Гілецький Й.P.
Географія України

Будівельно-індустріальний комплекс України

§ 21. Будівельно-індустріальний комплекс

Питання для повторення

 1. Який склад будівельно-індустріального комплексу?
 2. Яку сировину використовує промисловість будівельних матеріалів?
 3. Які будівельні матеріали використовуються у Вашій місцевості?

Склад і значення комплексу

Промисловість будівельних матеріалів разом з будівництвом та проектними й дослідними організаціями утворюють будівельно-індустріальний комплекс (рис. 25). Будівництвом займаються підприємства, які мають відповідне обладнання і проводять будівельні та монтажні роботи. Кінцевою продукцією галузі є житлові будинки, заводи, дороги, мости, шахти, осушувальні системи тощо, готові до використання. Будівництво має повсюдне поширення, входячи в господарську структуру всіх територіальних комплексів.

Галузевий склад будівельно-індустріального комплексу
Рис. 25. Галузевий склад будівельно-індустріального комплексу

Основна складова частина будівельно-індустріального комплексу — промисловість будівельних матеріалів. Вона охоплює такі виробництва:

 1. видобуток і первинна обробка мінеральної будівельної сировини (піску, гравію, щебеню, бутового каменю та ін.);
 2. виробництво в'яжучих матеріалів (цементу, вапна, гіпсу);
 3. виробництво стінових матеріалів (цегли, панелей, блоків);
 4. інші виробництва (черепиці, облицювальної плитки, віконного скла тощо).

Ще в Київській Русі виготовлялися випалювальні будівельні матеріали. Із появою на початку XIX століття портландцементу почалося застосування бетону і залізобетону в будівництві. Однак асортимент і обсяги випуску будівельних матеріалів тоді були дуже незначними. У XX столітті відбувалися значні зміни в географії промисловості будівельних матеріалів та її структурі. У складі галузі виникли нові виробництва — азбестоцементне, стінових блоків і панелей з легкого бетону, залізобетонних конструкцій, ізоляційних матеріалів. Зараз деякі з них мають експортне значення. Промисловість будівельних матеріалів і будівельно-індустріальний комплекс у цілому повинні задовольняти потреби суспільства у будівництві житла, нових промислових підприємств, закладів соціально-культурного призначення, шляхів сполучення тощо. Тобто без будівництва не може обійтися жодна галузь виробничої чи невиробничої сфер.

Виробничі особливості і фактори розміщення

Як сировину, промисловість будівельних матеріалів використовує нерудні мінеральні ресурси, а також відходи галузей важкої індустрії (золу і шлаки теплових електростанцій, металургії). Деякі види сировини поширені майже всюди (глина, вапняки, щебінь), а інші тільки в окремих районах (цементні мергелі, кварцові піски, крейда, азбест). Оскільки мінерально-будівельна сировина споживається промисловістю будівельних матеріалів у великих обсягах, то сировинний факторє одним з найважливіших при розміщенні підприємств. Другий чинник, що визначає територіальну організацію галузі промисловості, є споживач.Адже транспортування деяких видів готової продукції (залізобетонних конструкцій, цегли) складніше і дорожче, ніж перевезення сировини. Часто індустрія будматеріалів комбінується з будівництвом, утворюючи домобудівні комбінати. Як правило, вони є у великих містах, де багато будівельних майданчиків.

Географія будівельної індустрії

Видобуток мінеральної будівельної сировини здійснюється практично на всій території України. Найбільше піску і бутового каміння добувається у Житомирській, Вінницькій, Запорізькій, Кіровоградській, Закарпатській областях. Тут є важливі родовища, де видобувають граніт, мармур, лабрадорит та інше природне каміння. З глин, доменних шлаків виготовляють наповнювачі для фтористих легких бетонів. Підприємства, що їх виробляють, орієнтуються на споживача, а тому розміщені переважно у великих містах. У південних районах країни добувають черепашник, що має добрі тепло- і звукоізоляційні властивості.

Серед виробництва в'яжучих матеріалів найважливіше значення має цементна промисловість. Цемент використовується для виробництва бетону, залізобетону, шлакоблоків. Перший цементний завод споруджено у 1886 році в Амвросіївці (Донбас). Тепер тут діє один з найбільших цементних комбінатів в Україні. До основних центрів цементної промисловості належать також Краматорськ, Кривий Ріг, Дніпродзержинськ, Дніпропетровськ, Балаклія (Харківська область), Здолбунів (Рівненська збласть), Миколаїв (Львівська область), Ямниця (Івано-Франківська область), Кам'янець-Подільський (Хмельницька область), Вільшани (Миколаївська область). Найбільше вапна виробляють у Хмельницькій області. Підприємства цієї галузі розміщені в багатьох інших областях України, де є сировина (крейда, вапняки, мармури).

Виготовлення стінових матеріалів, зокрема із залізобетону, поєднується з іншими підприємствами промисловості будівельних матеріалів і орієнтується переважно на споживача. Найбільші центри виробництва збірного залізобетону — Київ, Харків, Кривий Ріг, Запоріжжя, Дніпропетровськ, Маріуполь. До споживача тяжіє і виробництво глиняної і силікатної (з кварцового піску і вапна) цегли, оскільки сировина для них є практично всюди.

З інших галузей будівельної індустрії значного розвитку набули виробництва будівельної кераміки (Харків, Слов'янськ та ін.), будівельної порцеляни і фаянсу (Славута у Хмельницькій області), листового й технічного скла (Лисичанськ, Костянтинівка, Запоріжжя).

У цілому найбільшого розвитку промисловість будівельних матеріалів набула у Донбасі, Придніпров'ї, а також у Харківській, Одеській, Львівській, Хмельницькій областях та Криму.

Проблеми та перспективи розвитку

Промисловість будівельних матеріалів характеризується дуже низьким рівнем механізації та автоматизації технологічних процесів, невеликим асортиментом продукції, її низькою якістю. Тому підприємства галузі потребують модернізації й реконструкції, розширення випуску нових будівельних матеріалів, збірних будівельних елементів та великих конструкцій, що характеризуються міцністю, легкістю, теплоізоляційними властивостями тощо.

Необхідно нарощувати обсяги виробництва будівельних матеріалів, раціонально розміщувати підприємства, щоб ефективніше забезпечувати потреби будівництва. Вирішення вимагають і проблеми комплексного використання відходів інших галузей промисловості, що можуть слугувати будівельною сировиною, а також відходів підприємств індустрії будівельних матеріалів.
Щодо самого виробництва, то темпи його росту в останні роки сильно знизилися. Сотні новобудов віднесені до так званих об'єктів «незавершеного будівництва». Це призводить до значних втрат вкладених коштів, а також соціальної напруженості, оскільки тисячі сімей в Україні потребують власного житла, не вистачає шкіл, лікарень, шосейних доріг тощо.

Питання для закріплення знань

 1. Який склад будівельно-індустріального комплексу?
 2. Які фактори розміщення підприємств промисловості будівельних матеріалів і чим вони зумовлені?
 3. Де розміщені найважливіші підприємства промисловості будівельних матеріалів?
 4. Які проблеми будівельно-індустріального комплексу?

Практичні завдання

 1. Накресліть схему міжгалузевих зв'язків промисловості будівельних матеріалів.
 2. Позначте на контурній карті центри цементної промисловості України.