Гілецький Й.P.
Географія України

Водний і повітряний транспорт України

§ 31. Водний і повітряний види транспорту

Питання для повторення

 1. Які два види транспорту належать до водного?
 2. Яку ще назву має повітряний транспорт?
 3. Яке значення мають у вантажообігу країни ці види транспорту?
 4. Що таке каботажні перевезення?
 5. Яка довжина берегової лінії України?

Морський транспорт

Важливе значення для господарства України, довжина берегової лінії якої понад 2000 км, має морський транспорт. З 1970 р. по 1990 р. вантажообіг морського транспорту зріс більш як у 3 рази, а пасажирообіг — у 2 рази. Однак за наступне десятиріччя обсяг відправлених вантажів зменшився майже у 9 разів, склавши тільки 6 млн. т. Серед перевезень у 1999 році 49,5% становили експортні вантажі, а 35,6% — транзитні. У структурі вантажів переважають: нафта, нафтопродукти, руди металів, кам'яне вугілля, будівельні матеріали. (Морське судноплавство у нашій країні бере свій початок ще з IV-VI ст. Особливого розвитку воно набуло в часи Київської Русі (Х-ХIII ст.). У другій половині XVIII ст. були побудовані порти в Херсоні, Севастополі, Одесі. Сприяли розвитку вигідне транспортно-географічне положення, зокрема вихід до країн середземноморського басейну, порівняно неглибокі підходи до портів, тривалий період навігації. Чорне море (окрім Одеської затоки) не замерзає, а тому судноплавство на ньому (частково за допомогою криголамів) можливе впродовж усього року, а на Азовському — протягом 8-9 місяців.

Морський транспорт використовує судна різних типів: пасажирські, вантажопасажирські (в т. ч. пароми), суховантажні (лісовози, контейнеровози), паливні (танкери), а також комбіновані, риболовні, службово-допоміжні тощо (всього на січень 2000 року в Україні було 21 тис. суден).

Сучасні чорноморський і азовський флоти складаються з вантажних суден великої вантажопідйомності й швидкісних пасажирських суден, у тому числі на підводних крилах. Для того, щоб морський транспорт надійно працював, потрібне добре оснащене портове господарство, здатне здійснювати досить дорогі на сучасному етапі навантажувально-розвантажувальні операції. Це зумовлює доцільність використання цього виду транспорту на далекі відстані (понад 900 км).

Через існування різних типів суден порти мають свою спеціалізацію, тобто пристосовані до прийому чи навантаження певних видів вантажів (лісові, насипні, наливні). Всього в Україні діяло на кінець 90-х 18 морських торгових портів і 4 рибних. Значення порту можна оцінити за його річним вантажообігом. Для портів, як і для інших елементів транспортної системи, цей показник визначається у тоннах і пасажирах. Він дорівнює сумі відправлених і прибулих вантажів або пасажирів.

Головний порт Чорного моря — Одеса. Це універсальний порт, вантажообіг якого становить понад 20 млн. т (20% вантажообігу морського транспорту України). Другий за значенням чорноморський порт — Іллічівськ, з якого курсують не тільки кораблі, але і пороми до болгарського міста Варни. Транспортується з цих портів сировина, продукція машинобудування, сільського господарства. Важливе значення мають також: морські порти Херсон та Миколаїв.

Суховантаж в Одеському порту
Суховантаж в Одеському порту

В останні роки тільки близько 15% загального обсягу перевезень припадає на малий (у межах одного моря — Чорного чи Азовського) та великий каботаж.

Річковий транспорт

У тісній взаємодії з морським і залізничним транспортом працює річковий. Він має важливе значення для внутрішніх перевезень (75% загального обсягу), хоч значно поступається залізничному і морському за вантажообігом. У структурі перевезень переважають будівельні матеріали (96%), а також руди, кам'яне вугілля, нафтопродукти, метал, зерно тощо.

Загальна довжина водних судноплавних шляхів, що експлуатуються в Україні, помітно скорочується. Вона становила в 1990 році 4 тис. км, а станом на січень 2000 р. — тільки 2,4 тис. км. З них 2,2 тис. км припадала на штучні водні шляхи.

До основних водних шляхів належать Дніпро з Десною і Прип'яттю, а також Південний Буг, Сіверський Донець, Дністер, Дунай. По Дніпру з притоками, Дунаю здійснюються міждержавні зв'язки з Білоруссю, Росією, Румунією, Словаччиною і т. ін. На решті річок переважають внутрішньообласні перевезення, де, інколи, 100% становлять будівельні вантажі. Найбільшими річковими портами (всього 13) є Київ, Черкаси, Кременчук, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Херсон, Ізмаїл, Рені.

Повітряний транспорт

Важливе значення має повітряний транспорт країни. Основна його перевага — велика швидкість перевезень. Для сучасних літаків вона перевищує 900 км/год. Тому авіацію використовують для перевезення пасажирів, поштових та інших цінних вантажів, а також таких, що швидко втрачають свою якість.

Найбільші з аеропортів України розміщені у Києві (Бориспіль, Жуляни), Харкові, Львові, Сімферополі, Донецьку.
Понад 60% повітряних перевезень припадає на міжнародні авіарейси. Так, Київ сполучений авіалініями з 55 країнами. Серед них держави Європи і Близького Сходу, Росія, США, Канада тощо. Здійснюють авіаційні перевезення в Україні три великі компанії: «Авіалінії України», «Аеросвіт», «Міжнародні авіалінії України».

Проблеми водного і повітряного транспорту

Водний транспорт зараз недостатньо ефективно використовується. Зменшення обсягів вантажів спричинено кризовим станом у галузях виробничої сфери. Щоб забезпечити роботу суднам, які за відповідну плату (фрахт) виконували б перевезення вантажів для різних країн, необхідно розширювати коло економічних партнерів на світовому ринку (1999 році у перевезенні вантажів з і до портів України брали участь 10 тис. закордонних суден). Для подальшого розвитку повітряного транспорту важливим є широке оснащення аеропортів автоматичними системами посадки і злету літаків, модернізація всього комплексу обслуговування. Необхідно розширити кількість аеропортів міжнародного сполучення, знизити собівартість внутрішніх перевезень пасажирів.

Питання для закріплення знань

 1. Яка роль морського і річкового транспорту в господарстві України?
 2. У чому полягають особливості повітряного транспорту?
 3. Які шляхи розв'язання проблем водного та повітряного транспорту країни?

Практичні завдання

 1. Позначте на контурній карті найбільші річкові та морські порти України.
 2. Користуючись даними таблиці 7, складіть секторну діаграму вантажообігу окремих видів транспорту України.
 3. Аналізуючи карти, з'ясуйте та доведіть доцільність розміщення міжнародних аеропортів на території України.