Бершадська Т.
Економічна та соціальна географія світу

Японія

Японія
Столиця Токіо
Населення 126 млн. осіб (2000р.)
Площа  372,2 тис. км кв.

Географічне положення Японії

Японія розташована поблизу далекосхідних кордонів Росії, країн Корейського півострова, КНР. До головних островів країни — Хонсю, Кюсю, Сікоку та Хоккайдо, що витягнуті у вигляді дуги з північного сходу на південний захід на 3400 км — прилягають понад 6,8 тис. дрібних. Це морська держава, для якої Тихий океан — універсальна та зручна дорога в усі кінці світу. А вигідно розташовані дрібні острови далеко висувають південні та східні кордони Японії у Тихому океані.

Таке географічне положення зумовлює своєрідність історичного та соціально-економічного розвитку Японії, специфічні риси її господарства.

Природні умови та ресурси

Японія — гірська країна, розташована у сейсмічному поясі (понад 200 вулканів, з них 40 — діючі). Крім землетрусів, для Японських островів характерні цунамі та часті тайфуни. Низовини займають всього 1/3 території. Найбільша рівнина Канто простягнулася вздовж Токійської затоки.

Клімат мусонний, помірний на півночі та субтропічний на півдні.

Японія бідна на мінеральні ресурси. Промислове значення мають низькокалорійне кам'яне вугілля, незначні запаси газу, нафти, мідних та свинцевих руд, миш'яку, вісмуту, цинку, доломіту, гіпсу, вапняків. Потреби в більшості видів мінеральної сировини забезпечуються за рахунок імпорту, міді — на 75%, залізної руди — на 99,9%, кам'яного вугілля — на 90%, більше ніж на половину — свинцю і цинку (див. рис. 74).

Мінеральні ресурси Японії
Рис. 74. Мінеральні ресурси Японії

Населення Японії

Ще недавно для Японії була характерна висока народжуваність і, відповідно, високий природний приріст населення. Зараз народжуваність різко скоротилася, і країна перейшла до першого типу відтворення населення. Це стало можливим через високі темпи урбанізації та державну політику контролю за народжуваністю. Саме Японія відрізняється найвищою у світі тривалістю життя (близько 80 років).

Японія — густонаселена країна. Середня густота населення Японії — 330 осіб/км кв. Однак населення розміщуються нерівномірно. Якщо на півночі Хоккайдо проживає не більше 70 осіб/км2, то у прибережних районах — понад 500 осіб/км кв. За національним складом країна належить до однонаціональних: 99% населення — японці.

Рівень урбанізації дуже високий, 80% населення живе в містах. В Японії 11 міст-мільйонерів. Особливо великі розміри столичної агломерації Кейхин (Токіо, Йокогама, Кавасакі, Тиба), населення якої становить близько 30 млн. осіб. На тихоокеанському узбережжі міські агломерації зливаються у величезний мегалополіс Токайдо, що простягнувся на 600 км від Токійської до Осакської затоки. Він займає перше місце у світі за кількістю населення (близько 65 млн. осіб).

Економічно активне населення становить 50%. У промисловості зайнято понад 13%, у сільському господарстві — 20%, у невиробничий сфері — 40%. Трудові ресурси характеризуються дуже високим рівнем кваліфікації.

Загальна характеристика господарства

Японія — найрозвинутіша країна Азії, займає друге місце серед розвинутих країн світу після США за економічним розвитком та третє місце за експортом продукції після США і ФРН. Нарівні із США та Західною Європою країна стала третім центром економічного суперництва у світі.

Середньорічні темпи росту ВНП Японії у кінці XIX та у XX ст.
Рис. 75. Середньорічні темпи росту ВНП Японії у кінці XIX та у XX ст.

Ще в 1948 р. частка Японії в капіталістичному промисловому виробництві становила 1%. Які ж причини швидкого виходу переможеної країни з пережитками феодалізму на провідне місце в економіці світу? На першому етапі реформування економіки Японія використовувала науково-технічні досягнення країн Заходу і надзвичайно швидко впроваджувала їх у виробництво. Низька заробітна платня робітників дозволяла японським виробникам успішно конкурувати на світовому ринку. На другому етапі країна перейшла до інтенсивного розвитку власних наукових досліджень, розвитку найбільш наукомістких галузей промисловості. Це, у поєднанні з низькими військовими витратами (не більше 1% національного доходу), зміцнило позиції Японії на світовому ринку. Зараз у країні створюються 19 технополісів, збудоване перше наукове містечко Цукуба.

Наприкінці 80-х років XX ст. в Японії склалося унікальне господарство з якому поєднуються високоінтенсивні виробництва (енерго- та ресурсозберігаючі, що базуються на «високих технологіях») і невиробнича сфера, орієнтована на високі світові стандарти якості життя. При цьому заробітна плата стала однією з найвищих у світі.

Важливою рисою економіки Японії є співіснування значної кількості дрібних підприємств з великими концернами. Шість основних промислово фінансових груп («Міцубісі», «Міцуї», «Сумімото», «Дайїті-Кангін», «Фудзі», «Санйо») контролюють практично усі сфери економічного життя країни. Дрібні підприємства виступають субпідрядниками монополій, на них зайнято близько 30% економічно активного населення.