Скуратович О.Я., Коваленко Р.Р., Круглик Л.І.
Географія. 6 клас. Підручник для середньої школи

Земля в космічному просторі. Цікаві факти

Це цікаво знати

Те, що Земля не ідеальна, а приплюснута біля полюсів куля, вперше вдалося встановити понад 300 років тому. В 1672 році французький академік Ріше вирушив до Америки, в район екватора, захопивши з собою маятникового годинника, якого ретельно вивірив у Парижі. На його здивування на екваторі годинник почав відставати на 2,5 хвилини за добу. В Парижі годинник Ріше знову став точно показувати час. Розгадав цю загадку великий учений Ньютон. Через приплюснуту форму планети екватор знаходиться далі від центра Землі, ніж полюси. Тому і сила тяжіння на екваторі менша, ніж на полюсах. Чим ближче маятник до центра Землі (тобто чим більша сила тяжіння), тим частіше він коливається.

Ми звикли, що доба триває 24 години. Та це не зовсім так. Точні спостереження дали можливість встановити, що зоряна доба трохи коротша — 23 години 56 хвилин 4 секунди.

Як визначити високосний рік? Високосними вважаються роки, число яких ділиться на 4 (наприклад, 1988, 1992, 1996, 2000 і т.ін.), окрім тих років, що їх число закінчується двома нулями, але не ділиться на 400 (1700, 1800, 1900).

Для спостережень за небесними тілами використовують телескоп. Хоч наше око є чудовим оптичним приладом, та порівняно з телескопом воно збирає дуже мало світла. Прототипом телескопу були підзорні труби, створені на початку XVII століття. Уже в 1609 році Галілео Галілей використав такий прилад для спостережень неба. Навіть його найпростіший телескоп збирав світла в 144 рази більше, ніж око людини. А сучасні телескопи збирають світла в мільйони разів більше, ніж наше око.

Зодіакальних сузір'їв — 12. Це — Козеріг, Водолій, Риби, Овен, Тілець, Близнюки, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон, Стрілець. Через них відбувається видимий рух Сонця серед зірок. Астрологи вважають, що характер людини багато в чому залежить від того, під яким сузір'ям вона народилася. На підставі цього складають гороскопи.

У 1682 році англійський астроном Едмунд Галлей, сидячи біля телескопа, відкрив яскраву комету. Вчений знайшов у давніх рукописах відомості про яскраві комети, що з'являлися і в попередні часи: в 1531 і в 1607 роках. І астроном здогадався: люди бачили не три комети, а одну й ту саму, яка звершує свій рух у просторах Всесвіту по орбіті, кожні 76 років повертаючись до Сонця. Галлей передбачив наступну появу комети на небозводі. Астроном помер через 60 років. А через 16 років по тому його передбачення збулося. З того часу цю комету стали називати кометою Галлея. Останній раз за нею вели спостереження в березні 1986 року.

Голова комети в середньому в 10 раз більша в діаметрі від Землі, хоча її маса порівняно з Землею невелика.

Коли метеорит входить в шар повітря, що оточує Землю, його швидкість зменшується, він розігрівається і починає виділяти розжарені гази. Тому політ метеорита часто супроводжується шипінням, тріском та громом.

Безліч метеоритів згоряє в повітрі. Звичайно на поверхню Землі щороку їх падає близько тисячі загальною масою 1500-2000 тонн. Більша частина їх потрапляє в моря, океани та в безлюдні райони суходолу, залишаючись невиявленою. Лише 5-10 метеоритів на рік стають здобутком музеїв та колекцій. Вони мають величезну наукову цінність, тому що являють собою позаземну речовину, що належить іншим небесним тілам.

Практичні завдання

 1. Користуючись глобусом і атласом, визнач:
  1. лінію екватора;
  2. точки полюсів.
 2. Знайди на зоряному небі сузір'я Великої Ведмедиці, Малої Ведмедиці, Полярну зорю.

Теми для самостійного виступу (на вибір)

 1. Назви планет — легенди та міфи.
 2. Знаки Зодіаку. Вірування та марновірство, пов'язані з ними.
 3. Зоряне небо в уявленні українського народу.
 4. Сучасні дослідження космосу.
 5. Чи існують інші цивілізації у Всесвіті?

Питання до підсумкового заняття

 1. Що таке Всесвіт? Чи має він початок і кінець?
 2. Які види небесних тіл розрізняють?
 3. Чим відрізняються зорі від планет?
 4. Що таке сузір'я? Чи можна зорі одного сузір'я розглядати як взаємопов'язані тіла?
 5. Що таке комета? З чого вона складається?
 6. Що ще відносять до Всесвіту, крім видимих небесних тіл?
 7. З яких небесних тіл складається Сонячна система?
 8. Назви одиниці виміру в межах Сонячної системи.
 9. Наведи докази кулястості Землі.
 10. Яку форму має наша Земля?
 11. Чому на Землі день змінюється ніччю, весна — літом, осінь — зимою?
 12. Чому видимі діаметри Місяця і Сонця однакові?
 13. Розкажи про дослідження космосу.