Шаблій О.І., Муха Б.П., Гурин А.В., Зінкевич М.В.
Географія: Львівська область

Транспорт і соціальна сфера Львівської області

Транспорт Львівської області

Транспортний міжгалузевий комплекс включає залізничний, автомобільний, авіаційний, трубопровідний транспорт загального користування, комунальний транспорт головних міст, підсобний транспорт підприємств і установ, автотранспорт населення і систему його виробничого та невиробничого обслуговування. Ядром системи є транспорт загального користування. За його допомогою реалізуються обмінні економічні процеси між галузями обласного господарського комплексу, між виробництвом і споживанням, областю і іншими регіонами. Через територію області пролягають міжнародні лінії на Прагу, Краків, Бухарест.

Залізничний транспорт

Для зовнішніх зв'язків головним є залізничний транспорт. Експлуатаційна довжина залізниць загального користування становить 1298 км, під'їзні шляхи промислових підприємств і організацій — понад 922 км. Більше половини (59,6%) залізниць електрифікована (Львів-Мукачеве, Львів-Ужгород, Львів-Київ, Львів-Перемишль). Для області характерне зменшення вантажообороту і пасажироперевезень. При цьому 9/10 перевезень пасажирів здійснюється в приміському сполученні.

Область має нейтральний транспортний баланс відправлення вантажів. У відправленні переважає кам'яне вугілля (7,5 млн. т), мінеральні будівельні матеріали, нафта і нафтопродукти, чорні метали, лісові і зернові вантажі.

Автомобільний транспорт

Автомобільний транспорт перевозить вантажі і пасажирів на короткі відстані (у середньому до двадцяти кілометрів) у внутрішніх і міжобласних сполученнях. Він найбільш тісно пов'язаний із залізничним. Довжина шляхів становить 8217 км, в тому числі з твердим покриттям 8058 тис. км (1995 р.). Транспорт відомчо роз'єднаний і питома вага транспорту загального користування у вантажообігові і перевезенні вантажів становить менше п'ятої частини. Головними напрямами перевезення вантажів і пасажирів є Львів-Київ (через Броди), Львів-Івано-Франківськ, Львів-Володимир-Волинський, Львів-Луцьк, Львів-Ужгород (через Стрий і Самбір), Самбір-Дрогибич-Стрий.

Інші види транспорту

Авіаційний транспорт поєднує область з Києвом, Москвою, Варшавою, Прагою, Санкт-Петербургом, Тбілісі, Сімферополем і ін.

По території області проходить нафтопровід «Дружба», газопроводи Івацевичі-Долина, Уренгой-Ужгород і місцеві лінії транспортування природного газу із Рудок у Польщу, у Львів, Стрий, попутного газу з Долини (Івано-Франківська область) в Дрогобич.

В результаті взаємодії різних видів транспорту сформувалися транспортні вузли і полімагістралі. Головним функціональним вузлом є Львів (залізничний, автомобільний, авіаційний транспорт), інші — Дрогобич, Стрий, Самбір. Розвинені транзитні (Красне), Мостиська (прикордонні) і курортно-туристичні (Трускавець) вузли. Основні полімагістралі: Львів-Київ, Львів-Мукачеве, Львів-Ужгород, Львів-Володимир-Волинський, Самбір-Стрий.

Соціальна сфера і сфера послуг

Комплекс сфери послуг у значній мірі визначає місце області у внутрішньо-регіональному розподілі та інтеграції праці. Область знаходиться на середньоукраїнському рівні розвитку сфери послуг населенню. Наприклад, у 1995 р. понад 40% зайнятих в області працює у сфері послуг. В її структурі виділяються насамперед народна освіта і культура (майже третина зайнятих), охорона здоров'я (п'ята частина), житлове господарство і невиробничі види побутового обслуговування населення (майже десята частина), наука і наукове обслуговування (більше двадцятої частини). На фоні інших західних областей Львівщина виділяється значним рівнем вищої і середньої спеціальної освіти (14 ВУЗів третього-четвертого рівнів акредитації, в тому числі 11 — у Львові), 44 технікумів та інших середніх спеціальних закладів І-ІІ рівнів. Розвивається рекреаційний комплекс в складі санаторно-курортного господарства (Трускавець, Східниця, Моршин, Любінь Великий, Немирів), індустрія туризму (Львів, Олесько, Карпатська зона) і сфера відпочинку (приміська зона Львова, Славське і ін.).

Карта закладів загальної освіти Львівської області
Загальноосвітні заклади Львівської області
Карта вищих навчальних закладів Львівської області
Карта вищих навчальних закладів Львівської області
Карта медичних закладів Львівської області
Карта медичних закладів Львівської області
Карта закладів культури Львівської області
Карта закладів культури Львівської області

В області формується багатоступінчаста система обслуговування населення. Головними чинниками цієї системи є: Львів, Дрогобич, Червоноград, Стрий, Самбір, Трускавець і ін.

Запитання і завдання:

  1. Назвіть найбільші транспортні магістралі, які проходять територією Львівської області.
  2. Як впливає прикордонне розташування області на формування і розвиток її транспортної мережі?
  3. Наведіть приклади впливу природних умов і ресурсів на виникнення рекреаційних комплексів.