Сільське господарство Канади. Транспорт. Зовнішня торгівля. Туризм у Канаді

Сільське господарство

Ця галузь характеризується високою продуктивністю і мінімальною зайнятістю. Середній розмір ферм (230 га) є одним з найвищих у світі. Абсолютні розміри виробництва значні, але інтенсивність ще невисока. За вартістю продукції передує тваринництво. Його кормову базу становлять зернові, в першу чергу ячмінь, і природні або сіяні трави. Частину кормів Канада купує в США.

Головними сільськогосподарськими ареалами є південь Степових провінцій і південь провінцій Онтаріо і Квебек. Вони розірвані територіально, мають неоднакове природне середовище і неоднаковий характер виробництва.

Південь Степових провінцій — це північна частина американських степів-прерій. Землі тут родючі, багато чорноземів, але клімат континентальний, посушливий. Річна сума опадів не перевищує 300—500 мм, бувають посухи, літо коротке. Тут зосереджено 4/5 угідь і виробляється 1/2 продукції сільського господарства Канади. Це район монокультури ярої пшениці, один з найбільших у світі. Крім неї, вирощують ячмінь і олійні: канолу (різновид рапсу) і льон. Природні пасовища на західних та північних окраїнах «пшеничного поясу» в провінції Альберта — головна зона вирощування великої рогатої худоби на м'ясо.

Південь провінцій Онтаріо і Квебек має більш м'який, вологий клімат і довший вегетаційний період. На район припадає понад 1/3 сільськогосподарського виробництва країни. Воно тут інтенсивніше, ніж у преріях, і різноманітніше. Зернові мають допоміжне, другорядне значення. Головна продукція — молоко, м'ясо великої рогатої худоби, свиней і птиці, яйця, овочі і фрукти помірних широт.

Важливими для Канади традиційно залишаються рибальство і хутровий промисел.

Транспорт

Природне середовище Канади не можна назвати сприятливим для транспортного будівництва як за його просторовими розмірами, так і за гірськими й водними перешкодами та кліматичними умовами. Але ж величезна територія Канади потребує сучасної транспортної системи, і таку систему створено. В ній поєднуються місцеві (в межах провінцій) і загальноканадські інтереси. Розвинені всі сучасні види транспорту. Як і США, країна насичена автомобілями і вони є головним засобом перевезення людей.

Дві трансканадські залізниці і одна трансканадська автострада перетинають країну в її південній частині від Атлантичного до Тихого океану. Довжина кожної з цих трас приблизно 8000 км. Створено мережу трубопроводів, які з'єднують нафтогазові промисли провінції Альберта зі споживачами нафти і природного газу. Це трансканадський нафтопровід (3000 км) до міста Сарнія на березі озера Онтаріо і з відгалуженням у Приозер'я США; нафтопровід «Транмаунтін» через Кордильєри в Тихоокеанські штати США; трансканадський газопровід до Монреаля (3750 км); газопровід до штату Каліфорнія в США (3200 км).

Важливу роль відіграє внутрішній водний транспорт. Спорудження в 1954—1959 pp. нових шлюзів навколо порогів біля Монреаля дало можливість створити глибоководний шлях по річці Святого Лаврентія і Великих озерах вглиб Канади і США (відстань від Монреаля до Атлантичного океану — 1600 км і від Монреаля до Дулута на озері Верхньому — 2090 км). Щорічний вантажообіг на цьому водному шляху досягає 45—50 млн т. Переважно це зерно із США і Канади на експорт і залізна руда півострова Лабрадор у металургійні центри США на Великих озерах. Багато робиться для того, щоб продовжити сезон навігації, бо річка Святого Лаврентія вкривається кригою на 4—5 місяців.

На Великих озерах, берегах річки і затоки Святого Лаврентія багато портів, серед них є і спеціалізовані на відправленні залізної руди, зерна тощо. Найбільшими морськими портами є Ванкувер і Монреаль. Серед центрів повітряних сполучень виділяються передусім Торонто, Монреаль і Ванкувер.

Специфічною проблемою Канади є зв'язки з необжитими районами. Крім Аляскинського шосе, яке в роки другої світової війни сполучило «суміжні штати» США з Аляскою через Канаду, побудовані шосе «Маккензі» і ще тисячі кілометрів доріг за програмою «Дороги до ресурсів». Навіть у маленьких поселеннях «Коридора Середньої Канади» функціонують аеропорти. Взимку широко використовується аеросанний транспорт (снігоходи).

Зовнішня торгівля

Канада експортує понад 28% свого ВНП. Більш як 2/3 її експорту та імпорту припадає на США. Автомобілі та їх частини й різна машинобудівна продукція ввозиться і вивозиться в обох напрямках — із США в Канаду і з Канади в США. Решту вивозу Канади становить продукція її експортних галузей (нафта, природний газ, руди металів і самі метали, алюміній, деревина, целюлоза, газетний папір, риба), найбільшим ринком для якої є США. Канадський імпорт також включає електроніку, наукові інструменти, хімікати, фрукти й овочі. Канада веде широку торгівлю також з Японією, Великобританією та Німеччиною. Канадське вугілля експортується в Японію, зерно — в Японію, Китай, країни СНД. В 1995 р. частка Канади в зовнішньому товарообігу України дорівнювала 0,7%.

Визначні пам'ятки

У Оттаві — Канадський музей природи, Національний музей науки і техніки, Національна галерея Канади, в Уайтхорсі — музей Мак-Брейда, у Ванкувері — Морський музей, музей Ванкувера і художня галерея, ботанічний сад, морський акваріум. В Налаймо — Етнографічний музей, парк петрогліфів, у Вікторії — Музей класичних автомобілів, в Едмонтоні — Музей дерев'яної архітектури, в Сакстауні — Український музей Канади, у Вінніпегу — Музей людини і природи, зоопарк. У Портаж-ла-Прері — історичне село індійців, Музей освоєння Канади в старовинному форті, в Гамільтоні — Королівський ботанічний сад, в Торонто — Королівський музей, художня галерея і багато інших.

Корисна інформація для туристів

У Канаді живуть вихідці з країн Західної Європи, Росії, України, Китаю і багатьох інших країн. Найбільш великі відмінності між англо- і франкомовними канадцями. Перші сприйняли культурні традиції Великобританії і США. Вони пунктуальні в переговорах, взятих зобов'язаннях. Другі в культурному відношенні орієнтуються на Францію. При веденні ділових переговорів вони точні, але на неофіційні заходи можуть приходити із запізненням.

Якщо вам доведеться відвідати будинок канадця, то кращими подарунком будуть квіти, цукерки або спиртне.

Перш ніж галасувати на дорогах або ставити намет в сільській місцевості, корисно дізнатися у адміністрації парку, в туристичних компаніях, наскільки безпечна ця місцевість.

Чайові складають 10-15% від вартості послуги.