Населення Нової Зеландії. Господарство Нової Зеландії. Туризм в Новій Зеландії

Населення

Сучасне населення Нової Зеландії більше ніж на 85 % складають нащадки переселенців з Британських островів і країну часто називали більш британською, ніж сама Британія. Систематична колонізація земель почалася в 30—40-х роках XIX ст. Місцеве на той час населення — маорі (полінезійці австралонезійської мовної сім'ї) — переселились на острови в X—XIV ст. Зараз маорі налічується до 450 тис. чоловік, вони зберігають свою мову і культуру. Серед доєвропейського населення колишніх англійських переселенських колоній їх становище найкраще.

У містах проживає 84 % новозеландців. Міста переважно невеликі, надзвичайно охайні, добре сплановані і забезпечені сучасною соціальною і культурною інфраструктурою. Найбільшими містами на островах є Окленд, Веллінґтон і Крайстчерч. У сільській місцевості розселення фермерського типу. В країні чудова мережа шосейних доріг і практично кожна сім'я має автомобіль.

Господарство

Головним у господарстві Нової Зеландії є тваринництво. На островах 18 млн га добре зволожених цілорічних пасовищ, 60 млн овець і 10 млн голів великої рогатої худоби м'ясного і молочного напрямків. Жодна країна не має такої кількості пасовищ і свійських тварин у розрахунку на одного жителя. На світовий ринок звідси надходить вовна (300—400 тис. т), баранина і ягнятина, яловичина, масло, тверді сири, молоко. Як їх експортер Нова Зеландія займає провідні позиції. Тваринництво в Новій Зеландії відзначають висока інтенсивність виробництва і висока продуктивність праці. В свій час з Європи на острови були завезені найкращі породи овець і корів, пасовища значно поліпшені людиною, багато сіяних трав. Розгалуженою є система сільськогосподарських наукових закладів і станцій. Широко використовується різноманітна сільськогосподарська техніка, включаючи й авіацію.

Найважливішою особливістю сучасного етапу розвитку господарства Нової Зеландії стала його диверсифікація. Значних розмірів набуло плодівництво (особливо вирощування яблук), промислове лісівництво і лісопереробна промисловість (виготовляють пиломатеріали, фанеру, папір, картон), гідро- та геотермальна енергетика, виплавка алюмінію і рибальство. Для власних потреб виробляють чавун і сталь, хімікати, добрива, нафтопродукти, машини й автомобілі, текстиль. В обробній промисловості вже вдвічі більше зайнятих, ніж у сільському господарстві. Урізноманітнюється й експорт. В імпорті головними є нафта і нафтопродукти, машини і транспортні засоби, наукоємна техніка. Географія зовнішньої торгівлі також зазнала змін. Домінуюча роль Великобританії в зовнішній торгівлі Нової Зеландії змінилась на більш широке коло партнерів — Австралію, Японію, США й ту ж Великобританію. Незважаючи на далекі відстані, зростає іноземний туризм, головним чином з Австралії, США і Японії.

Визначні пам'ятки

У Окленді — картинна галерея, Музей транспорту і техніки, Рожевий сад Парнелла. У Веллінгтоні — Національна галерея мистецтв, Національний музей. Цікавий термічний «куточок чудес», представлений грязьовими вулканами Північного острова, піняві водоспади, киплячі і гарячі джерела.

Корисна інформація для туристів

Новозеландці — дуже привітний і доброзичливий народ. Іноземець, потрапивши в країну, відчуває подив від того, що з ним на вулицях вітаються зовсім незнайомі люди. Скрізь відчувається атмосфера розслаблення і спокою. Цьому сприяє і клімат: наприклад на Північному острові найхолодніші місяці року — червень-серпень — майже ідентичні квітню-травню на півдні України. Рівень злочинності украй низький порівняно з будь-якою іншою країною миру, а корупція в урядовому і державному апараті практично відсутня. До речі: державні міністри не мають тілоохоронців і супроводжуючої свити, і іноді ви можете зустрітися з ними в черзі в супермаркеті і обговорити проблеми, які вас цікавлять. Природно, що доступ на прийом до міністрів відкритий безперешкодно. Ще одна практична деталь — знаходячись в Новій Зеландії, не варто пропонувати чайові в готелях, ресторанах і так далі — вас не зрозуміють.