Костів Л. Я.
Фізична географія материків і океанів. Африка

Типи клімату Африки

Проаналізувавши значення показників коефіцієнта зволоження, поєднаних з термобаричними характеристиками, що їх визначають, Б. П. Алісов виділив для Африки низку кліматичних поясів і областей.

Пояс екваторіального клімату

Пояс екваторіального клімату простягається вузькою смугою вздовж узбережжя Гвінейської затоки і далі вглиб материка до східного узбережжя оз. Вікторія, між 5-7° пн. ш. і 2-3° пд. ш. у поясі амплітуди термічного екватора. Його межі визначають зимове розміщення тропічних фронтів у кожній півкулі. Характеризується цілорічним пануванням вологого і рівномірного спекотного екваторіального повітря, конвективними, рівномірно розподіленими по місяцях опадами, проте простежуються два зенітальні максимуми їхнього випадання: весняний та осінній.

Пояс субекваторіального клімату

Пояс субекваторіального клімату (клімат екваторіальних мусонів) повністю оконтурює екваторіальний, охоплюючи Судан, Східну Африку і північну частину Південної Африки до берегів Замбезі. Розміщене в цьому поясі Абіссінське нагір’я та високі вершини Східної Африки характеризуються чітко вираженою вертикальною кліматичною поясністю (аж до зимово-нівального на Абіссінському нагір’ї та постійно нівального на вершинах Кіліманджаро, Кенії, Рувензорі). Абіссінське нагір’я вирізняється ще й різкою експозиційною різницею кліматів західного і східного схилів.

Північна та південна межі субекваторіального клімату визначаються літнім (для кожного субконтиненту) положенням тропічного фронту. Протягом року тут чергуються літній вологий і зимовий сухий сезони та помітно коливаються температури пов’язані зі зміною вологого і спекотного екваторіального повітря (влітку) та сухого і дуже спекотного континентального тропічного повітря (взимку). Цей тип клімату охоплює 1/3 площі Африки.

У Північній півкулі в поясі субекваторіального клімату виділяють підобласть спекотних суданських рівнин з особливо високими температурами під кінець сухого сезону і швидким скороченням сезону дощів з наближенням до Сахари й Ефіопського нагір’я. Особливу підобласть утворює Східноафриканське плоскогір’я, де температури знижені висотою та мало опадів. У Південній Африці виділяють підобласть екваторіальних мусонів, вона вологіша ніж суданські рівнини, але різко звужується і відтісняється на північ уздовж західного узбережжя під впливом холодної Атлантики.

Пояс тропічного клімату

Пояс тропічного клімату (пасатного) розташований в обох частинах материка: між зимовим положенням полярного фронту і літнім положення тропічного фронту. Найпоширенішим є клімат тропічних пустель, що формується в цих умовах і займає 2/5 площі материка Для нього характерні постійне панування континентального тропічного повітря, значна сухість і високі, особливо літні, температури. Найбільшу площу область пустельного клімату займає у північній частині материка, де лежить пустеля Сахара, у південній частині Африки ландшафти пустель обмежені південно-західним районом Калахарі та вузькою смугою узбережжя. Цю смугу, разом із приатлантичним районом Сахари, виділяють як підобласть пасатних приокеанічних пустель із пониженими температурами і високою відносною вологістю, зумовлених переважанням морського тропічного повітря.

У континентальному секторі Південної Африки (на рівнинах Калахарі), лежить підобласть посушливого і напівпустельного клімату з літніми опадами термічної конвекції. Вздовж східного узбережжя в тропіках простягається область морського клімату, спекотного, з літнім максимумом опадів.

Пояс субтропічного клімату

Пояс субтропічного клімату займає крайні північ і південь материка. Він характеризується сезонною зміною повітряних мас (влітку – морське тропічне повітря, взимку – морське повітря помірних широт). Атлаські гори та Середземноморське узбережжя, а також південно-західна окраїна Південної Африки – це області середземноморського типу субтропічного клімату. Для нього, відповідно до рельєфу і географічного положення, у Північній півкулі чітко виділяють Атлаську гірську підобласть, клімати якої дуже різняться за кількістю опадів і термальними режимами та лівійсько-єгипетську підобласть жарких і сухих приморських рівнин. На півдні Африки для середземномоського типу клімату виділяють Капську підобласть, яка характеризується пониженими літніми температурами. У центральній частині розміщена область континентального субтропічного клімату, де кількість опадів значно зменшується. На південно-східній окраїні Південної Африки виокремлюється незначна за площею область морського типу клімату з рівномірним зволоженням, але чітко вираженим літнім максимумом опадів, що дає підстави відносити його до клімату мусонних субтропіків.