та іригації), так і нові галузі: виробництво обладнання для торгівлі, сфери послуг і побуту, електротехнічне та електронне машинобудування і, особливо, авіаракетно-космічна промисловість.

Консолідований метрополітен став головним одержувачем урядових воєнних контрактів не тільки на Південному Заході, а й на всьому Півдні. Його підприємства виробляють електронні компоненти і військові системи зв'язку, літаки-винищувачі і вертольоти, ракетну техніку.

Даллас-Форт-Уерт і Х'юстон є найбільшими культурними і науковими центрами Південного Заходу. Свою молодість вони компенсують багатством і сучасними престижними напрямками діяльності. В них багато наукових, культурних і спортивних закладів, їх даунтауни мають красиву висотну модерну забудову і притягують багато відвідувачів.

Місто Остін — столиця штату Техас з розташованим у ньому Техаським університетом, у 80-х роках перетворилось на важливий осередок електроніки та інших наукоємних виробництв і послуг, своєрідну «Силіконову прерію» з чималою кількістю підприємств і дослідних лабораторій.