Нова Зеландія. Загальна характеристика. Природні умови Нової Зеландії

Нова Зеландія

Назва країни походить від голландської провінції Зеландія.

Площа — 271 тис. км кв.
Населення — 3,5 млн чоловік.
Столиця — Веллінгтон.

Адміністративний поділ. Держава розділена на 93 графства, 9 районів.
Державний устрій: формально — конституційна монархія, фактично — парламентська республіка.
Глава держави. Королева Великобританії, представлена генерал-губернатором.
Найвищий законодавчий орган. Однопалатний парламент — Палата представників.
Найвищий виконавчий орган. Уряд.

Крупні міста. Окленд, Крайстчерч, Гамільтон, Данідін.

Державна мова. Англійський.
Релігія. 24 % — англіканці, 18 % — пресвітеріанці, 15 % — католики, більшість маорі — члени християнських сект Ратана і Рінгату.
Етнічний склад. 88% — європейці (в основному британці), 9 % — маорі.

Валюта. Новозеландський долар = 100 центам.

Місце в світі та розташування

Нова Зеландія, як і Канада та Австралія, є колишньою пересе¬ленською колонією Великобританії і має з ними багато спільного. Територія Нової Зеландії, на перший погляд, невелика, але більша від території колишньої метрополії. Тобто, з розрахунку на душу населення Нова Зеландія більш ніж достатньо забезпечена земельними ресурсами. Заселялась Нова Зеландія пізніше від Канади й Австралії, і склад її переселенців був іншим. Ще в XIX ст. у Новій Зеландії вперше в світі запроваджено обов'язкове початкове безкоштовне навчання, надано виборче право жінкам, встановлені восьмигодинний робочий день, мінімальна зарплата, пенсійне забезпечення тощо. Електричне освітлення в новозеландських містах з'явилося раніше, ніж у Лондоні.

Сучасна Нова Зеландія належить до розвинених країн світу, має високий ІРЛП і високий рівень життя. Основою його є висока продуктивність праці, використання новітніх досягнень науки й техніки. Втім, у світовій економіці Нова Зеландія, як і Канада з Австралією, має аграрно-сировинну спеціалізацію.

Нова Зеландія лежить на двох великих островах, які отримали назву «Північного» і «Південного». Відстань в 1600 км відділяє їх від Австралії і 10 500 км від Каліфорнії США. Острови розділені протокою Кука завширшки 26 км, через яку здійснюється поромна переправа, прокладено підводні комунікаційні та електричні кабелі. Протяжність острівної країни з півдня на північ — 1600 км.

Клімат

Клімат Північного острова і північної частини Південного острова — субтропічний, морський, на решті території — помірний. Літні місяці (з листопада по квітень) зазвичай теплі, максимальні денні температури в Окленді +22-27°С. Опадів на більшій частині країни 400-700 мм в рік, в горах — до 2000-5000 мм. Зима (з червня по вересень) зазвичай м'яка. Дощі можуть йти у будь-який час року. Сніг на рівнинах не випадає, але в горах є, є навіть гірськолижні курорти.

Флора

Рівнини Південного острова і частина Північного покриті різновидом степової рослинності. У горах — ліси південного буку, на Північному острові — субтропічні ліси, які займають 23% території.

Фауна

Тваринний світ Нової Зеландії досить своєрідний. Тут відсутні деякі групи тварин копитні, хижаки, але багато здичавілих щурів, котів, собак, кроликів, кіз, свиней, колись завезених переселенцями. Зустрічаються рідкісні птахи, що не літають – ківі, а також папуга какапо, рідкісний птах такахе. У Новій Зеландії мешкає найдавніше хребетне Землі — туа-тара, або гаттерія, яке існувало ще до появи мамонтів.

Річки і озера.

Найбільша річка — Уаїкато. Найбільше озеро — Таупо.

Природні ресурси

Головними природними ресурсами Нової Зеландії є її земля і клімат. Понад 55 % території використовується для потреб сільського господарства і 1/4 вкрита лісом. Це помірний і субтропічний пояси з цілорічним достатнім зволоженням. Країна бідна на мінеральну сировину, але багата на гідро- й термальну енергію. Цінним ресурсом Нової Зеландії є її унікальні природні ландшафти: засніжені гори з льодовиками, фіорди, каньйони, гірські озера, річки і водоспади, узбережжя, вулкани та гейзери. Північний острів входить до шістки найвідоміших у світі районів вулканічної діяльності. Небезпеку для країни становлять землетруси.