Сільське господарство Німеччини. Транспортна система Німеччини. Туризм в Німеччині

Сільське господарство

Німеччина має добре розвинене і дуже інтенсивне сільськогосподарське виробництво. Як орні землі використовують 12 млн га, під пасовища — 6 млн га. В розрахунку на одного жителя це навіть менше, ніж у Великобританії. Після об'єднання країна перетворилася на найбільшого (разом з Францією) сільськогосподарського виробника Західної Європи. Проте вона забезпечує власні потреби лише на 2/3. Як і Японія, Німеччина залишається найбільшим у світі імпортером продукції сільського господарства. Вона довозить не тільки продукти тропіків і волокна, але й зерно (кормове й продовольче), олію, м'ясо, овочі, фрукти.

Особливості земельних ресурсів, кліматичні і ґрунтові умови, а також висока платоспроможність населення зумовили тваринницьку орієнтацію в структурі галузі. Цей сектор дає 4/5 вартості продукції. Німеччина виділяється поголів'ям великої рогатої худоби і свиней, виробництвом м'яса (90 кг на рік на кожного жителя), масла і твердих сирів. Із зернових вирощують пшеницю, ячмінь, жито. Пшениця є головною зерновою культурою, але роль її менша, ніж у франції та Великобританії. Важлива також роль жита (колись це був головний хліб німців). Німеччина є великим виробником картоплі, цукрових буряків, фруктів (особливо яблук), овочів і винограду. «Національною» культурою став хміль, що використовується для пивоваріння.

Ферми не мають вузької спеціалізації. В різних районах — свої форми ведення господарства. Найбільш ефективними сільськогосподарськими територіями вважаються: південна окраїна рівнинної Півночі — найбільший ареал родючих земель, що простягнувся від Маасу до Ельби; річкові долини середньонімецьких гір і середньовисотні плоскі рівнини Південної Німеччини.

Вилов риби — 400 тис. т. Лісозаготівлі — 38 млн м куб.

Транспорт

Транспортна система Німеччини розвинена, сучасна, комплексна і густа. Вона виконує не тільки внутрішні функції, а й здійснює міжнародний транзит населення і вантажів. Це випливає з центрального положення країни в Європі. Транспортна інфраструктура продовжує вдосконалюватись. Німеччина бере участь у створенні європейської системи автострад і трансєвропейських швидкісних залізниць.

Переміщення вантажів здійснюється залізницями, автомобілями, трубопроводами і водними шляхами, людей — автомобілями, залізницею і авіатранспортом. У країні зареєстровано понад 40 млн легкових і 3 млн вантажних автомобілів. Німецька «Люфтганза» є однією з найбільших і найдосконаліших авіакомпаній світу. Вона здійснює польоти як у національних межах, так і в усі куточки Землі.

Специфікою Німеччини є розвинений внутрішній водний транспорт, який здійснює 1/5 перевезень вантажів. У цьому країна поступається лише США. Найважливіша роль належить системі Рейну, завдяки якому Рур і Південний Захід мають дешевий вихід через Нідерланди У Північне море. Рейн — одна з найзавантаженіших річок світу, на нідерландсько-німецькому кордоні щороку ним проходить близько 130 млн т вантажів. Канал Рейн—Емс—Везер дав вихід Руру до Північного моря в межах національної території. Середньонімецький канал від Рейну до Одеру перетнув країну із заходу на схід, з'єднавши всі північні річки і перетворивши їх на єдину водну систему. І, врешті-решт, закінчений у 90-х роках канал Рейн—Майн—Дунай, з'єднавши Північне і Чорне моря, створив трансєвропейську водну магістраль.

Німеччина має широкий вихід у Північне й Балтійське моря. Кільський канал, що їх з'єднує, як міжнародний займає третє місце, але значення його набагато менше, ніж Суецького і Панамського. Довжина каналу 98 км, річний вантажообіг — 65 млн т. Більшість вантажів іде в східному напрямку. Поромні переправи з'єднують Німеччину з Данією (о. Зеландія), Швецією і Фінляндією, а також з Литвою. Серед численних морських портів країни найбільшими є Гамбург і Бремен. Хінтерландом Гамбурга є весь басейн Ельби і Одеру, включаючи території Чехії і польської Сілезії. В роки роз'єднаної Німеччини Гамбург його практично втратив, але все ж таки залишився серед найбільших портів світу. Значення Бремена підсилюють його спеціалізовані аванпорти: Вільгельмсгафен, Бремергафен, Куксгафен. Та чи не найбільше значення для Німеччини має нідерландський порт Роттердам, хінтерландом якого є весь басейн Рейну.

До другої світової війни центром транспортних зв'язків країни був Берлін. У роки роз'єднаної Німеччини він втратив ці функції. Характерною стала наявність локальних транспортних вузлів.

Визначні пам'ятки

Країна багата історичними і культурними пам'ятками. У Берліні — Музей культурних скарбів Пруссії, музей Пергамський, Музей Воде, Замок Шарлоттенбург, де в палаці XVII ст. розміщено декілька музеїв, палац і парк Сан-Сусі, Бранденбурзькі ворота і арсенал, собор Св. Миколи, будівля рейхстагу, найбільший в світі зоопарк. У Лейпцігу — цитадель, Стара ратуша, вежа «Битва народів». У Дрездені — палац Цвінгер із знаменитою картинною галереєю, скарбницею і Музеєм зброї. У Кельні — один з найбільших в світі готичних соборів, церква Санкт-Гереон. У Бонні — Будинок-музей Бетховена. У Веймарі — Будинок-музей Гете, в Майсені — старе місто-музей, фарфорова фабрика-виставка і багато іншого.

Корисна інформація для туристів

Вихідний день для музеїв, як правило, понеділок. Решту днів тижня стандартні години роботи музеїв — з 9.00 до 18.00. Можлива обідня перерва. У вівторок і середу багато музеїв працюють допізна.

При розмові потрібно звертатися до співбесідника, згадуючи його ім'я або посаду. Якщо вони невідомі, то можна називати його «HerrDoctor!». Слово «доктор» не зарезервоване, як у нас, тільки для медиків, а уживається у будь-якому випадку при вказівці спеціальності або професії.

Перш ніж випити, піднімають келих і чокаються з сусідом по столу (хоча, наприклад, у Франції піднімають келих, але не чокаються).

У ресторані вітають всіх оточуючих, навіть незнайомих, виразом «Mahlzeit», що, приблизно, означає, «Смачного».

Курортні міста — Асхен, Вісбаден, Баден-баден (центр туризму в горах Шварцвальд) і ін. Найбільш цікаві свята і фестивалі: у Хамельні влітку кожної неділі опівдні проходить процесія на честь порятунку від щурів легендарним дударем; у Бінгені-на-Рейні — виноробницькі фестивалі; Октоберфест — всесвітньо відомий мюнхенський фестиваль пива; фестиваль музеїв у Франкфурті; Міжнародна виставка квітів в Ерфурті і ін.