Кліматичні умови північно-східних макросхилів Чорногори

Петращук Я.В., Тимчук Я.Я.
Проаналізовано кліматичні умови Чорногори. Визначено кліматичні зони та їх зміни відносно висоти над рівнем моря та форм рельєфу.

На території Карпатського національного природного парку з 1986 року проводяться метеорологічні спостереження на 5 постах. Для аналізу кліматичної ситуації використовувалися дані Пожижевської сніголавинної станції (1429 м н.р.м.), Говерлянського (910 м н.р.м), Бистрецького (890 м н.р.м.) та Високогірного (945 м н.р.м.) метеопостів Карпатського нпп.
Клімат північно-східних макросхилів Чорногори визначається висотною зональністю, і тому тривалість сонячного сяйва, температурний режим та кількість атмосферних опадів змінюється відносно висоти над рівнем мор, а також залежить від експозиції схилів та рельєфу.
Важливим метеорологічним показником на будь-якій території є тривалість сонячного сяйва (ТСС). В Чорногорі при дослідженні ТСС враховують ступінь закритості горизонту (небосхилу), який залежить від положення на лінії горизонту точок сходу і заходу сонця. Залежно від напрямку річкових долин прилеглі схили отримують різну кількість прямих сонячних променів. Найменші значення ТСС (30-46 год) спостерігаються в грудні, що пояснюється найменшою тривалістю світлового дня і найбільшою хмарністю порівняно з рівнинними ландшафтами. Найбільші суми ТСС взимку спостерігаються у високогір’ї (вершина Піп Іван). З січня ТСС поступово збільшується по всій території, максимум припадає на липень (160-250 год).
На просторовий розподіл температури повітря істотно впливають не лише особливості атмосферної циркуляції, а й рельєф місцевості. Найнижча пересічна місячна температура повітря спостерігається в січні. У Чорногорі вона досягає майже -7°. Найтепліший місяць – липень. На висоті 1500-1600м його пересічна температура становить 14°. На більших висотах вона нижча. З вересня починається її помітне зниження. У листопаді температура повітря у високогірних районах (таблиця 1) стає мінусовою (г. Піп Іван – -0,5°).
По кількості опадів і по умовах випаровування Чорногірський масив належить до зони стійкого зволоження, а найбільш високі ділянки – до зони надмірного зволоження. У розподілі опадів головну роль відіграє рельєф. Річна сума опадів коливається в межах 1000-1500 мм.
Літо - прохолодне, вологе. Саме на літній період і припадає більша частина дощів. Ясних сонячних днів мало, однак в окремі погідні дні тем-пература може досягти 28-30°С.
Восени температура падає і зменшується кількість опадів. Погода тримається ясна і сонячна. Однак у вересні починаються заморозки.
Зима досить тривала - 5-6 місяців. Сніговий покрив з’являється вже в листопаді і сходить в березні-квітні, а в котловинах та карах - травень-червень. Чим більша висота над рівнем моря та залежно від експозиції, тим довше там лежить сніг. Середня висота снігу в горах становить один метр. В окремих місцях утворюються замети висотою до десяти метрів. Навесні такі снігові маси дуже довго тануть, залягаючи у вигляді сніжників, які займають улоговини та пониження у рельєфі. Зникають вони, як правило, лише в червні-липні.
Весна починається у травні червні. Погода в цю пору року, як правило, нестійка, теплі сонячні дні часто змінюються похолоданням, приморозками, часто бувають снігопади.
Важливу роль в утворенні клімату відіграють вітри. Середня швидкість вітру в міжгірських долинах не перевищує п’яти метрів на секунду, а високо в горах – 10-15. Однак в окремі дні швидкість вітру сягає 40 м/с.
Значний діапазон абсолютних висот зумовлює різний клімат в залежності від висоти над рівнем моря. В Чорногорі виділяють такі висотні термічні зони: прохолодну (850-1200 м н.р.м.); помірно-холодну (1200-1500 м н.р.м.) та холодну (1500-2061 м н.рм.).

Climatic terms of Chornogora are analysed. Climatic areas and their changes relatively are certain height above a sea level and relief forms.

Keywords: Chornogora, temperature of air, seasonal vibrations of climate.

При копіюванні інформації обов'язкові прямі посилання на сторінки сайту.
Всі книги та статті є власністю їхніх авторів та служать виключно для ознайомлення.