Транспорт і соціальна сфера Львівської області
Транспорт Львівської області
Транспортний міжгалузевий комплекс включає залізничний, автомобільний, авіаційний, трубопровідний транспорт загального користування, комунальний транспорт головних міст, підсобний транспорт підприємств і установ, автотранспорт населення і систему його виробничого та невиробничого обслуговування. Ядром системи є транспорт загального користування. За його допомогою реалізуються обмінні економічні процеси між галузями обласного господарського комплексу, між виробництвом і споживанням, областю і іншими регіонами. Через територію області пролягають міжнародні лінії на Прагу, Краків, Бухарест.
Залізничний транспорт
Для зовнішніх зв'язків головним є залізничний транспорт. Експлуатаційна довжина залізниць загального користування становить 1298 км, під'їзні шляхи промислових підприємств і організацій — понад 922 км. Більше половини (59,6%) залізниць електрифікована (Львів-Мукачеве, Львів-Ужгород, Львів-Київ, Львів-Перемишль). Для області характерне зменшення вантажообороту і пасажироперевезень. При цьому 9/10 перевезень пасажирів здійснюється в приміському сполученні.
Область має нейтральний транспортний баланс відправлення вантажів. У відправленні переважає кам'яне вугілля (7,5 млн. т), мінеральні будівельні матеріали, нафта і нафтопродукти, чорні метали, лісові і зернові вантажі.
Автомобільний транспорт
Автомобільний транспорт перевозить вантажі і пасажирів на короткі відстані (у середньому до двадцяти кілометрів) у внутрішніх і міжобласних сполученнях. Він найбільш тісно пов'язаний із залізничним. Довжина шляхів становить 8217 км, в тому числі з твердим покриттям 8058 тис. км (1995 р.). Транспорт відомчо роз'єднаний і питома вага транспорту загального користування у вантажообігові і перевезенні вантажів становить менше п'ятої частини. Головними напрямами перевезення вантажів і пасажирів є Львів-Київ (через Броди), Львів-Івано-Франківськ, Львів-Володимир-Волинський, Львів-Луцьк, Львів-Ужгород (через Стрий і Самбір), Самбір-Дрогибич-Стрий.
Інші види транспорту
Авіаційний транспорт поєднує область з Києвом, Москвою, Варшавою, Прагою, Санкт-Петербургом, Тбілісі, Сімферополем і ін.
По території області проходить нафтопровід «Дружба», газопроводи Івацевичі-Долина, Уренгой-Ужгород і місцеві лінії транспортування природного газу із Рудок у Польщу, у Львів, Стрий, попутного газу з Долини (Івано-Франківська область) в Дрогобич.
В результаті взаємодії різних видів транспорту сформувалися транспортні вузли і полімагістралі. Головним функціональним вузлом є Львів (залізничний, автомобільний, авіаційний транспорт), інші — Дрогобич, Стрий, Самбір. Розвинені транзитні (Красне), Мостиська (прикордонні) і курортно-туристичні (Трускавець) вузли. Основні полімагістралі: Львів-Київ, Львів-Мукачеве, Львів-Ужгород, Львів-Володимир-Волинський, Самбір-Стрий.
Соціальна сфера і сфера послуг
Комплекс сфери послуг у значній мірі визначає місце області у внутрішньо-регіональному розподілі та інтеграції праці. Область знаходиться на середньоукраїнському рівні розвитку сфери послуг населенню. Наприклад, у 1995 р. понад 40% зайнятих в області працює у сфері послуг. В її структурі виділяються насамперед народна освіта і культура (майже третина зайнятих), охорона здоров'я (п'ята частина), житлове господарство і невиробничі види побутового обслуговування населення (майже десята частина), наука і наукове обслуговування (більше двадцятої частини). На фоні інших західних областей Львівщина виділяється значним рівнем вищої і середньої спеціальної освіти (14 ВУЗів третього-четвертого рівнів акредитації, в тому числі 11 — у Львові), 44 технікумів та інших середніх спеціальних закладів І-ІІ рівнів. Розвивається рекреаційний комплекс в складі санаторно-курортного господарства (Трускавець, Східниця, Моршин, Любінь Великий, Немирів), індустрія туризму (Львів, Олесько, Карпатська зона) і сфера відпочинку (приміська зона Львова, Славське і ін.).
В області формується багатоступінчаста система обслуговування населення. Головними чинниками цієї системи є: Львів, Дрогобич, Червоноград, Стрий, Самбір, Трускавець і ін.
Запитання і завдання:
- Назвіть найбільші транспортні магістралі, які проходять територією Львівської області.
- Як впливає прикордонне розташування області на формування і розвиток її транспортної мережі?
- Наведіть приклади впливу природних умов і ресурсів на виникнення рекреаційних комплексів.